Prezidentka prijala demisiu A. Kalavskej, rezort bude viesť premiér

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok prijala demisiu ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominantka Smeru-SD). Dočasným vedením rezortu poverila predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD).

Na to, aby som prijala demisiu pani ministerky Kalavskej, som mala dva hlavné dôvody. Prvým je skutočnosť, že ak členka vlády podá demisiu, nie je úlohou prezidentky, aby ju neprijatím demisie nútila zotrvať na poste, ktorý chce opustiť. Druhým dôvodom, pre ktorý som demisiu prijala, je to, že rozumiem dôvodom, ktoré pani Kalavská uviedla,” povedala prezidentka.

Poukázala, že Kalavská nechcela udržiavať v zdravotníctve iba status quo, ale pokúsila sa zmeniť jeho smerovanie. “Chcem sa jej za to poďakovať, lebo som presvedčená, že to bola správna a opodstatnená ambícia,” doplnila hlava štátu. Pripomenula, že sa však napokon nenašla politická vôľa nielen na reformu nemocníc, ale ani na takú zásadnú vec, akou je povinné očkovanie. “Sklamaniu pani Kalavskej rozumiem,” podotkla prezidentka.

Ministerka zdravotníctva sa rozhodla podať demisiu 9. decembra. Urobila tak po tom, ako vláda 4. decembra stiahla návrh reformy nemocníc, tzv. stratifikáciu, z rokovania parlamentu.

Premiér Peter Pellegrini povedal, že jej rozhodnutie odstúpiť z funkcie berie na vedomie. Zároveň sa Kalavskej poďakoval za všetko, čo rezort pod jej vedením urobil pre ľudí.

Na ministerské kreslo Kalavská nastúpila po Tomášovi Druckerovi 22. marca 2018. Od roku 2016 pôsobila na ministerstve zdravotníctva ako štátna tajomníčka.

Čaputová dúfa, že reforma zdravotníctva bude podklad pre budúcu vládu

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dúfa, že pripravená reforma zdravotníctva bude relevantným podkladom pre novú vládu a ďalšieho ministra alebo ministerku v ich úsilí o pozdvihnutie úrovne nášho zdravotníctva. Vyhlásila to prezidentka Čaputová v utorok po tom, ako prijala demisiu ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominantka Smeru-SD) a vedením rezortu dočasne poverila premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD).

Aj keď je pravda, že v posledných rokoch sa veľa investovalo do nákupu zdravotníckej techniky, zrekonštruovali sa nemocnice, nakupujú sa nové, modernejšie postele, tieto zlepšenia nestačia na to, aby došlo k zmene, akú Slovensko potrebuje. Štatistiky dokazujú, že počet odvrátiteľných úmrtí je u nás príliš vysoký,” poukázala prezidentka vo svojom vyhlásení, v ktorom hovorila o potrebe reformy.

Úplne zbytočne umiera na Slovensku podľa nej takmer 2,5-násobne viac ľudí, ako je priemer v najvyspelejších krajinách Európskej únie. “Ak by sme sa v tomto ohľade dotiahli iba na úroveň troch ostatných krajín Vyšehradskej štvorky, tak by sme tým predišli úmrtiu približne 1300 ľudí za rok. Je našou povinnosťou robiť takú politiku, vďaka ktorej sa podarí znížiť úmrtnosť, ktorá je odvrátiteľná včasnou a efektívnou liečbou,” doplnila Čaputová.

Upozornila, že pokiaľ sa prijmú zásadné opatrenia, situácia v rezorte sa môže výrazne zhoršiť. “Ak nám teraz v našich zdravotníckych zariadeniach chýba vyše 2600 lekárov a vyše 3000 sestier, pri zachovaní doterajšieho trendu nám o päť rokov už bude chýbať vyše 12.000 zdravotníckych pracovníkov,” vyčíslila s tým, že každý chýbajúci pracovník je potenciálnym ohrozením kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Prezidentka si uvedomuje, že za necelé tri mesiace do volieb už nie je možné urobiť potrebné zmeny. Úlohou premiéra Pellegriniho, ktorého poverila dočasným vedením rezortu zdravotníctva, bude podľa hlavy štátu plniť záväzky voči lekárom, sestrám a zdravotníckym zariadeniam v prospech pacientov. Prezidentka verí, že reformu zdravotníctva by mohla využiť nová vláda.

