Pôvod koronavírusu stále nie je jasný. Olej do ohňa môže priliať tajná správa amerického národného laboratória

Boj s pandémiou už od jej začiatku sprevádza jedna zásadná otázka – odkiaľ sa vírus zobral. Tím Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) strávil v čínskom meste Wu-chan štyri týždne a skúmal pôvod vírusu. V marcovej správe uviedli, že pravdepodobne prešiel na človeka zo zvieraťa.

Proti tomu sa stále ozývajú kritické hlasy, podľa ktorých nie je vylúčené, že vírus sa dostal do sveta z laboratória v spomínanom meste.

Nový americký prezident Joe Biden v apríli informoval o tom, že poveril spravodajské služby USA vypracovaním správy o pôvode koronavírusu.
Tajné služby podľa neho aktuálne pracujú s dvoma pravdepodobnými teóriami o pôvode vírusu, ktorými sú únik z laboratória a infikovanie ľudí pri kontakte s nakazeným zvieratami. Zatiaľ však nedospeli ku konkrétnym záverom.

Americký denník The Washington Post nedávno s odvolaním sa na zdroje z prostredia amerických spravodajských služieb napísal, že traja pracovníci Wuchanského virologického inštitútu (WIV) v novembri 2019 ochoreli a museli vyhľadať nemocničné ošetrenie, pričom sa u nich prejavili príznaky podobné ochoreniu COVID-19. Stalo sa tak viac ako mesiac predtým, než Čína oficiálne oznámila svetu, že vo Wu-chane dochádza k šíreniu nového druhu koronavírusu vyvolávajúceho vážne respiračné ťažkosti.

WSJ tiež informoval, že vedci z wuchanského inštitútu sa v roku 2012 podieľali na výskume v opustenej bani v provincii Jün-nan na juhozápade Číny, kde sa vtedy u niekoľkých baníkov prejavili symptómy ochorenia podobného zápalu pľúc. Traja z nich chorobe podľahli. Výskumníci z bane, v ktorej žili netopiere, odobrali vzorky a údajne v nich identifikovali viacero nových typov koronavírusov.

Americké úrady obviňujú čínsku vládu zo zahmlievania pôvodu koronavírusu, Peking však takéto obvinenia rázne odmieta. Výskumná misia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) mohla navštíviť Wu-chan až vyše roka po začiatku pandémie, k jednoznačným zisteniam o počiatkoch pandémie však nedospela.
Tím expertov WHO po návrate z Číny označil teóriu o úniku vírusu z miestneho laboratória za “mimoriadne nepravdepodobnú”. Odborníci WHO vtedy uviedli, že koronavírus sa pravdepodobne preniesol zo zvierat na človeka; ako konkrétne k tomu došlo, však nezistili. Za najpravdepodobnejší pôvodný zdroj nákazy vedci označujú netopiere.

Riaditeľ programu WHO pre núdzové situácie Mike Ryan sa v pondelok vyjadril, že táto inštitúcia OSN nemôže donútiť čínsku vládu, aby jej poskytla bližšie informácie o pôvode koronavírusu. Dodal však, že WHO iniciuje vykonanie nových štúdií, ktoré posunú pochopenie pôvodu nákazy koronavírusom na “vyššiu úroveň“, píše agentúra Reuters.

Utajovaný dokument

Americký The Wall Street Journal v pondelok zverejnil správu, podľa ktorej americké vládne laboratórium uviedlo, že hypotéza o laboratórnom pôvode koronavírusu stojí za ďalšie vyšetrovanie.

Informácie mu potvrdili nemenované osoby, ktoré majú mať poznatky o stále utajovanom dokumente. Podľa denníka kalifornské Lawrence Livermore National Laboratory pripravilo správu o koronavíruse v máji 2020. Počas posledných mesiacov úradu Donalda Trumpa ju malo k dispozícii v rámci vyšetrovania pôvodu vírusu aj americké ministerstvo zahraničných vecí. Republikáni, vrátane Trumpa, zastávali názor, že vírus sa dostal medzi ľudí v dôsledku „nešťastnej udalosti v laboratóriu“.

Skúmanie pôvodu a vývoja vírusu

Lawrence Livermore National Laboratory skúmalo genomickú analýzu vírusu, no záverečnú správu zatiaľ nezverejnilo. K prípadu sa odmieta vyjadriť. Vedci sa pri skúmaní genetického zloženia snažia zistiť pôvod a vývoj vírusu.

Čítajte viac Pôvod koronavírusu stále nie je jasný. Olej do ohňa môže priliať tajná správa amerického národného laboratória – vZdravotnictve.sk (webnoviny.sk)

Autor: Lukáš Dedík

Zdroj: webnoviny.sk

Foto: fotolia.com