“Odporúčanie” na očkovanie proti COVID-19 všeobecný lekár nevystavuje ani v DSS – rozhoduje očkujúci lekár vakcinačného centra

Na všeobecných lekárov sa opakovane obracajú nielen riaditelia zariadení sociálnych služieb, ktorí od nich žiadajú “odporúčanie” či “potvrdenie” pre klientov zariadení, že sa klienti môžu dať očkovať. Za indikáciu očkovania je v reálnom čase zodpovedný lekár tzv. očkovacieho centra, ktorý ju aj aplikuje, preto všeobecný lekár ani iný lekár (iný špecialista) takéto “odporúčanie” alebo “potvrdenie” nevystavuje.

“Očkovanie registrovanými očkovacími látkami je v súčasnosti jediný spôsob, ako infekciu COVID-19 dostať pod kontrolu. Sme iba na začiatku tejto cesty, ktorá bude dlhá a bude vyžadovať ďalší vedecký výskum. Treba otvorene priznať, že ešte nemáme odpovede na viaceré vedecké otázky týkajúce sa očkovania proti COVID-19, preto klinické skúšky vakcín pokračujú a budú pokračovať. Zatiaľ nevieme, ako dlho protilátky po očkovaní proti COVID-19 vydržia, ani to, ako rýchlo budú klesať. Aj preto treba pre obyvateľov Slovenska zabezpečiť dostatok vakcín, očkovanie vykonávať bezpečne a rýchlo, avšak s primeranou rozvahou a obozretnosťou,” povedala Monika Palušková, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS).

Za indikáciu očkovania a podanie očkovacej látky u každého občana je medicínsky a právne zodpovedný očkujúci lekár tzv. vakcinačného centra, ktorý očkovanie vykonáva, resp. naň dohliada, a to aj v prípade, že očkuje klientov zariadení sociálnych služieb.

“Pri indikácii očkovania a podania očkovacej látky sa musí vždy vychádzať z aktuálneho zdravotného stavu pacienta,” vysvetlila Monika Palušková. “Individuálne a aktuálne posúdenie zdravotného stavu hlavne u starších pacientov s viacerými chronickými chorobami je úlohou lekára tzv. vakcinačného centra, ktorý po zvážení všetkých faktov vydá pokyn na ich očkovanie. Všeobecný lekár sprístupní lekárovi vakcinačného centra potrebné údaje zo zdravotnej dokumentácie pacienta, ak o to indikujúci lekár požiada. Nebude však vystavovať “potvrdenia” o spôsobilosti na podanie vakcíny. Na túto skutočnosť sme oficiálne písomne upozornili Ministerstvo zdravotníctva SR už 24.1.2021,” ozrejmila Palušková. Vakcíny proti COVID-19 sú zatiaľ na území EÚ podmienečne registrované, pretože ich klinické skúšky ešte stále prebiehajú. Výnimkou je Sputnik V, ktoré registráciu nemá EMA ani ŠÚKL nemá a zatiaľ o ňu jeho výrobca nepožiadal. Nie je správne očkovanie proti COVID-19 porovnávať s už známymi typmi očkovania, napr. proti chrípke alebo tetanu. Tieto vakcíny prešli riadnym posudzovaním a schvaľovaním EMA. Vakcíny proti COVID-19 sú úplne inými typmi vakcín, s inými vlastnosťami, s inými klinickými skúškami. Nejde o štandardné očkovanie,”  uzavrela prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS).

Pri očkovaní pacientov vo vysokom veku postupujú aj na Slovensku mimoriadne obozretne, hovorí infektológ Pavol Jarčuška. P. Jarčuška, ktorý oficiálne radí ministrovi zdravotníctva a koordinuje očkovanie na Slovensku, sa o žiadnom “potvrdení” alebo “odporúčaní” od všeobecného lekára na očkovanie ani nezmieňuje. 

„Keď ideme do DSS, predtým si prezrieme chorobopisy očkovaných. Ak má niekto z nich napríklad rizikovú hemokoagulačnú liečbu, neočkujeme a na jeden deň či dva ju upravíme. Očkujeme až potom,” povedal Pavol Jarčuška.

Zdroj: SVLS, dennikn.sk

Foto: fotolia.com