P.Pellegrini tvrdí,že na ministerstve zdravotníctva nechce len ‘kúriť a svietiť’

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorého prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok poverila dočasným vedením Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR po tom, ako prijala demisiu Andrey Kalavskej (nominantka Smeru-SD) v Prezidentskom paláci, uviedol, že jeho ambíciou nie je len “kúriť a svietiť”. Kalavská podľa neho odviedla “kus dobrej práce”.

Ja nechcem iba ‘kúriť a svietiť’. To nie je môj štýl práce. Tu, chvalabohu, môžu byť moje celkom autonómne rozhodnutia, ktoré môžem spraviť, a nikomu sa nemusím prosiť, aby mi to pomohol dokončiť,” komentoval. Plánuje sa ísť pozrieť, ako pokračujú búracie práce na skelete nemocnice na bratislavských Rázsochách. Viaceré zdravotnícke témy, ako napríklad rekonštrukcie veľkých nemocníc či výstavba detenčného centra v Hronovciach, by chcel do konca volebného obdobia “dotiahnuť do konca”.

Priblížil, že po dohode s prezidentkou považuje za najoptimálnejšie riešenie práve to, že rezort zdravotníctva povedie práve on. “Tým, že som sa s pani prezidentkou dohodol na takomto riešení, chcem poukázať, že naozaj ide o vážny rezort, ktorý nemôžeme prideľovať len tak, aby to nejako fungovalo, ‘kúrilo sa a svietilo’. Tam treba pracovať,” skonštatoval.

Verí, že systém, ktorý nastolila na ministerstve Kalavská, mu umožní zvládať aj túto povinnosť. Podľa Pellegriniho je to zároveň veľká výzva. “Ale myslím si, že tím, ktorý je tam, je zdatný na to, aby dokázal plniť úlohy. Je to dôležitý rezort, ktorý má interakciu s občanmi dennodenne, nonstop. Dúfam, že všetko pôjde hladko a že sa nič vážne nestane,” nádeja sa.

Premiér prisľúbil, že rezort čakajú pozitívne zmeny. Rozpracovaných je podľa jeho slov viacero strategických vecí. Povzbudil odborníkov a kolektív, aby ich ďalej dopracovali a aby sa mohli implementovať do praxe čo najskôr.

Tvrdí, že sa za Kalavskú vždy ako predseda vlády postavil. “Nikdy som sa nevenoval jednému ministrovi a členovi vlády ako jej, v tom pozitívnom,” tvrdí. Dúfal, že ju ešte od podania demisie odhovorí.

“Zajtra o 8.00 h pôjdem na úrad, upravím poradu, rozdelím úlohy a pracujeme. Mne už teraz nepomôže lamentovať nad rozliatym mliekom,” dodal Pellegrini. Ministerský plat poberať nebude. Ak by mu prišiel, poradil by sa s tretím sektorom, kam by ho venoval.

Kalavská po demisii priznala, že jej je “ťažko” a “smutno”. “To sú prirodzené pocity, keď vám na niečom záležalo,” povedala s dôvetkom, že tiež odchádza s pocitom dobre vykonanej práce. “Skutočne som sa snažila zahodiť svoje ego. Myslím si, že dosť výrazne som ho potlačila, pretože som skutočne túžila niečo na Slovensku zlepšiť. Aj keď už nebol priestor, aby parlament zasadal a prijal zákony, ktoré by reálne mohli slovenskému zdravotníctvu pomôcť, tam už nebol môj priestor a môj pohár pretiekol,” komentovala.

Zdroj: TASR
Foto: TASR