Operácie srdcových chlopní je možné vykonať menej invazívne

Pri poruchách chlopní srdca je dôležitá rýchla a správna diagnostika, ale najmä moderná liečba. Pokrok v medicíne priniesol menej invazívne spôsoby operácií. Lekári vedia pri najčastejšej poruche chlopní, mitrálnej regurgitácii, operovať aj tak, že nie je potrebný mimotelový obeh ani zástava srdca.

Na prístup k srdcu sa pri transkatétrovej výmene mitrálnej chlopne využíva malý rez na ľavej strane hrudníka. “Operácia je kratšia a umožňuje zavedenie náhradnej chlopne do srdca pomocou katétra bez potreby použitia mimotelového obehu a zástavy srdca. Vo vyššom veku, prípadne pri iných vážnejších zdravotných problémoch, je to pre pacienta veľkou výhodou,” priblížil kardiochirurg Filip Pekar zo Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (SÚSCCH) v Banskej Bystrici.

Klasická chirurgická operácia je podľa lekára efektívnou liečbou, no spája sa s mnohými rizikami. “Najmä pre pacientov vo vyššom veku, s diagnózou zlyhávania srdca či inými vážnymi zdravotnými problémami nemusí byť vhodný. Títo pacienti však môžu byť vhodní kandidáti na menej invazívny zákrok, než je klasická chirurgická operácia na otvorenom srdci,” ozrejmil.

Mitrálna regurgitácia je najčastejšie diagnostikovanou poruchou chlopní srdca. “Ide o stav, keď sa mitrálna chlopňa dostatočne neuzatvára a krv sa vracia naspäť z ľavej komory do ľavej predsiene, a to v dôsledku poškodenia chlopne samotnej alebo pri poškodenej ľavej komore,” vysvetlil primár oddelenia akútnej kardiológie SÚSCCH Martin Hudec. Medzi typické príznaky ochorenia patrí dýchavičnosť, únava, kašeľ, opuchy chodidiel a členkov.

Zdroj: TASR

Foto: TASR, fotolia.com