Pohotovosť bude fungovať kratšie a bude aj menej pevných bodov. Súčasný stav je neudržateľný

Ambulantné pohotovosti pre deti aj dospelých majú po novom fungovať už len do 20.00 h. Sieť pohotovostí sa má tiež zredukovať. Navrhuje to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, odôvodňuje to nedostatkom a preťaženosťou ambulantných lekárov, predovšetkým primárnych pediatrov. V utorok o tom informoval šéf rezortu Michal Palkovič.

“Navrhujeme skrátenie času fungovania ambulantnej pohotovostnej služby (APS), to znamená z 22.00 na 20.00 h. Dôvod, prečo tento posun nastáva, je, že je to v konsolidácii napríklad aj s dostupnosťou alebo otvorenosťou lekární a, samozrejme, je tam aj dodržiavanie Zákonníka práce, ktorý hovorí o tom, že práca by nemala byť kontinuálne 15 hodín,” povedal. Zmena by mohla podľa neho prísť v septembri alebo od začiatku budúceho roka. Rezort navrhuje tiež v troch fázach zredukovať sieť detských ambulancií. “Niektoré APS končia už teraz v lete, väčšiny sa to týka až o rok,” ozrejmil Palkovič. Ich počet sa má z 54 zredukovať na 40. “Definitívny výsledok bude až v priebehu druhej polovice budúceho roka,” povedal minister.

“V posledných piatich rokoch sme opakovane upozorňovali, že MZ SR pripravilo sieť pohotovostí tak, že ju nie je možné personálne pokryť lekármi a sestrami,” uviedla Monika Palušková, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS). “Ukazuje sa, že opäť došlo na naše slová. Miesto koncepčných nastavení  zas hasíme problémy na poslednú chvíľu. Stav v teréne je neudržateľný, ambulantní lekári sú vyčerpaní a mnohí z nich uvažujú o ukončení prevádzky ambulancií pre vysoký vek alebo zo zdravotných dôvodov. Podstatné je zmeniť poskytovanie ambulantnej pohotovostnej služby, pretože tak, ako sa vykonáva na Slovensku, je neefektívna a nekoncepčná,” uzavrela Palušková.

Dané zmeny sú podľa slov hlavnej odborníčky ministerstva pre primárnu pediatriu Eleny Prokopovej potrebné na zachovanie základnej zdravotnej starostlivosti pre deti. Poukázala pri tom na vekovú štruktúru primárnych pediatrov a všeobecných lekárov pre dospelých. “V oboch odboroch je takmer 50 percent lekárov v dôchodkovom veku. Práve tí zabezpečujú APS či už o deti alebo dospelých, všetci to majú povinnosť zo zákona” podotkla. Návrhom sa podľa nej nesnažia presunúť pacientov, ktorí patria APS, do nemocníc. “Je absolútne iný charakter pacienta, ktorý patrí do ambulantnej pohotovostnej služby a ktorý patrí na urgent,” doplnila. Palkovič avizuje, že sa k tejto téme stretne aj so zástupcami Asociácie nemocníc Slovenska, Lekárskym odborovým združením a Asociáciou štátnych nemocníc SR.

Zdroj: TASR, SVLS

Foto: archív redakcie