Neregistrovaný ivermektín používaný proti COVID-19 – “zázračný” liek neexistuje

Celé týždne v spoločnosti rezonuje nátlak na lekárov v ambulanciách na predpisovanie antiparazitika ivermektínu ako “lieku” na COVID-19. Je roky úspešne používaný v liečbe riečnej slepoty či svrabu aj vo veterinárnej medicíne. Jeho pozitívny účinok v liečbe COVID-19 opakovane nepotvrdili relevantné vedecké výskumy. Naposledy bola uverejnená reprezentatívna štúdia v rešpektovanom vedeckom časopise JAMA zo dňa 4.3.2021 – pozitívny účinok ivermektínu na liečbu COVID-19 nepotvrdila.

“Navyše bulvárne printové aj internetové médiá a ,žiaľ, aj niektoré televízie považované pôvodne za seriózny zdroj informácií, vyvolávajú na Slovensku falošné nádeje pacientov v súvislosti s účinkami ivermektínu v boji proti infekcii COVID-19. Publikujú sa “zázračné” uzdravenia pacientov ivermektínom v ambulanciách, ktorí však užívali kombináciu liekov, a teda zatiaľ vôbec nie je zrejmé, ktorý terapeutický postup skutočne pacientom pomáha,” uviedla Monika Palušková, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS). “Bičujú sa emócie, zvyšuje nátlak laikov na lekárov v ambulanciách a v pohotovostných službách na predpis lieku, hoci jeho efekt na zlepšenie zdravia pacientov s COVID-19 sa nepotvrdil,” uviedla Palušková.

Aké sú najnovšie dokázané medicínske poznatky o ivermektíne?

Štúdiu, ktorá sa zaoberala účinnosťou lieku ivermektín v boji proti covidu, stiahli z webu vydavateľa kontroverzných vedeckých časopisov. Redakcia časopisu v nej našla niekoľko nepodložených tvrdení. Na autorov výskumu sa pritom v odporúčaných postupoch liečby proti covid-19 odvoláva aj slovenské ministerstvo zdravotníctva.

Vôbec prvé odporúčania o využití ivermektínu na liečbu ochorenia covid-19 uverejnila aliancia FLCCC (Front Line COVID-19 Critical Care Alliance). Skupina expertov uverejnila na svojej stránke recenziu a metanalýzu, v ktorých poukazovali na to, že látka vykazuje silné antivírusové a protizápalové vlastnosti proti vírusu SARS-CoV-2.

Aj na základe týchto zistení sa Slovensko rozhodlo liek povoliť na terapeutické využitie u pacientov nakazených novým koronavírusom. Ivermektín, ako potenciálny liek proti covidu, sa používa na Slovensku od janurára 2021, a to aj napriek tomu, že stále nejde o registrované liečivo.

Štúdia FLCCC aliancie o prínose ivermektínu prešla viacerými recenznými kolami a v januári ju predbežne zverejnil časopis Frontiers in Pharmacology. Teraz ju však zo svojich stránok vydavateľ stiahol. Redakčný tím v práci identifikoval “sériu silných, nepodložených tvrdení založených na štúdiách s nedostatočnou štatistickou významnosťou a občas bez použitia kontrolných skupín,” tvrdí v stanovisku hlavný výkonný redaktor Frontiers Frederick Fenter.

Spochybnený ivermektín

Ukázalo sa, že nie je to prvýkrát, čo FLCCC aliancia čelí obvineniam z nepodložených tvrdení o ivermektíne. V decembri jej prezident Pierre Kory nazval ivermektín “efektívnym zázračným liekom“, ktorý by mohol zastaviť prenos covidu a dokázal by predchádzať ochoreniam. Jeho vyhlásenie však označili za nepravdivé kontrolóri faktov z tlačovej agentúry Associated Press. Neexistujú dôkazy, že by bol “ivermektín bezpečné a účinné liečivo proti covidu,” napísali vtedy.

Navyše vydavateľstvo Frontiers, ktoré výskum od FLCCC predbežne vydalo a následne stiahlo, je známe svojou nalomenou reputáciou. Niektoré jeho časopisy dostali aj prívlastok predátorské. Neraz totiž publikovali kontroverzné štúdie, ktoré po nejakom čase zo svojich stránok stiahli. Najviac kritizovaný býva časopis Frontiers in Psychology.

