Zdravotnícky výbor na pondelňajšom zasadnutí neodsúhlasil návrh rozpočtu kapitoly rezortu zdravotníctva na roky 2020-2022.

Ako pre agentúru SITA povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, niektoré argumenty členov výboru spočívali v tom, že v rozpočte nie je dostatočné krytie výdavkov na zdravotníctvo.

Rozpočet je vždy kompromis. Štát disponuje nejakými peniazmi, ktoré musí rozdeliť medzi ministerstvá. Ako povedal minister financií Ladislav Kamenický, rezort zdravotníctva bol víťazom tohtoročného rozpočtu,“ uviedla šéfka rezortu. V porovnaní s ostatnými teda ministerstvo zdravotníctva dostalo viac.

Určite to nebude stačiť na úplne všetko, ale ja si myslím, že rozpočet zdravotníctva nebol nikdy taký, že by sa vykrylo všetko, čo zdravotníctvo potrebuje,“ dodala Andrea Kalavská.

Ako sa tvoril rozpočet

Ako uviedol riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana, pri príprave tohtoročného rozpočtu vychádzali zo zostatkov na účtoch z minulého roka. K nemu potom pripočítali očakávané nárasty, či už je to na infláciu, starnutie, či valorizáciu miezd.

K tomu potom pripočítali nové politiky, ako sú nové typy záchraniek či dlhodobá starostlivosť. Od tejto sumy odpočítali očakávané úspory z revízie výdavkov číslo dva.

Výsledné číslo hovorí o sume, ktorú potrebujeme mať vykrytú v rozpočte. Je to zaokrúhlene 4,2 mld. eur. Je pravda, že v tejto sumenemáme vykryté všetky požiadavky, o ktorých sme aj s ministerstvom financií rokovali,“ konštatoval Smatana.

Celý článok nájdete na https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/parlamentny-vybor-neodsuhlasil-navrh-rozpoctu-zdravotnictva-na-roky-2020-2022/

Zdroj: vzdravotnictve.sk

Foto: fotolia.com