Palušková: Medicínskou prioritou je pomôcť všetkým našim pacientom, máme ich vyše tri milióny. Vyzlečený pacient nebude čakať, pokiaľ dotelefonujeme

Ministerstvo zdravotníctva aj združenia lekárskych záchranárov vyzvali minulý týždeň ambulantných lekárov, aby ordinovali a poskytovali svojim pacientom zdravotnú starostlivosť. Majú skúsenosti, že mnoho pacientov sa svojim lekárom nedovolalo.

Bolo by vhodné, aby všetci tí, ktorí nezažívajú obrovský nápor na ambulancie všeobecných lekárov už celý rok, vážili svoje slová. Ide o zbytočné útoky na lekárov a sestry v prvej línii bez znalosti reálnej situácie.

Všeobecní lekári pracujú s obrovským nasadením od vypuknutia pandémie, teda od marca 2020. Starajú sa ako vždy doteraz o všetkých pacientov – s akútnymi ochoreniami nekovidového charakteru, o chronických pacientov aj o COVID-19 pozitívnych pacientov. Bez rozdielu. K tomu ešte poznámka s tradičným a stále rovnako nepochopiteľným obsahom – pracujeme naďalej bez dodávky osobných ochranných prostriedkov od štátu. Tiež celý rok.

Telefonujeme, keď sa postaráme o pacienta, ktorý nás potrebuje v ambulancii

Okrem toho vykonávame naďalej v sprísnenom hygienickom režime preventívne prehliadky, predoperačné vyšetrenia, staráme sa o chronických pacientov či domovy sociálnych služieb. Neraz suplujeme aj prácu mnohých ambulantných špecialistov. Všeobecní lekári však robia aj to, čo iní poskytovatelia nevykonávajú – držia na svojich pleciach obrovskú byrokratickú mašinériu potvrdzovania nemocenských či sociálnych dávok všetkých zamestnávateľov na Slovensku, Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a Sociálnej poisťovne vrátane miliónov vystavených potvrdení o práceneschopnosti či ošetrovaniach členov rodiny a starajú sa o karanténne opatrenia. 

Vedeli ste, že iba všeobecný lekár, gynekológ a nemocnica môžu vystaviť Váš doklad o práceneschopnosti? Po novom ho dokonca máme doručiť na vlastné náklady do Sociálnej poisťovne, ak ste v karanténe? A viete, koľko týchto dokladov pre našich pacientov všeobecní lekári vystavili za posledný rok? Desiatky miliónov. Bez nich by občania nemohli dostať nemocenské dávky, ošetrovné člena rodiny či požiadať o invalidný dôchodok. Toto všetko robíme popri starostlivosti o COVID-19 pozitívnych aj negatívnych pacientov, desiatkach vyšetrených pacientov a stovkách telefonátov denne. Pre všetkých občanov Slovenska.

Viacerí všeobecní lekári už nie sú medzi nami – zomreli na COVID-19 a zostali po nich prázdne ambulancie. Pracujeme s obrovským nasadením a všetci sme na pokraji vyčerpania. Desiatky a desiatky všeobecných lekárov sú COVID-19 pozitívni a snažia sa ordinovať tak, aby nenakazili svojich pacientov a personál ambulancie. Pracujú aj chorí z domu a intenzívne využívajú elektronický predpis liekov či elektronickú komunikáciu. Pokiaľ im na to stačia sily. Naše sestry v ambulanciách si aj (nielen) v týchto chvíľach zaslúžia absolutórium.

Keď dokončíme vyšetrenie vyzlečeného pacienta či ošetríme krvácajúcu ranu, zodvihneme telefón. Nie naopak. Predstavte si, že by ste tým vyzlečeným a uboleným pacientom boli práve vy …

Ambulancia akejkoľvek špecializácie vrátane všeobecného lekárstva sa v prvom rade musí prioritne postarať o stavy, ktoré je nevyhnutné riešiť okamžite alebo o pacientov, ktorí prišli s akútnym zhoršením zdravotného stavu do ambulancie. Pokiaľ lekár vyšetruje pacienta alebo sestra podáva injekciu, určite telefón zodvihne až po vykonaní už začatej práce. Ak pacient potrebuje svojmu ambulantnému lekárovi oznámiť akúkoľvek skutočnosť, je potrebné, aby si uvedomil, že každá ambulancia preberá v tejto dobre stovky telefonátov a mailov denne.

Uvítali by sme, keby tí, ktorí dehonestujú prácu všeobecných lekárov podobnými pseudovýzvami, si vypýtali od zdravotných poisťovní štatistiku výkonov všeobecných lekárov za posledný rok – uvidia v nej jasné počty ošetrených pacientov a milióny výkonov, ktoré sa v našich ambulanciách každý mesiac vykonávajú.

Keď dokončíme vyšetrenie vyzlečeného pacienta či ošetríme krvácajúcu ranu, zodvihneme telefón. Nie naopak. Predstavte si, že by ste tým vyzlečeným a uboleným pacientom boli práve vy …

 

Autor: MUDr. Monika Palušková, PhD., MBA

prezidentka

Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS)