Odkaz MMŠ: O komunitách, ktorým sa pred sto rokmi podarilo vyhnúť epidémii španielskej chrípky

Pred sto rokmi zabila španielska chrípka odhadom až 100 miliónov ľudí a zasiahla takmer celú planétu. Niektoré malé oblasti však zostali uchránené a ich obyvatelia neochoreli. Z ich skúseností by sme sa mohli poučiť do budúcnosti, keď príde ďalšia veľká epidémia, píše BBC.

Hoci má Aljaška málo obyvateľov, v prepočte tam bolo najviac obetí chrípky a niektoré komunity vyhubila takmer úplne.

Foto: Vojenská nemocnica v Kansase s pacientmi nakazenými španielskou chrípkou v roku 2018. Zdroj: wikipédia

Iné, naopak, prežili epidémiu vďaka totálnej izolácii. Najmä na severe Aljašky boli komunity pred chrípkou včas varované a so zbraňou v ruke bránili vstupu na svoje územie akémukoľvek cudzincovi. Niektoré dediny sa tak úplne ochránili a neskorší výskum ukázal, že sa s vírusom vôbec nedostali do kontaktu.

Zato dedina pri Bristolskom zálive takmer vymrela – zahynulo 200 ľudí (90 percent). Ale už o niekoľko kilometrov ďalej malá komunita v Egegaku prežila chrípku takmer bez symptómov a v zdraví. Historička Katherine Ringsmuthová však tvrdí, že dodnes „nikto nevie prečo“.

V iných prípadoch to však vieme celkom presne.

Celý článok si môžete prečítať na https://dennikn.sk/1282571/odkaz-mms-o-komunitach-ktorym-sa-pred-sto-rokmi-podarilo-vyhnut-sa-epidemii-spanielskej-chripky/?ref=tit

Autor: Martin M. Šimečka

Zdroj: dennikn.sk

Foto: wikipedia.sk