Prečo ľudia veria v astrológiu? Môže za to aj chyba mozgu

Horoskop na dnes pre všetky znamenia znie: Hviezdy a planéty váš život neovplyvňujú.Dokazujú to desiatky vedeckých štúdií. Stále sa nájdu ľudia, ktorí si každé ráno prečítajú predpoveď pre svoje znamenie. A nájdu sa aj takí, ktorí sa pred veľkým životným rozhodnutím poradia s astrológom.Horoskopy majú v sebe pre ľudí niečo príťažlivé. Niektorým dokonca môžu pomôcť prekonať pocit neistoty v živote.

Zvyknete byť k sebe kritický?Svoje znamenie zvieratníka pozná podľa niektorých prieskumov až deväťdesiat percent dospelých ľudí.Ak ste si už o svojom znamení niekedy niečo čítali, zrejme ste našli niekoľko viet, ktoré vás vystihovali takmer presne.

Barani sú vášniví, ryby citlivé a vodnári nesebeckí.Vlastnosti astrologického znamenia na vás skutočne môžu sedieť. Astrológovia v nich totiž schválne využívajú tvrdenia, ktoré sa dajú platia takmer na každého. A preto niektorí ľudia horoskopom a predpovediam uveria.Dokazuje to aj jeden klasický experiment z roku 1948. Psychológ Bertram R. Forer v ňom v mene vedy využil klamstvo, aby dokázal všeobecnosť astrologických tvrdení.Svojim 39 študentom dal urobiť psychologický test. Povedal im, že na základe odpovedí každému zostaví krátky opis ich osobnosti.Keď po týždni doručil študentom ich výsledky, poprosil ich, aby na škále od nula do päť označili, ako opis skutočne sedí na charakteristiku ich osobnosti (nula znamenalo “nesedí” a päť “sedí perfektne”).

Účastníci výskumu zhodnotili presnosť opisov na 4,3. Znamenalo by to, že Forerov test bol veľmi precízny. Ani jeden študent však netušil, že všetci dostali rovnaký osobnostný opis. Forer väčšinu viet vytiahol z knihy o astrológii.Opisy boli dostatočne vágne a uveriteľné, aby sa s nimi vedel stotožniť ktokoľvek:

Máte silnú potrebu, aby vás ostatní ľudia mali radi a obdivovali vás.
Zvyknete byť voči sebe kritický.
Niekedy máte vážne pochybnosti, či ste urobili správne rozhodnutie alebo správnu vec.
Niekedy ste extrovertný, prívetivý a spoločenský, zatiaľ čo inokedy ste introvertný, obozretný a rezervovaný.
Bezpečie je jedným z vašich hlavných cieľov v živote.

Nejasnosť je teda jedna z taktík astrológie a písania horoskopov. Potvrdzuje to aj astrológ Jonathan Cainer, ktorý v minulosti písal stĺpčeky s horoskopmi pre britský bulvár Daily Mail.

“Stĺpčeky s horoskopmi sú uveriteľné vďaka zručnosti pri písaní… v konečnom dôsledku, úspešný stĺpček sa vyhýba špecifikám všade, kde je to možné. Rozvíjate tak umenie byť vágny,” povedal Cainer pre web Smithsonian v roku 2016.Uveriteľnosti horoskopov a predpovedí môže dopomáhať aj celkom bežná chyba mozgu – takzvané konfirmačné skreslenie. Znamená, že ľudia zvyknú hľadať a uprednostňovať také informácie, ktoré potvrdzujú, to čo si už myslia.

Privŕženci astrológie si z predpovede vyberú iba tie tvrdenia, ktoré na nich sedia a ktoré sa ukázali byť pravdivé. Na tie nesplnené zabudnú.

Celý článok čítajte na https://tech.sme.sk/c/22269255/preco-ludia-citaju-horoskopy-veria-ze-ich-zivot-ovplyvnuje-vyssia-sila.html

Zdroj: sme.sk

Foto: fotolia.com