Pediatrický zápalový multisystémovy syndróm (PIMS) je závažné ochorenie, s ktorým sa lekári v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) stretávajú v posledných týždňoch čoraz častejšie. Reumatológ Detskej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a NÚDCH Tomáš Dallos uviedol, že keďže má široké spektrum príznakov, rozpoznanie ochorenia vo včasnom štádiu je veľmi problematické.
U detí doposiaľ hospitalizovaných v NÚDCH sa najčastejšie PIMS prejavil po piatich až šiestich týždňoch od potvrdeného ochorenia COVID-19. Všetky deti s PIMS majú podľa odborníka vysoké horúčky, ktoré pretrvávajú niekoľko dní. Jedným z dominantných príznakov ochorenia je postihnutie gastrointestinálneho traktu. Detskí pacienti majú veľmi časté výrazné bolesti brucha, ktoré môžu imitovať náhlu brušnú príhodu, prípadne aj vracanie a hnačky.
“Postupne sa objaví začervenanie očí, ktoré sa podobá na zápal spojiviek, a kožná vyrážka, ktorá má veľmi rôznorodý vzhľad. Pri kombinácii týchto príznakov je určite potrebné vyhľadať lekára,” upozornil. Každý príznak osamote by však podľa jeho slov určite nemal vzbudzovať automaticky obavy z PIMS, keďže je pravdepodobnejšie, že je prejavom iného, bežnejšieho ochorenia.
Popísal, že niektoré deti majú aj bolesti hlavy alebo pociťujú výraznú slabosť, môžu mať príznaky ako pri zápale mozgových blán – bolesti hlavy, vracanie, svetloplachosť. Ak rodič spozoruje príznaky tohto ochorenia, treba ísť na pohotovosť.
Zdravotný stav sa podľa lekára zhoršuje postupne. Pozorný rodič si podľa lekára všimne, že dieťa nie je v poriadku, respektíve, že sa má celkovo horšie ako pri bežnom ochorení.
“Vzhľadom na to je málo pravdepodobné, že by sa dieťa ešte doma dostalo do tak závažného stavu, aby muselo byť transportované sanitkou. Tú treba volať vtedy, ak dieťa už stráca vedomie, je zmätené alebo výrazne dušné (rýchlo a sťažene dýcha), alebo je zjavná porucha prekrvenia a okysličenia, ktorá sa prejaví studenými rukami, modrými perami,” varoval.
Žiadne z detí hospitalizovaných v NÚDCH s týmto ochorením nebolo podľa Dallosa predtým choré či polymorbídne, spravidla išlo o dovtedy úplne zdravé deti. Odborník dodal, že na základe dostupných údajov sa zdá, že očkovanie proti ochoreniu COVID-19 deti chráni aj pred vývojom PIMS.
Zdroj: TASR
Foto: fotolia.com