Vážený pán predseda Vlády SR, vážený pán minister zdravotníctva SR,
Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) s hlbokým znepokojením sleduje stupňujúce sa napätie, neodbornú diskusiu a polarizáciu spoločnosti spôsobenú zámerom Vlády SR vykonať v dňoch 31.10. a 1.11.2020 celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska antigénovými testami na COVID-19. Ministerstvo zdravotníctvo SR sme opakovane upozorňovali na nedostatky pri realizácii krokov v boji s COVID-19. Hlas odbornej verejnosti, žiaľ, doteraz nebol Vládou SR vypočutý. Nenahradia ho vojaci ani policajti.
Všeobecní lekári sú najbližšie k svojim pacientom. Takmer pol roka sú hospodársky mobilizovaní v prvej línii. Žiadny všeobecný lekár počas tohto obdobia svojich pacientov neopustil. Máme skúsenosti s bojom proti COVID-19 v ambulantnom sektore ako žiadna iná špecializácia.
Postup Vlády SR vrátane neustále sa meniacich podmienok, nepripravenosti a evidentne sa stupňujúceho nátlaku na obyvateľov Slovenska vyvoláva množstvo otázok a zvyšujúcu sa mieru nedôvery voči vedeniu štátu. Týkajú sa medicínskeho významu, spoľahlivosti výsledkov, ako aj právneho rámca ochrany práv občanov.
Z uvedených dôvodov Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) konštatuje:
1/ Vyhlásenie celoplošného testovania nie je v súlade s odporúčaním Pandemickej komisie, ani s odporúčaním expertov z praxe a vedcov.
2/ Celoplošné testovanie a s ním súvisiace zvýšenie pohybu a zhromažďovanie niekoľkých miliónov občanov Slovenska na tzv. odberových miestach v čase explozívneho šírenia COVID-19 je nevhodné s vysokým rizikom šírenia infekcie.
3/ Antigénové testy zvolené Vládou SR jednoznačne nie sú vhodné. Sú určené výhradne na testovanie pacientov s príznakmi ochorenia COVID-19, nie bezpríznakových osôb. Táto skutočnosť je uvedená aj v príbalovom letáku testov.
4/ Použitie testov v rôznych interných/externých podmienkach znižuje spoľahlivosť ich výsledkov garantovaných výrobcom.
5/ Celoplošné testovanie nie je dobrovoľné, ak je pod hrozbou sankcií (karanténa, znemožnenie slobody pohybu bez preukázanej infekčnosti občana iba z preventívnych dôvodov bez dokázaného kontaktu s COVID-19 pozitívnou osobou, znemožnenie nástupu do práce a pod.). Vyvoláva veľmi silné pochybnosti o legitimite takéhoto postupu zo strany Vlády SR.
6/ Dokument o výsledku testu nazvaný Certifikát/MedicalCertificate je označený logom Ministerstva zdravotníctva SR. Obsahuje meno, priezvisko, dátum narodenia, dátum vykonania a výsledok testu „pozitívny/negatívny“. Viacerí občania na Slovensku majú rovnaké meno, priezvisko aj dátum narodenia, a teda personalizácia dokumentu je pochybná. Týka sa „osoby, ktorej sa má poskytnúť zdravotná starostlivosť“. V takomto prípade musí byť na ňom aj podpísaný informovaný súhlas pacienta (je testovaný občan pacientom?). Je neakceptovateľné, že na ňom chýba identifikácia testujúceho zdravotníckeho pracovníka. Z medicínskych (výsledok testu ovplyvňuje ďalší režim občana) aj forenzných dôvodov (v prípade poškodenia zdravia pacienta nie je možné identifikovať zdravotníckeho pracovníka) je pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v rozpore s platnou legislatívou. Na tomto zdravotníckom výkone sa majú zúčastňovať spravidla tri osoby, z ktorých nie všetci sú zdravotníci. Nezdravotníci sa však nemôžu podieľať na poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Kto teda medicínsky zodpovedá za správnosť interpretácie výsledku vrátane jeho chybovosti?
7/ Ministerstvo zdravotníctva SR nie je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, a tak nemôže vystavovať potvrdenie, resp. certifikát o absolvovaní testovania a jeho výsledku.
8/ Na Slovensku je používaných viacero typov antigénových testov certifikovaných na území Európskej únie. Nie je preto možné brániť zdravotníckym pracovníkom v ich využívaní na testovanie pacientov na COVID-19. Zdravotnícky pracovník je v takom prípade plne oprávnený vystaviť vyšetrovanej osobe potvrdenie o výsledku ním vykonaného vyšetrenia na COVID-19, ktorý môže nazvať certifikátom.
9/ Brániť občanom v testovaní sa inými testami na COVID-19, ako nakúpila Vláda SR a ktoré sú certifikované v EÚ, je diskriminačné. Vláda SR rozhodla, že v lôžkových zdravotníckych zariadeniach je možné vykonať zdravotníckymi pracovníkmi testovanie na COVID-19. Súčasne ambulantným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti umelo bráni vo vykonávaní testov napriek pripojeniu na NCZI rovnako ako majú nemocnice či laboratóriá.
