Odborníci varujú pred silnou chrípkovou sezónou. Nezáujem o očkovanie či nedostatok vakcín môžu byť problémom

V čase, kedy sa Slovensko a aj celá Európa pomaly spamätáva z vyčíňania koronavírusu, sa zdá, že si úrady aj ľudia môžu konečne na chvíľku vydýchnuť. Opak je však pravdou, čakajú na nás aj iné vírusy, pred ktorými by sme mali byť obozretní.

Zhodujú sa na tom lekári, vedci, ako aj odborníci z oblasti farmácie či epidemiológie. Na jeseň sa očakáva tretia vlna pandémie, pred ktorou by nás malo ochrániť najmä očkovanie. Čo nás ale ochráni pred chrípkou?

Podľa lekára a vedca Petra Celeca z Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave bude nasledujúca chrípková sezóna poriadne silná, preto by kompetentní mali už teraz myslieť na vakcíny.

„Dúfam, že Ministerstvo zdravotníctva SR nezabudlo na to, že príde aj chrípka, po tomto roku zrejme poriadna, takže vakcíny bude treba aj na chrípku,“ uviedol Celec pre portál vZdravotníctve.sk. Vakcín je a bude však už tradične pomerne málo.

Nízky záujem

Nákup očkovacích látok proti chrípke však nie je v kompetencii rezortu zdravotníctva ani Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ale objednávajú a nakupujú si ich samotné lekárne. Tie, samozrejme, nakupujú len toľko vakcín, aby pokryli záujem.

Záujem o očkovanie proti chrípke je však na Slovensku dlhodobo extrémne nízky, ukazuje sa to aj v súvislosti s ochorením COVID-19. Aj keď práve vďaka COVIDu sa minulý rok na jeseň mierne zvýšil.

Čítajte viac Odborníci varujú pred silnou chrípkovou sezónou. Nezáujem o očkovanie či nedostatok vakcín môžu byť problémom – vZdravotnictve.sk (webnoviny.sk)

Autor:

Zdroj: webnoviny.sk

Foto: fotolia.com