Palušková: Agresivita a útoky voči zdravotníkom sú neakceptovateľné

Dvaja členovia mobilného očkovacieho tímu proti koronavírusu v Nemecku utrpeli v sobotu zranenia po útoku muža, ktorý chcel od nich osvedčenie o očkovaní, ale vakcínu odmietol. Informovala o tom agentúra DPA.

K incidentu došlo v meste Gera v spolkovej krajine Durínsko. Mobilný tím podával vakcíny v nákupnom centre, kde k nemu prišiel spomínaný muž. Členovia tímu uviedli, že muž sa nahneval, keď mu odmietli vydať osvedčenie, hoci sa nechcel dať zaočkovať. Muž na tím fyzicky zaútočil, pričom zranil lekárskeho technika a dobrovoľníka, ktorých museli previezť do nemocnice na ošetrenie.

Keďže útočník pred incidentom poskytol mobilnému tímu svoje osobné údaje, policajti ho okamžite vypátrali. Našli ho v parkovacej garáži. Podľa hovorcu polície išlo o osobu, po ktorej pátrali aj v inej veci. Útočníka, ktorý pri incidente podľa polície taktiež utrpel zranenia, neskôr prepustili.

“Útoky na zdravotníkov sú veľmi časté aj na Slovensku. K slovným atakom pribúdajú aj fyzické,”uviedla Monika Palušková, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS). “Na mňa tiež na výjazde k pacientovi zaútočil muž s nožom alebo ma napadla žena pod vplyvom drog kovovou stoličkou,” ozrejmila.

Agresivita v ambulanciách však nesúvisí iba priamo s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.“V ambulanciách všeobecných lekárov je v posledných rokoch čoraz viac konfliktov kvôli vyšetreniam súvisiacim s potvrdeniami na spôsobilosť na prácu alebo kvôli neodôvodnenému predlžovaniu práceneschopnosti,” priblížila Monika Palušková. V poslednom roku sa k nim priradil aj nátlak pacientov na predpis ivermektínu na COVID-19, hoci je to liek určený na úplne iné ochorenie, hlavne na takzvanú riečnu slepotu. Agresivita sa zvyšuje aj vplyvom médií.”

Ako ďalej uviedla, zdravotnícky pracovník nie je verejným činiteľom. “Nemyslím si, že štatút chránenej osoby je pre zdravotníkov dostatočný. To, že páchateľ čelí po napadnutí zdravotníka vyššej trestnej sadzbe nie je dostatočným preventívnym ani represívnym opatrením,” povedala Palušková. “Zachraňujeme zdravie a ľudské životy iných a je nemysliteľné, aby naše zdravie a život boli vystavené útokom ďalších osôb pri zásahoch,” uzavrela Palušková.

Agresivita v zdravotníctve bude jednou z tém Kongresu SVLS 2021 v Šamoríne

Všeobecní lekári sa budú venovať téme agresivity v zdravotníctve aj na najväčšom medicínskom podujatí roku 2021 na Slovensku – na Kongrese Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) 2021, ktorý sa uskutoční v dňoch 10.9. – 13.9.2021 v Šamoríne.

V nedeľu 12.9.2021 od 13.40 do 14.40 hod. budú na Kongrese SVLS 2021 o tejto téme diskutovať  zdravotnícky analytik Martin Smatana, sociológ Michal Vašečka a prezidentka SVLS Monika Palušková. Hlavnými témami panelovej diskusie budú aj tieto okruhy: Kauza ivermektín  – dá sa ubrániť biznisu a nátlaku mediálnych „pseudoautorít“? Agresivita voči zdravotníkom – ako je to na Slovensku a vo svete? Tzv. „konzultácia na diaľku“ – čo urobí so vzťahom lekár – pacient? Hoaxy v zdravotníctve – „pozri, kto to hovorí“…  

Kompletný program Kongresu SVLS 2021 sa nachádza na Program | Kongres SVLS 2021 (svlskongres.sk)

 

Zdroj: TASR, SVLS/AVLS

Foto: TASR