Pre koronavírus žijeme nový normál, musíme si naň zvyknúť

Barbara Lášticová a Miloslav Bahna hovoria o tom, ako Slováci prežívajú pandémiu, a o hľadaní rovnováhy medzi zachovaním si ostražitosti a zdravého rozumu.

 

Akú rolu zohrala osobná zodpovednosť ľudí pri zvládaní pandémie?

Barbara Lášticová (B. L.): Veľkú. Súhlasí s tým aj 70 percent opýtaných v našom prieskume (Ako sa máte, Slovensko? – pozn. red.). Dôležité bolo aj to, že sa celá spoločnosť zomkla, vytvorila sociálnu normu toho, ako sa máme správať, a ľudia na ňu naskočili. Takisto bolo dôležité, že politickí lídri, televízni moderátori a iné verejné osoby začali nosiť rúška. Elity nové odporúčania veľmi jednoznačne komunikovali a dodržiavali. To znamená, že ľudia veľmi jasne vedeli, čo majú robiť.

Miloslav Bahna (M. B.): U nás boli od začiatku hlasy politických elít zajedno a dávali verejnosti jednoznačné signály. Nebola tam taká kakofónia, akú zažili ľudia v iných krajinách, keď im najprv radili rúška nenosiť a potom nosiť. Asi aj preto vychádzala v doterajších troch vlnách výskumu, ktorý sme robili koncom marca, apríla a mája, veľmi vysoká miera súhlasu a dodržiavania týchto opatrení.

Práve v USA, kde majú zatiaľ najviac nakazených a mŕtvych, sa ľudia proti reštrikciám aj povinnosti nosiť rúško výrazne búria. Prečo to u nás išlo a u nich je to problém?

B. L.: Ono to tak veľmi nesúvisí s reálnym počtom prípadov ako so subjektívnym vnímaním situácie. K tomu opäť prispela mediálna komunikácia elít, ktoré u nás od začiatku komunikovali situáciu ako veľmi vážnu. Vieme, že v USA sa Donald Trump ku koronavírusu, k tomu, ako sa pred ním chrániť a aké riziko predstavuje, postavil veľmi rozporuplne.

M. B.: Spojeným štátom sme sa vo výskume nevenovali, no spolupracovali sme s rakúskymi výskumníkmi. Vieme napríklad povedať, že miera obavy z koronavírusu bola v slovenskej verejnosti vyššia a intenzívnejšia než v Rakúsku. To, ako sa človek vírusu obáva, potom vplýva na to, do akej miery dodržiava epidemiologické a karanténne opatrenia.

Predpokladáte, že ochota ľudí obmedzovať sa bude postupne klesať?

M. B.: To sa môžeme iba domnievať, lebo zatiaľ posledný prieskum sme robili koncom mája. Ale predpoklad je, že to bude klesať. Situácia v marci a apríli bola neopakovateľná v tom, že bola nová. Nevedeli sme, že ak všetci zostaneme doma, začneme nosiť rúška a nebudeme sa s nikým stretávať, tak potenciálne neochorieme všetci. Lebo na začiatku vyzerala epidémia takpovediac nezastaviteľne. Dnes už máme celosvetovú skúsenosť, že je kontrolovateľná, len si treba dať pozor na rizikové situácie, ako je napríklad letecká dovolenka v zahraničí.

B. L.: V apríli a máji sme sa ľudí pýtali aj na to, ako vnímali obmedzenia pohybu a kontrolu a sledovanie občanov. Tam sme tiež zaznamenali pokles. Kým ešte koncom apríla s obmedzeniami pohybu súhlasilo približne 60 percent a s kontrolou okolo 50 percent, v máji ich bolo o desať percent menej. Predpokladám, že ak by sme sa opýtali dnes, bol by počet ľudí, ktorí súhlasia s obmedzeniami, ešte nižší.

 

Celý článok si môžete prečítať na  https://dennikn.sk/1986714/psychologicka-a-sociolog-pre-koronavirus-zijeme-novy-normal-musime-si-nan-zvyknut/?ref=tema

Autor: Zuzana Vitková

Zdroj: dennikn.sk

Foto: fotolia.com