Premiér školy v tomto roku neotvorí, v hre je aj nútené testovanie

Premiér Igor Matovič naznačil, že testovanie nemusí byť úplne dobrovoľné. Školy sa zrejme do konca roka neotvoria.

Prioritou podľa krízového štábu má byť maximálna ochrana životov, čo podľa neho chráni aj ekonomiku. Snahou má byť znížiť počet aktívnych prípadov z 1 500 na 500 denne do Vianoc, aby deti mohli ísť do škôl najneskôr po Troch kráľoch. Cesta k tomu má byť masívne testovanie.

Vláda prijala uznesenie, že štát kúpi 16 miliónov testov a poverila tým ministra hospodárstva Richarda Sulíka.

“Podstatná časť z nakúpených testov bude k dispozícii na masívne celoplošné a následné opakované lokálne testovania v ohniskách nákazy a druhá časť na testovanie zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach, pacientov, klientov a zamestnancov v DSS (domovoch sociálnych služieb) či bezplatné testovanie v mobilných odberových miestach, ktorých je už vyše 100 po Slovensku k dispozícii každému, kto cíti potrebu poznať svoj zdravotný stav,” uviedol Matovič na sociálnej sieti.

Na tlačovej besede naznačil, že ak dobrovoľné plošné testovanie nebude s dostatočnou účasťou, štát môže použiť rovnaké kroky, akými dostal ľudí na testy na prvé plošné testovanie.

Čítajte viac: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/569262-matovic-skoly-v-tomto-roku-neotvori-v-hre-je-aj-nutene-testovanie/

Zdroj: pravda.sk

Foto: fotolia.com