Nový typ spolupráce nemocnice a ambulancií v regióne. Fakultná nemocnica Nové Zámky je dobrým príkladom

Slovenské zdravotníctvo sa topí v obrovských problémoch, čo nerobí ideálnymi ani vzťahy medzi samotnými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. O to viac treba hovoriť o príkladoch dobrej praxe pre zdravotníkov a pacientov. Fakultná nemocnica (FN) v Nových Zámkoch so svojím novým vedením je príkladom toho, ako sa dajú nastaviť dobré vzťahy medzi koncovou nemocnicou a spolupracujúcimi všeobecnými aj špecializovanými ambulanciami. Užitočné informácie, kolegiálna atmosféra, priamo na mieste sme si poradili. Správne nastavenie procesov dokonca nemocnici prinesie aj ďalšie finančné prostriedky, ktoré môže využiť na vlastný rozvoj.

Dňa 14.2.2024 sa na pozvanie vedenia FN Nové Zámky stretli na workshope v kinosále nemocnice lekári, sestry a iní zdravotnícki pracovníci nemocnice, lekári a sestry zo všeobecných aj špecializovaných ambulancií v regióne, prišli aj pracovníci agentúr domácej ošetrovateľskej služby (ADOS). Mohol prísť každý, kto potreboval poradiť, pomôcť alebo usmerniť. Workshop pod názvom Zdravotná dokumentácie z pohľadu lekára a sestry – ako neurobiť chybu? viedli JUDr. Pavol Cvik, advokát a špecialista na medicínske právo a MUDr. Monika Palušková, PhD., MPH, MBA, LL.M., súdny znalec a konzultant Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a zároveň ambulantný lekár z praxe.

Čomu sme sa venovali?

Cieľom workshopu bolo prejsť si najdôležitejšie legislatívne ustanovenia, poradiť lekárom a sestrám pri práci na oddelení, na centrálnom príjme, v ambulanciách všetkých špecializácií v nemocnici aj u súkromných poskytovateľov, vysvetliť si pravidlá ePreskripcie a ePN, povedať si, ako môže pri správnej aplikácii týchto nástrojov z nich finančne profitovať nemocnica. Hovorili sme o vedení zdravotnej dokumentácie, o tom, čoho sa týkajú najčastejšie podania voči zdravotníckym pracovníkom a ako sa im vyhnúť, či brániť sa im.

Po skončení workshopu dostali účastníci priestor na individuálne konzultácie – prešli sme si rôzne klinické situácie a ich správne riešenia. Poradili sme pri optimalizácii a právnej ochrane primárom oddelení, vrchným a staničným aj dokumentačným sestrám, ambulantným lekárom aj pracovníkom ADOS. Vo viacerých prípadoch sa ukázalo, že problém, ktorý trápil oddelenie či lekára, bol riešiteľným príkladom, ako postupovať. Na stretnutí s vedením nemocnice boli identifikované ešte IT a interné procesy, ktorým sa v minulosti nevenovala pozornosť a ktoré sú nevyhnutné k správnej praxi. Ich príprava sa vykoná tento a budúci týždeň tak, aby už v nasledujúcich dňoch spustiť všetky potrebné nastavenia a zmeny.

Vyriešili sme väčšinu otázok týkajúcich sa predpisu liekov, pomôcok, ePN, ale aj správny postup pri ošetrení konfliktných alebo intoxikovaných pacientov na centrálnom príjme, tzv. delegovanú preskripciu, vypisovanie kúpeľných návrhov aj tzv. delegované odbery. Budúci týždeň spoločne s vedením FN nastavíme interné procesy tak, aby sa lekárom a sestrám dobre pracovalo, boli medicínsky a právne v bezpečí a zároveň, aby sa efektívne a dobre rozbehla spolupráca medzi ambulanciami a nemocnicou v regióne. Významný sa ukazuje aj finančný prínos pre nemocnicu. Veríme, že do 26.2.2024 už budú všetky IT a interné procesy nastavené, aby sa zrýchlil medicínsky a právne bezpečný pohyb pacientov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Vďaka patrí vedeniu FN Nové Zámky za zorganizovanie užitočného podujatia, ktoré výrazne pomôže zdravotníkom a pacientom nielen v regióne.

MUDr. Monika Palušková, PhD., MPH, MBA, LL.M.

JUDr. Pavol Cvik