V prípade štúdie o ivermektíne spochybnilo vydavateľstvo znova raz nielen svoju dôveryhodnosť, ale aj samotnú efektívnosť ivermektínu. Doposiaľ neexistujú žiadne jednoznačné vedecké dôkazy, ktoré by účinnosť ivermektínu proti ochoreniu covidu-19 definitívne potvrdzovali. Ivermektín bol pôvodne vyvinutý ako veterinárny produkt na liečbu parazitických chorôb pre hospodárske a domáce zvieratá.

Neskôr sa ukázalo, že je bezpečný a účinný aj u ľudí, ktorí trpeli napríklad riečnou slepotou alebo elefantiázou – “sloniou chorobou”, pri ktorej dochádza k nadmernému zväčšeniu niektorej časti tela. Účinnosť ivermektínu zatiaľ naznačujú iba laboratórne testy. V skúmavke (in vitro) dokázali hlavné zložky lieku zabrániť množeniu vírusu SARS-CoV-2. Nie je však dokázané, že by rovnako fungovali aj v tele.

Predpokladá sa, že liek brzdí prenášanie vírusových bielkovín do jadra hostiteľskej bunky, píše v stanovisku k používaniu ivermektínu hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre anesteziológiu a intenzívnu medicínu Jozef Firment. Je tiež podpísaný pod zásadami a odporúčaniami pre diagnostiku a liečbu covidových pacientov na Slovensku, ktoré odporúčajú používanie ivermektínu.

(Pozn.: pod uvedenými odporúčaniami je podpísaná aj Adriana Šimková, hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo a Ivan Schréter, hlavný odborník MZ SR pre infektológiu a tropickú medicínu. Každý z nich požiadal MZ SR o povolenie použiť ivermektín na prevenciu a liečbu ochorenia COVID-19 bez výsledkov relevantných vedeckých štúdií.)

V odporúčaniach sa píše: “Na základe klinických skúseností, ktoré nie sú podporené veľkými vedeckými štúdiami, ale na pracoviskách sú v tiesni úspešne využívané, je možné podať: … Ivermectin tbl 0,2 mg/kg 2-5 dní do odoznenia príznakov.” S Jozefom Firmentom sa nám v čase vydávania textu nepodarilo skontaktovať.

Na to, aby sa ivermektín mohol skutočne považovať za efektívny liek proti covidu, musí byť klinicky testovaný aj na ľuďoch. A v tom je problém, chýba dostatok relevantných dát, hoci ministerstvo zdravotníctva sa tiež odvoláva na dobré výsledky v praxi v iných krajinách.

Zázračný liek?

Ivermektín sa v súčasnosti využíva na Slovensku pri liečbe covidových pacientov a je tiež dostupný v lekárňach výhradne na lekársky predpis. Napriek tomu sa stále nedá jednoznačne povedať, či liek nakazeným osobám pomáha alebo nepomáha. Považovať preto ivermektín za niečo zázračné, je stále v rovine hypotéz.

Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory:

“Občas sa vyskytne, že nejaké pracovisko alebo lekár poukáže na účinnosť ivermektínu. No väčšina z nich udáva a publikuje výsledky, že jeho používanie nijakým dramatickým spôsobom nezmenilo výsledky liečby pacientov,” hovorí pre SME prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. “Považovať ivermektín za niečo zázračné, je stále v rovine hypotéz,” dodáva.

Dôvodom, prečo aj sľubne vyzerajúce lieky v laboratórnych podmienkach nemusia byť u ľudí účinné, môže byť zapríčinené tým, že pacientom nemožno bezpečne podať takú dávku liečiva, aká je potrebná na neutralizáciu patogénu.

Na to, aby mohol ivermektín efektívne potláčať množenie koronavírusu v tele, je zrejme potrebné, aby pacient užil až príliš vysoké dávky. To však ani samotný výrobca neodporúča.

Čítajte viac : www.sme.sk

Autor: Michaela Nagyová

Zdroj: sme.sk

Foto: fotolia.com