NÁZOR: S rúškom na Martina, s núdzovým stavom do Igora?

Koketovanie s opätovným vyhlásením nového núdzového stavu minútu po skončení toho starého pochádza z rovnakej hlavy ako blackout Slovenska. Aj jedno aj druhé je mizerný nápad.

Kĺzavý medián = nula. Jeden z parametrov, ktorý sleduje krízový štáb, už nemá kam skĺznuť. Znamená to, že hľadať koronavírus alias hnusobu na Slovensku je hľadanie ihly v kope sena.

Pre profesora Vladimíra Krčméryho to znamená, že úloha krízového štábu epidemiológov sa pomaly končí. Pre premiéra Igora Matoviča to znamená stav najvyššej pohotovosti. Dokonca taký, že uvažuje zakrútené paragrafy ešte viac pokrútiť a po jednom núdzovom stave vyhlásiť ďalší. Lebo hnusoba môže prísť zvonka. Lebo nepokazme si to. Znásilňovaním ústavných práv si to však môžeme takisto pokašľať.

Je najvyšší čas prestať robiť strašiaka z pandémie a venovať sa sanácii krajiny po nej, tam je roboty ako na kostole.

Núdzový stav nie je odmenou, nie je trestom. Je ústavne presne ohraničený, aby dokázal preklenúť kritické obdobie, ale aby niekomu nenapadlo urobiť z neho permanentný stav. Má zvládnuť núdzovú situáciu, nie uľahčovať bežné vládnutie. Desať z desiatich Kim Čong Unov by zrejme hovorilo inak, ale v demokratických režimoch má ísť a ide o výnimočnú udalosť.

Čo výnimočné sa na Slovensku deje, to sa od premiéra nedozviete. Len sa oháňa nejakým stanoviskom nejakých právnikov (ktorí sú zahalení rúškom tajomstva), že by nebolo dobré, aby pospolitý ľud z núdzového stavu vykĺzol. Znejú aj bizarné argumenty.

Minister vnútra nám oznámi, že núdzový stav je potrebný, aby mohli v hoteloch držať kapacity pre povinnú štátnu karanténu. Dajme teraz bokom, že povinná štátna karanténa v slovenskej podobe je tiež niečo, čo sa vymyká zákonu a občas aj zdravému rozumu. Dohodnúť sa s hotelmi, ktoré sú prázdne a priam hladné po zákazníkoch, je schodná a určite oveľa lepšia cesta než mávať im pred očami papierom o núdzovom stave.

Profesor Krčméry pochváli Slovákov, ako sa počas núdzového stavu dobre držali a odporučí im, aby si rúška ponechali aj na jeseň, keď príde Martin na bielom koni a s ním aj tradičná chrípková epidémia. Premiér Matovič pochváli Slovákov, ako sa počas núdzového stavu dobre držali a chystá im hneď ďalší. Zrejme aby nevyšli z cviku. Takže pri takejto filozofii pokojne môže byť Slovensko v núdzovom stave aj do Igora. To je v apríli. Alebo permanentne, ako v Kórei.

Okliešťovanie ústavných práv je choroba, ktorá nebolí. Aspoň spočiatku. Stojí však na začiatku cesty, ktorá je dláždená pre autoritárske režimy. Alebo pre diktátorov. Osvietených aj neosvietených, s malým aj veľkým egom. V ktorom momente sa človek či krajina vydali zlou cestou, to si zvyčajne prečítame v histórii. To však už býva neskoro.

Je najvyšší čas prestať robiť strašiaka z pandémie a venovať sa sanácii krajiny po nej, tam je roboty ako na kostole. Ak sa schváli grandiózny plán obnovy Európy, tak nebudeme mať prázdnu špajzu, ale preplnenú. A kde je veľa peňazí a málo času, tam je priestor aj na plytvanie, aj na kradnutie.

Je čas načrtnúť, kam má Slovensko kráčať. Programové vyhlásenie vlády je spisok rozsiahly, ale málo konkrétny. Bohužiaľ, niektoré vyhlásenia ministrov vzbudzujú rozpaky, či cielia na najdôležitejšie problémy Slovenska. Minister zdravotníctva vo videu šíriacom sa sociálnymi sieťami volá do štátnej služby Božie deti a varuje pred Satanom, minister pôdohospodárstva vytiahol do boja proti repke olejnej (prečítajte si výborné články na túto tému od Jozefa Sedláka Slovensko potrebuje repku aj zeleninu a Žltá kole oči). Minister školstva sa chystá odstrihnúť deviaty ročník základnej školy a od ministra dopravy namiesto budovateľského nadšenia sa skôr dozviete, čo sa posunie a neurobí.

Celý článok si prečítajte na https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/553070-10-videi-tyzdna-s-ruskom-do-martina-s-nudzovym-stavom-do-igora/

Autor: Ivan Piovači

Zdroj: pravda.sk

Foto: fotolia.com