10/ Tretia osoba, napr. predavačka v obchode alebo policajt, nemá právo žiadať od občana doklad o jeho zdravotnom stave.
Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) odporúča Vláde SR a Ministerstvu zdravotníctva SR :
1/ Rešpektovať odporúčania medicínskych odborníkov z praxe vrátane epidemiológov.
2/ Vykonávanie testovania občanov Slovenska certifikovanými antigénovými testami na COVID-19 aj v rámci ambulantnej zdravotnej starostlivosti posudzovať rovnako ako testovanie v nemocniciach.
3/ Celoplošné testovanie nie je potrebné na celom území Slovenska z dôvodu rôznej epidemiologickej situácie v jednotlivých regiónoch. Je nevyhnutné identifikovať do 2.11.2020 regióny, kde je potrebné vykonať regionálne plošné testovanie. Následne treba zadefinovať postupnosť krokov nadväzujúcich na jeho výsledky v spolupráci s RÚVZ.
4/ Distribuovať bez odkladu štátom obstarané antigénové testy na COVID-19 do najviac ohrozených regiónov všetkým nemocniciam, všeobecným lekárom pre dospelých a pediatrom, ktorí o to prejavia záujem. Jedinou podmienkou na doručenie testov pre poskytovateľa zdravotnej starostlivosti by mal byť elektronický prístup do Národného centra zdravotníckych informácií.
5/ Tieto testy využiť na testovanie pacientov s klinickými prejavmi infekcií dýchacích ciest počas chrípkovej sezóny. Uvedené testy nie sú určené na tzv. skríning COVID-19, ale identifikáciu pacientov s príznakmi ochorenia.
6/ Stanovenie jasných cieľov Ministerstva zdravotníctva SR v boji s COVID-19 vrátane pravidelných denných a týždenných reportov, vyhodnotení a návrhov korekcií a ďalších krokov. Tento proces musí začať už od 1.11.2020. Stratili sme už príliš veľa času.
7/ Plán konkrétnych krokov od 1.11.2020 na riešenie kolabujúceho personálneho stavu v nemocniciach a v niektorých ambulanciách z dôvodu zvyšujúceho sa počtu pacientov a stoviek infikovaných zdravotníckych pracovníkov.
8/ Naďalej eliminovať aktivity s kumuláciou väčšieho počtu občanov, a to aj v prípade, že dodržiavajú všetky protiepidemické opatrenia. Uvoľňovanie opatrení urobiť plánovane a postupne iba v prípade, že to epidemiologická situácia umožní. V čase kulminujúceho komunitného šírenia ochorenia hrozí v prípade živelného uvoľnenia opatrení jeho explozívne šírenie a kolaps zdravotníckeho systému na Slovensku.
9/ Zdržať sa vyhlásení, že po absolvovaní antigénového testu na COVID-19 dôjde k „slobodnému pohybu“ občana. Toto môže v období rýchlo sa zhoršujúcej epidemiologickej situácie odštartovať extrémne rýchle šírenie infekcie medzi obyvateľstvom. Jasne deklarovať procesy, ciele a zodpovedné osoby za ich riadenie a splnenie.
10/ Od 1.11.2020 pravidelne vysvetľovať občanom očakávané konkrétne kroky k uvoľňovaniu/reštrikcii opatrení tak, aby pre nich bolo zrejmé, ktoré udalosti, prečo a kedy môžu očakávať. Chaos a dezorganizácia rozvracajú efektívne fungovanie systému.
Z dôvodu dostupnosti bezpečnej zdravotnej starostlivosti pre občana a vzhľadom na dramaticky sa zhoršujúcu epidemiologickú situáciu na Slovensku budú všeobecní lekári od 30.10.2020 testovať svojich pacientov antigénovými testami na COVID-19 certifikovanými v EÚ. Kompetentní zdravotnícki pracovníci vystavia občanom príslušné potvrdenie/certifikát s ich osobnými identifikačnými údajmi a výsledkom vyšetrenia v súlade s GDPR. Za vystavenie potvrdenia/certifikátu a jeho pravdivosť zodpovedá podľa platnej legislatívy vyšetrujúci lekár.
Všeobecní lekári sú zodpovední. Voči svojim pacientom aj voči všetkým občanom Slovenska.
Výbor a Dozorná rada SVLS:
MUDr. Monika Palušková, PhD., MBA, prezidentka
MUDr. Iveta Malíková, MPH, viceprezidentka
MUDr. Eva Jurgová, PhD., vedecká sekretárka
MUDr. Martina Jandzíková, členka výboru
MUDr. Miriam Holendová, členka výboru
MUDr. Eva Béresová, predsedníčka Dozornej rady
MUDr. Henrich Hazucha, člen Dozornej rady
MUDr. Marek Kučera, PhD., MHA, MPH, člen Dozornej rady
Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska/Society of General Practitioners of Slovakia
Líščie údolie 57, 842 31 Bratislava
Slovensko/Slovakia