Poľská vláda nabáda občanov na očkovanie kvôli osýpkam

Poľská vláda je znepokojená výskytom osýpok, ktoré v ostatnom čase zaznamenali v Mazovskom vojvodstve v strednej časti krajiny, kde leží aj metropola Varšava. Tamojšie úrady ľudí nabádajú, aby proti tomuto infekčnému ochoreniu dali zaočkovať seba i svoje deti, informovala v nedeľu agentúra AP.

Poľský minister zdravotníctva Lukasz Szumowski v nedeľu na tlačovej konferencii povedal, že všetkých 17 nedávnych prípadov nákazy osýpkami v zmienenom vojvodstve spôsobilo práve to, že rodičia svoje ratolesti zaočkovať nedali. Szumowski zároveň spolu s inými autoritami poľského zdravotníctva zdôraznil, že očkovanie proti osýpkam je bezpečné.

Zvýšený výskyt tohto vírusového ochorenia zaznamenali v Poľsku práve v čase, keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) informovala o desaťtisícoch prípadov osýpok, ktoré sa vyskytli v celej Európe.

Osýpky patria medzi najzávažnejšie ochorenia detského veku, spoznať ich možno podľa charakteristických vyrážok. Sú veľmi nákazlivé, pretože ich pôvodca sa šíri vzduchom. Spôsobujú časté komplikácie – zápaly priedušiek, pľúc i centrálneho nervového systému. Ochorenie môže byť aj smrteľné. Najúčinnejším preventívnym opatrením proti nemu je práve očkovanie.

Zdroj: TASR
Foto: fotolia.com