Od 1.10.2020 je na Slovensku núdzový stav – nie je pravda, že sa nič nemení

Devalvácia uplatnenia núdzového stavu, inflácia dôveryhodnosti verejných vystúpení vládnych predstaviteľov, absolútny chaos v opatreniach a úplné nezvládnutie vedenia štátu podkopávajú nielen dôveru v jeho vedenie, ale aj ochotu občanov podrobovať sa sprísneným nariadeniam. Vydávajú sa bez konzultácií s kýmkoľvek “zvonku”, od zeleného stola. Miestami pôsobia ako zúfalá snaha vyvíjať akúkoľvek a navonok viditeľnú aktivitu. Aj nezmyselnú. Na úkor ostatných. Všetkých. Sú vnímané (a neraz nimi aj bezpochyby sú) ako neprofesionálne a dehonestujúce vzájomnú solidaritu obyvateľov a ich snahu spoločne zvládnuť ťažké obdobie. 

Ministri súčasnej vlády aj premiér Igor Matovič počas posledných dní vydávali jedno chaotické vyhlásenie za druhým. Bolo a je to naďalej ako v známej rozprávke: “Neplatí, čo som povedal a platí, čo som nepovedal …” A o hodinu či po ďalšej dlhokánskej tlačovke to bolo a bude opäť úplne inak …

Nie je pravda, že “sa nič nemení”, pán premiér

Nie je správne, ak vládni predstavitelia hovoria, že “núdzový stav sme tu už predsa mali a nič sa nemení”. Nie je to pravda – núdzový stav je výnimočný nástroj štátnej moci, ktorý umožňuje potlačiť základné občianske práva a slobody. Nie je dôležité, či túto možnosť vláda využije alebo nie. Už možnosť, že možno občanom odoprieť (hoci na obmedzený čas) ústavné práva, je vážnym a veľmi zriedkavým nástrojom “núdzového režimu prevádzky štátu”. Občania Slovenskej republiky rešpektujú štátnu moc a opakovane to dokázali. Preto nikto nechápe, čo viedlo premiéra a jeho tím k uplatneniu “plošného” núdzového stavu v celej krajine – čo sa očakáva od možného obmedzenia občianskych slobôd u poľnohospodárov, robotníkov v automobilkách alebo predajcov kosačiek? Plošné zavedenie núdzového stavu je nedôvodné a neprimerané.

Urobme si obraz o aktuálnej situácii na Slovensku. Vyberáme z médií zo dňa 30.9.2020:

Od ministerstva zdravotníctva očakáva Matovič kritérium, podľa ktorého sa budú opatrenia zmierňovať

Krajčí povedal, že sa nedá použiť len kĺzavý medián ako v prvej vlne. Mal by teda pripraviť údaj, ktorý bude brať do úvahy aj obsadenosť lôžok či počet ľudí na pľúcnej ventilácii. Kedy takýto parameter minister ukáže, premiér nevie.
„Žiadne termíny sme si nestanovovali, ale budem od ministerstva očakávať takto stanovené kritérium,“ povedal Matovič. Premiér povedal, že nevie presne, čo je v pandemickom pláne. (???) www.dennikn.sk

 

Nevkusné karhanie Matoviča iba zakrýva problém, informačná neistota je trestuhodná

Nevôľa zopakovať si uzatvorenú krajinu z marca a apríla sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Niektorí si častejšie nasadzujú rúško a niektorí Covid radšej popierajú. Občas aj priamo v prime-time verejnoprávnej televízie. Žiaľ, ustupujúca disciplína a popieranie pandémie je očakávaný vývoj dlhodobého obmedzenia bez poskytnutia odpovede na otázku dokedy a bez motivácie, prečo to tak robiť (áno, mohla by ním byť ochrana zdravia, ale ruku na srdce, chodíme zodpovedne na preventívne prehliadky k lekárom?).

Nevkusné a vskutku primitívne karhanie a nadávanie občanom, aké predvádza Igor Matovič, je len obal na zakrývanie skutočného problému.
Čítajte viac: https://komentare.sme.sk/c/22499196/nevkusne-karhanie-matovica-iba-zakryva-problem-informacna-neistota-je-trestuhodna.html?ref=njctse

Zbytočný núdzový stav

Situácia s vývojom šírenia koronavírusu je nepochybne vážna. Nikto by ju nemal podceňovať, najmenej vláda, ktorá riadi krajinu. Všetci občania by sa mali začať správať maximálne obozretne a zodpovedne.

Núdzový stav je prostriedok, ktorý dáva vláde výnimočné právomoci v mnohých oblastiach. Sú obmedzené základné práva a slobody. Vhodnejšie by bolo, keby najprv odborníci a vláda vytýčili ciele a následne určili prostriedky, ako ich dosiahnuť. Zavedenie núdzového stavu nestanovuje žiadne nové ciele a nástroje, zostávame pri starých.

