Nový štandardný postup na diagnostiku chronického kašľa pomôže pacientom aj lekárom

Všeobecní lekári a pneumológovia pripravili spoločný štandardný postup na efektívnu diagnostiku a liečbu chronického kašľa. Dokument predstavili na tlačovej konferencii, kde vysvetlili nielen jeho obsah, ale aj prínos pre pacientov a lekárov.

“S diagnostikou a liečbou pacientov s chronickým kašľom pomôže nový Štandardný diagnostický a terapeutický postup (ŠDTP). Definuje cestu pacienta z ambulancie všeobecného lekára k pneumológovi aj to, kedy sa o pacienta postará všeobecný lekár a kedy pneumológ,uviedla prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) a jedna z autoriek štandardu Monika Palušková.

Nový štandard výrazne skráti a jasne definuje cestu pacienta s chronickým kašľom od všeobecného lekára k pneumológovi. Vznikol vďaka spolupráci Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) a Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti (SPFS). Odborníci upozornili, že v súčasnosti je na Slovensku takmer 70 percent pacientov s karcinómom pľúc diagnostikovaných v pokročilom štádiu a priemerný čas, kým sa pacient od prvých symptómov dostane k liečbe, je viac ako 160 dní.

Palušková priblížila, že najčastejšou príčinou návštevy ambulancií všeobecných lekárov a ambulantných pneumológov je vyšetrenie pre kašeľ. Tvorí 10 až 38 percent všetkých vyšetrených pacientov. Vysvetlila, že samotný kašeľ pritom nie je ochorením, ale symptómom s rôznou príčinou. Akútny kašeľ trvá v priemere tri týždne, chronický môže trvať aj dlhšie ako dva mesiace.

“Pacient sa môže pri chronickom kašli sťažovať na pocit ‘zatekania’ do nosohltanu, chronickú sekréciu z nosa, pocit cudzieho telesa v hrdle alebo ‘suché hrdlo’, chrapot alebo sipot. Alarmujúcim príznakom je prítomnosť krvi v hlienoch alebo vykašliavanie krvi,” ozrejmil pneumológ Michal Šenitko. Upozornil, že ak kašeľ trvá dlhšie ako dva mesiace, nemal by sa v žiadnom prípade podceňovať.

“Príčinou chronického kašľa môže byť astma, alergia či chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP), ale aj mnoho ďalších príčin. Najzávažnejším ochorením, ktoré súvisí s chronickým kašľom, je však rakovina pľúc. Na Slovensku patrí toto ochorenie medzi tri najčastejšie onkologické diagnózy s vysokou úmrtnosťou,” doplnil.

Podľa Paluškovej je dôležité sústrediť sa na včasné odhalenie rakoviny a začiatok liečby v čo najkratšom čase. “Liečba pokročilých štádií karcinómu pľúc znamená nielen horšiu prognózu pre pacienta, ale je aj finančne náročná,” skonštatovala.

Nový Štandardný diagnostický a terapeutický postup na manažment pacienta s chronickým kašľom je k dispozícii pre pacientov aj zdravotníckych pracovníkov tu:

ŠDTP Štandardný diagnostický a terapeutický postup na manažment pacienta s chronickým kašľom

Zdroj: TASR

Foto: Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS)