Predpis “vlastného” lieku nie je pre nikoho problém

Dovoľte mi, aby som ako všeobecná lekárka pre dospelých vyjadrila podporu novele zákona č. 362/211 Z.z. “Zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach”.

Na začiatok uvediem jeden príklad za všetky. Dňa 10. januára 2022 som predpísala 123 receptov, z ktorých viac ako 100 bolo na odporúčanie špecialistov, ktorí lieky nepredpísali. Časovo to predstavovalo viac ako 2 hodiny čisto „administratívnej“ práce. Za ten čas som mohla napríklad vyšetriť 10-15 akútnych pacientov, vykonať 6 preventívnych prehliadok, alebo sa venovať  manažmentu pacientov s artériovou hypertenziou a dyslipidémiou, a tým znížila počet vyšetrení u lekára internistu.

Novela zákona je pre pacientov a ambulantných lekárov výrazný krok vpred, ktorý znamená jasnú medicínsku a právnu zodpovednosť indikujúceho lekára bez ohľadu na špecializáciu za ním indikovanú preskripciu.

Preto s ľútosťou vnímam negatívne a zavádzajúce reakcie médií, komentáre lekárov špecialistov, poskytovateľov DSS, ktoré nepravdivo informujú, že pacienti budú musieť opakovane do roka osobne, alebo iným spôsobom žiadať o vystavenie receptu, alebo poukazu na zdravotné pomôcky. Nie je to pravda a posledných 6 mesiacov ukázalo, že drvivá väčšina ambulancií si manažment pacienta nastavila v prospech jeho kompletného vybavenia vrátane predpisu liekov. Je to správne a prínosné pre všetkých.

Nevidím dôvod, prečo lekár špecialista  pri pravidelnom kontrolnom vyšetrení  pacienta nemôže vypísať recept, resp. REPETATUR recept na niekoľko mesiacov a pacient si ich bude pravidelne vyberať v lekárni.

Nie je pravda, že lekári špecialisti nevedia zistiť, aké lieky má pacient predpísané inými lekármi, môžu si to u každého pacienta prezrieť cez eZdravie. Naopak, ak ja ako všeobecný lekár mám predpísať liek indikovaný špecialistom, musím veľmi často hľadať jeho odporučenie v papierovej zdravotnej dokumentácii, čo pri vystavení jedného receptu trvá viac minút – ak ho vôbec nájdem, lebo nález musí priniesť pacient osobne (!), lebo do eZdravia špecialisti svoje správy odosielajú veľmi zriedka.

Opakovane treba zdôrazniť, že ide o bezpečnosť pacienta a zníženie počtu návštev ambulancií a špecialistov. Keďže ambulancie všeobecných lekárov už prekročili svoju kapacitu aj masívnemu predpisu liekov iných ambulancií, bolo nevyhnutné okamžite zabrániť zrúteniu primárnej zdravotnej starostlivosti. Novela je jedinou cestou, ako zachovať priechodnosť a dostupnosť pre pacienta, jeho bezpečnosť a návrat k štandardnej práci všeobecných ambulancií.

 

Prajem Vám všetkým veľa síl a vytrvalosti v ďalšej práci.

 

Autor: MUDr. Milada Gábrišová, všeobecná lekárka, Štvrtok na Ostrove

Foto: fotolia.com