Áno, aj na jar sme mali núdzový stav, ale iba v zdravotníctve. Od 1. októbra však vláda zavádza túto výnimočnú situáciu vo všetkých oblastiach a pre celú krajinu na 45 dní. Tento stav sme mali iba počas Veľkej noci. Vtedy to bolo úplne logické, lebo sme sa obávali, že poniektorí stratia pocit zodpovednosti a šírenie koronavírusu sa vymkne z rúk. Lenže situácia sa zmenila.

Pokiaľ vláda bude zavádzať neprimerane reštriktívne opatrenia, na druhej strane nebude vedieť adresne pomôcť postihnutým subjektom, stráca sa v spoločnosti vzájomný rešpekt a zodpovednosť. 

Čítajte viac https://nazory.pravda.sk/komentare-a-glosy/clanok/564384-zbytocny-nudzovy-stav/

 

Matovič v panike kopí chyby

Igor Matovič prekonáva samého seba. To, čo predvádza posledné dni, je taký chaos non-plus-ultra, že ak by mal nad sebou šéfa, ešte dnes by sa musel porúčať.

Rýchlo si to zhrňme. Je to dva a pol týždňa, čo minister zdravotníctva Marek Krajčí spolu s pandemickou komisiou ohlásili prísnejšie opatrenia proti korone. O niekoľko dní nato ich premiér na vlastnú zodpovednosť zrušil.

Minulý týždeň vo štvrtok počet infikovaných za jeden deň prekročil 400, premiér na Facebook napísal, že sme si to pokazili. Opäť zasadala komisia, aby rokovala šesť hodín a ukázala rovnaký návrh opatrení, ako pred tými dvoma týždňami. Potvrdiť ich mal v pondelok ústredný krízový štáb.

Lenže v sobotu sme sa dozvedeli čísla za piatok, počas ktorého počet pozitívne testovaných vyletel nad 500. Premiér sa opustil, nadával ľuďom. V pondelok sa po dlhých hodinách rokovania štábu, kde sa ťahali nápady z klobúka, presadil premiér so zákazom všetkých hromadných podujatí. V utorok sa oprávnene ozvala kultúra, športové kluby a biskupi.

V stredu prichádza premiér, ruší zákaz hromadných podujatí a oznamuje, že môžu byť maximálne pre 50 ľudí. Je jedno, či ide o štadión pre 10-tisíc divákov alebo malý kostol, do ktorého sa zmestí ledva 60 veriacich. Je jedno, či ide o interiér alebo exteriér. Slovami premiéra, „ všetkým jedným metrom, lebo tak je to fér“.

Igor Matovič je v panike. Robí chyby, ktorými škodí sebe, vládnej koalícii a napokon aj celému boju proti korone.          www.dennikn.sk

 

Premiér sa vyľakal, ale nie je to len jeho vina

Na základnú pochybnosť okolo núdzového stavu, že čo robilo v júni, júli a auguste politické vedenie štátu, sa odpovede dajú hľadať, ale nie nájsť. A čo epidemiológovia, ktorí prevzali opäť taktovku? Trebárs ich volanie – testy, testy, testy, doplniť, zvýšiť, z(veľa)násobiť – veľmi počuť nebolo. Iste, v mediálnych rozhovoroch pripomínali, čo si asi tá druhá vlna bude pýtať. Ale že by drvili politikov požiadavkami s výpočtami, napríklad koľko nakazených a v akom predstihu signalizuje zavalenie nemocníc, sa nedá povedať. Určite bolo rozumnejšie vyčísľovať a pripravovať sa v lete, než v septembri improvizovať. Najradikálnejšie, ako je len možné. Stav núdze.

Pandemický plán existuje, áno. Avšak čosi ako „Operácia druhá vlna“, teda čo, ako, (za) koľko, s kým (medici, pomocné sily), a tak ďalej, sa rozhoduje na dennej báze.

Čítajte viac: https://komentare.sme.sk/c/22500254/premier-sa-vylakal-ale-nie-je-to-len-jeho-vina.html

 

Igor Matovič ako premiér tradične reaguje na facebooku

Premiér Igor Matovič sa s námietkami právnikov, lekárov, zamestnávateľov či športovcov  vysporiadal typ typicky a s hlbokým dešpektom k rešpektovaniu práva a ústavnosti v Slovenskej republike. Ako uviedol na facebooku dňa 1.10.2020:

Správne spravovanie krajiny v súlade s Ústavou SR, dodržiavanie zákonov či elementárna slušnosť voči obyvateľom Slovenska sú pre šéfa exekutívy “prkotinou”. Nuž, premiér má naozaj pravdu – situácia je mimoriadne vážna. V rešpektovaní elementárnych princípov občianskeho štátu nás doviedol do právneho aj demokratického suterénu. Je čas prestať sa zhovievavo pozerať na amaterizmus a rozklad efektívnej exekutívnej činnosti správy štátu.

 

Autor: Monika Palušková

Zdroje: dennikn.sk, sme.sk, pravda.sk

Foto: SVLS/AVLS