Bárány označil návrh za “právnu nehoráznosť”. “Obávam sa, že dnes sa u nás ide skôr cestou, čo je technicky možné, to sa spraví. Vzhľadom na obmedzený okruh subjektov, ktoré majú možnosť obrátiť sa na Ústavný súd, a krátkosť času sa ráta s tým, že žiadna náprava nenastane. Preto sa dlhodobo porušujú viaceré základné práva. Ide o hrubé prekročenie práva,” zhodnotil Bárány.
Pripomenul, že v prípade realizácie opatrenia pôjde denne o státisíce až milióny SMS denne. To si bude podľa ústavného právnika vyžadovať množstvo kvalifikovaných úradníkov, ktorí by o výnimkách rozhodovali. “Technicky je to možné, ale právne je to strašné. Mám tiež pochybnosti o nutnosti opatrenia vzhľadom na pandemickú situáciu. Všetky čísla okrem hospitalizovaných klesajú už niekoľko dní,” dodal odborník.
Bujňák predpokladá, že ak dôjde k zmene, bude sa realizovať cez novelu ústavného zákona o bezpečnosti štátu. Navrhované opatrenie považuje za veľmi výrazný zásah do základných práv a slobôd, ktorý by mal v prípade prijatia posúdiť ÚS SR. Naň sa však môže obrátiť do piatich dní od schválenia opatrenia len generálny prokurátor, skupina 30 poslancov parlamentu, prezidentka a vláda. “ÚS SR by sa mal vyjadriť, či je v poriadku, že tieto zásahy sú ukladané v takom širokom meradle. Sú tiež pochybnosti, či je opatrenie v súlade s princípom proporcionality, ktorý hovorí o tom, že sa máte snažiť obmedzovať práva a slobody v čo najšetrnejšej miere,” poukázal Bujňák. Zdôraznil, že opatrenie by muselo byť prijaté len v nevyhnutnej miere a na nevyhnutný čas.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) v pondelok načrtol, že zákaz vychádzania by sa mohol sprísniť, a to formou SMS správ. “Ľudia si pošlú SMS vzhľadom na nejakú výnimku, ktorú budú požadovať, a centrála im odošle naspäť správu, ktorá im povolí porušiť zákaz vychádzania na určitý čas, ktorý budú potrebovať na tento úkon,” priblížil.
Zdroj: TASR
Foto: fotolia.com