Pozvánka 11 – Kongres SVLS 2023 Šamorín: Lekárska izba SVLS/AVLS. Večerné putovanie Mezopotámiou…

Elektronická registrácia na Kongres SVLS 2023 končí dňa 21.4.2023 (piatok) o 16.00 hod. Následne bude možné registrovať sa iba na mieste.

Pred začiatkom hlavného odborného kongresového programu sa uskutoční mimoriadne obľúbená Lekárska izba SVLS/AVLS. Poradíme si a pomôžeme, pokiaľ potrebujete informácie k novým zmluvným podmienkam, členovia Prezídia AVLS Vám vysvetlia všetko podstatné k Vašej práci v ambulancii. Každoročne sa členovia SVLS stretávajú aj na Členskej schôdzi SVLS, ktorá je najvyšším orgánom najväčšej odbornej spoločnosti na Slovensku. Povieme si, čo sa nám podarilo a na čom pracujeme.

Kto bude mať chuť môže si večer do Tuli kina pozrieť rozprávanie a premietanie fotografií po tajomnej a neuveriteľne krásnej Mezopotámii, o ktorej sme ako deti toľko čítali… A verte, že je fascinujúcejšia ako v knižkách.

ŠTVRTOK 4.5.2023

15.00 – 16.30

Členská schôdza Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS)  

 16.30 – 19.00

Lekárska izba Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska a Aliancie všeobecných lekárov Slovenska (SVLS/AVLS)

Predsedajúci a moderátori: členovia Výboru a Dozornej rady SVLS/AVLS

Témy: Diskusia k aktuálnym otázkam z ambulancií všeobecných lekárov na Slovensku

20.30 – 22.00

Putovanie lekára starodávnou Mezopotámiou (Irak)

MUDr. Monika Palušková, PhD., MBA

Rozprávanie o ceste po historických aj súčasných miestach Mezopotámie s premietaním fotografií – Babylon, Aššur, Ninive, Ur, Uruk, Bagdad, Mosul, Basra, Karbalá…

Mezopotámia je v našich mysliach spojená s rozprávaním z Tisíc a jednej noci, slávnou babylonskou vežou, mýtickými vládcami staroveku, klinovým písmom, rozprávkovými riekmi Eufratom a Tigrisom, pestrými bazármi či biblickými mestami s ich slávnymi zikkuratmi Ur a Uruk … Verte, jej nádhera a fascinujúca história je oveľa, oveľa mystickejšia.  

Ak ako cestovateľ od detstva snívate o tom, že tieto miesta síce zrejme nikdy neuvidíte, ale čo keby … A keď sa to raz naozaj stane, nemôžete tomu uveriť – stojíte priamo na procesnej ceste, ktorou vstupoval do Babylonu Alexander Veľký, pijete silnú kávu na rozprávkovom bazáre v starom Bagdade, ktorý má niekoľko tisíc rokov … Môžete sa bez turistov a vlastnými rukami dotýkať stavieb, ktoré majú 5000 rokov v Uruku, kde sa zrodil štát a písmo tak, ako ich poznáme dodnes …

Vystúpime spolu na najzachovalejší zikkurat na svete v Ure – meste, kde sa narodil Abrahám a pozrieme si miesto, kde stála babylonská veža … Nazrieme do výkopov archeológov priamo v biblickom meste Ninive, kde turisti stále nemajú prístup…  My sme tam však boli. Zažijeme ultimatívny svet šiítskych trblietavých mešít a príbeh o mučeníkovi Husajnovi… Navštívime slávne posvätné mestá Karbalá a Nadžaf , kde sme boli jedinými Európanmi… Nahliadneme do fantastického Irackého národného múzea v Bagdade a pozrieme si niektoré jeho exponáty, ktoré svojou nádherou, starobylosťou a nevyčísliteľnou hodnotou vyrážajú dych a ktoré prežili drancovanie počas nezmyselnej vojny…  Zažijeme západ slnka na sútokom Eufratu a Tigrisu či plavbu po ich sútoku Shatt-el-Arab, ktorý poznáme z učebníc geografie… Budeme chodiť spustnutými chodbami paláca Saddáma Husajna, ktorý si postavil priamo v Babylone… Prejdeme sa aj po Mosule, ktorý poznáte z televíznych správ a ktorý zažil hrôzostrašné vojnové časy a stále sa z nich celkom nespamätal… Stretneme sa so v ňom so statočnými ženistami, ktorí každý deň riskujú život, aby deň po dni odmínovávali ulice a domy starého mesta … Pozrieme sa na miesta, ktoré sú odmínované, pre bežných turistov neprístupné a prísne strážené, ale je v nich stále hrozivé ticho … Predovšetkým však stretneme Iračanov, ktorí majú veľké srdce a srdečne vítajú fascinovaných turistov. Zažijeme ich vzdelanosť, veľkorysosť  a hrdosť na vlastnú starobylú históriu…

Ak máte chuť na chvíľu sa poprechádzať biblickou, nádhernou a fascinujúcou Mezopotámiou, stretneme sa na premietaní fotografií v Tuli kine na Kongrese SVLS 2023 v Šamoríne dňa 4.5.2023 od 20.30 hod.

Ukážeme si miesta, ktoré poznáme z knižiek a porozprávame sa o všetkom, čo vás bude zaujímať.

Registrácia:

Registrácia | Kongres SVLS 2023 (svlskongres.sk)

Program Kongresu SVLS 2023, Šamorín:

Program | Kongres SVLS 2023 (svlskongres.sk)

Vedecký a programový a Organizačný výbor Kongresu SVLS2023, Šamorín