O vianočných tržbách z minulého roku môžeme len snívať, hovoria kníhkupci zasiahnutí pandémiou

Svetoví knižní analytici sa ešte v polovici apríla vyslovili, že knižný sektor je poznačený rovnako ako zvyšné oblasti podnikania. Spisovatelia a prekladatelia zažívajú kritickú situáciu. Napriek všetkému to vyzeralo, že predaj sa nezastavil. Zastavili sa ľudia.

Prieskum agentúry TNS Slovakia spred piatich rokov hovoril o osempercentnom náraste počtu slovenských čitateľov. Odvtedy čísla rastú. Predajcovia poukazujú na fakt, že kníh sa v tomto roku predalo menej, ako v rovnakom období minulého roka. Z toho, prirodzene, vyplýva, že mnoho čitateľov si kúpilo a teda aj prečítalo menej kníh, alebo si nekúpili vôbec žiadne.

Opatrenia proti kníhkupectvám

Knižný trh z veľkej časti tvorí maloobchodný predaj. Hoci sú momentálne kamenné kníhkupectvá otvorené, počet zákazníkov na predajnú plochu sa obmedzuje podobne ako v iných predajniach. Zákazníci sa fyzickému kontaktu s knihou v predajnom regáli ani napriek pandémii nebránia, sú však opatrnejší.

Prvá vlna dvere kníhkupectiev zatvorila, v druhej sa ich dotkol týždňový lockdown, keď síce predajne otvorené byť mohli, no zákazník si svoju knihu ani objednávku vyzdvihnúť a zaplatiť priamo u predajcu nemohol.

„Kamenné predajne netrpeli len počas týždňov, kedy museli byť z nariadenia vlády zatvorené, ale trpia prakticky celý čas od marca, keďže ľudia menej chodia do obchodov a nákupných stredísk,“ uvádza Juraj Heger, ktorý stojí na čele vydavateľstva Slovart.

Čítajte viac: https://www.trend.sk/biznis/vianocnych-trzbach-minuleho-roku-mozeme-len-snivat-hovoria-knihkupci-zasiahnuti-pandemiou

Autor: Daniela Ďurišková

Zdroj: trend.sk

Foto: fotolia.com