Názor: Prečo na Slovensku stále chýbajú ochranné prostriedky proti koronavírusu?

Prečo sa to stalo, ako dlho to potrvá a ako sa dovtedy zariadiť?

Hrozby plynúce z náhleho vzniku epidémie v lokalite Wuhan boli verejne známe už 10. januára 2020 zo správy Úradu verejného zdravotníctva SR, pričom premiér a vláda priebežne o vývoji situácie a rizikách s ňou spojených získavali aj utajené informácie spravodajského charakteru od príslušných zložiek a tiež správy získané diplomatickou cestou.

Neskôr bola verejnosť o postupujúcej nákaze informovaná aj v správe z 23. januára 2020 – a v tom čase už boli oveľa dôkladnejšie informovaní aj ústavní činitelia zodpovední za krízový manažment a tiež predstavitelia bezpečnostných zložiek štátu.

Dňa 27. januára 2020 sa teda na základe týchto viac ako dva týždne zhromažďovaných informácií uskutočnilo zasadnutie krízového štábu, ktoré zvolal premiér a zastupujúci minister zdravotníctva Peter Pellegrini pre hrozby súvisiace so šírením koronavírusu do Európy a na Slovensko.

Jedným z poznatkov získaných členmi krízového štábu bol aj fakt, že Slovenská republika v tom čase nemala dostatok ochranných prostriedkov triedy FFP3 a Správa štátnych hmotných rezerv nedisponovala aj viacerými inými komoditami, ktoré sú na zvládnutie hroziacej vírusovej pandémie nevyhnutné. Boli prijaté viaceré závery, ktoré zaväzovali konkrétne orgány k rýchlemu a efektívnemu riešeniu tejto situácie.

Zároveň bolo spravodajskými službami zistené, že na trhoch okolitých štátov a aj vo Francúzsku a aj na Slovensku dochádzalo v tom čase k masívnemu skupovaniu zásob zdravotníckeho materiálu použiteľného pri prevencii, resp. likvidácii nákazy koronavírusom úzkou skupinou podnikateľov a jeho uskladňovaniu v konkrétnych priestoroch. O týchto skutočnostiach boli informovaní oprávnení ústavní činitelia, pričom osobou s najväčším oprávnením bol práve slovenský premiér. Ako s touto informáciou naložil, neviem. V žiadnom z viditeľných krokov sa však jej závažnosť neprejavila. Naopak.

29. januára 2020 vydal Úrad verejného zdravotníctva SR správu o zabezpečení informačného manažmentu medzi Slovenskom a Čínou v spolupráci s Ministerstvom zahraničia SR, takže pribudol ďalší oficiálny kanál, ktorým boli získavané nové a nové informácie o skutočnej povahe a závažnosti infekcie.

5. februára 2020 sa objavila v médiách informácia o snahe získať povolenie na pristátie čínskeho lietadla, pričom Peter Pellegrini uviedol: “Ide o lietadlo, ktoré by malo na letisku vyzdvihnúť humanitárnu pomoc, ktorú poskladali aj niektoré slovenské firmy.” Že ide o humanitárnu pomoc uviedol opakovane s tým, že by údajne nebolo spravodlivé, aby sme bránili jej odvozu do Číny, ak už je pripravená. Ako sa neskôr ukázalo, premiér niekoľkokrát nehovoril pravdu. O žiadnu humanitárnu pomoc nešlo.

Úrad verejného zdravotníctva vydal 7. februára 2020 ďalšiu správu, v ktorej poskytol verejnosti odpovede na najčastejšie kladené otázky. V ten istý deň politik v kampani a jednotka na kandidátke SMERU Peter Pellegrini zverejnil video s názvom “Viesť krajinu je ako pilotovať lietadlo,” v ktorom tiež hovorí: “v oboch prípadoch sú životy ľudí vo vašich rukách.” Snáď je lepší pilot, ako premiér.

Už ráno 7. februára 2020 pristálo na bratislavskom letisku prázdne lietadlo a o 16:55 hodine opustilo územie Slovenska naložené zdravotníckym materiálom spôsobilým pomôcť chrániť obyvateľstvo pred koronavírusovou nákazou. O niekoľko hodín pristálo v Číne. Na palube sa, okrem iného, údajne nachádzalo aj zhruba milión rúšok. Do Číny bol takto vyvezený zdravotnícky materiál v hodnote zhruba 3 miliónov Eur zhromaždený súkromnými podnikateľmi, ktorí sa pokúšali vylepšiť si trhovú pozíciu v obchode s vínom u svojich čínskych partnerov neobvyklou transakciou.

V tom istom čase boli sklady Správy štátnych hmotných rezerv absolútne nepripravené na rastúcu hrozbu, o tejto skutočnosti vedenie informovalo členov krízového štábu a poskytlo dostatok informácií, aby bolo možné situáciu posúdiť, ako kritickú. Materiál v takomto stave nepripravenosti krajiny na hrozbu nikdy nemal opustiť územie Slovenskej republiky.

Celý článok si môžete prečítať na https://www.branik.info/post/pravda-o-tom-pre%C4%8Do-na-slovensku-st%C3%A1le-ch%C3%BDbaj%C3%BA-ochrann%C3%A9-prostriedky-proti-koronav%C3%ADrusu

Autor: Radovan Bránik

Foto: fotolia.com