Pre vyčerpaných zdravotníkov pokuty až 100 000 EUR!

„Vieme, že mnohí ste už unavení, no práve vďaka povolaniu, ktoré ste si vybrali, máme šancu zastaviť nekontrolovateľné šírenie pandémie. Slovensko vás teraz potrebuje viac ako kedykoľvek predtým.“ Týmito slovami sa zas zdravotníkom prihováral minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), keď mu deň pred prvým kolom testovania chýbali stovky lekárov či sestier.

Je len iróniou, že približne v rovnakom čase poslanci parlamentu narýchlo a v tichosti posunuli do druhého čítania návrh z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorý je pre každého zdravotníka tvrdou ranou. Novela zákona o zdravotných poisťovniach totiž okrem iného zavádza oveľa tvrdšie pokuty pre lekárov. Poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, ktorý je fyzickou osobou, sa maximálna výška sankcie zvyšuje z 3 319 eur na 10 000 eur. V prípade právnickej osoby sa pokuta zvyšuje z dnešných 9958 eur až na 100 000 eur!

Týka sa to malých vidieckych ambulancií všeobecných lekárov či pediatrov ako aj veľkých nemocníc!

Astronomické sankcie, ktoré udeľuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, pritom hrozia aj za menšie chyby, akými sú napríklad nedostatky vo vedení zdravotnej dokumentácie. „Ministerstvo zdravotníctva žiada, aby lekári a sestry štátu trvalo pomáhali. A oni to robia. Poctivo. Všeobecní lekári sú už pol roka s malou prestávkou hospodársky nasadení a pracujú do úmoru vo svojich ambulanciách. Ich malým jednoosobovým eseročkám ministerstvo zdravotníctva za odmenu ,ponúka’ pokutu 100 000 eur,“ komentuje to prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) Monika Palušková.

Upozorňuje, že v rezorte už teraz panuje silná vlna nespokojnosti, a tento krok ju ešte prehĺbi. „Nie je vylúčené, že nám čo nevidieť zo Slovenska odídu ďalší zdravotníci do zahraničia a naši starší kolegovia sa poberú do dôchodku. Veď kto by už za takýchto okolností mal chuť pracovať v tejto krajine? Zdravotníci nepotrebujú potlesk na balkónoch, potrebujú pokoj na prácu,“ dodala Palušková.

Vrcholom absurdity a arogancie je zdôvodnenie Ministerstva zdravotníctva SR. Z. Eliášová: ,,Zámerom je priblíženie sa k pôvodnému zámeru zákonodarcu, a to tak, aby bol vo výške pokút odrazený makroekonomický vývoj v spoločnosti.”

Čítajte viac: https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/necakana-rana-pas-vycerpanym-zdravotnikom-stat-im-napari-tvrde-pokuty?itm_site=plus1&itm_template=hp&itm_modul=najcitanejsie-24&itm_position=2

Zdroj: pluska.sk

Foto: fotolia.com