Pribudli ďalšie mutácie koronavírusu. Treba s tým počítať

V stredu americkí vedci oznámili objav dvoch nových variantov koronavírusu.

Jeden z nich je veľmi podobný tomu, ktorý sa šíri z Veľkej Británie s názovom B.1.1.7. Vedci však predpokladajú, že tento konkrétny kmeň nevznikol v Anglicku, ale v Spojených štátoch.

Druhý objavený variant je úplne odlišný. Práve tento nový kmeň sa stal dominantným v Columbuse, hlavnom meste amerického štátu Ohio. Len niekoľko hodín pred touto správou britský premiér Boris Johnson varoval pred novým brazílskym variantom. Ten sa objavil pred niekoľkými dňami aj v Tokiu a pochádzal od cestujúcich prichádzajúcich z Južnej Ameriky.

Posledné varianty vznikli nezávisle od seba. Sú dôkazom, že koronavírus začal mutovať omnoho rýchlejšie ako doteraz. Kým na začiatku sme videli zhruba jednu až dve mutácie mesačne, britský aj juhoafrický vírus už nesie približne 20 výrazných genetických zmien. Zmena na pozícií N501Y je spojená s rýchlym šírením vírusu, ktoré môže byť až o 70 percent rýchlejšie ako pri pôvodnom víruse. Druhá zmena na pozícií E484K je spojená so zníženou tvorbou neutralizačných protilátok.

V praxi to znamená, že koronavírusom sa človek môže nakaziť viackrát. Stačí, aby prišlo k infekcii novým variantom vírusu. Tieto domnienky potvrdila aj brazílska štúdia, ktorá sledovala pacienta, ktorý sa z covidu vyliečil len na to, aby sa čoskoro nakazil novým kmeňom vírusu. Kým Pfizer a BioNTech ukázali, že ich vakcíny sú účinné voči zmenám na pozícii N501Y, zmeny na pozícií E484K vyvolávajú veľké otázniky, keďže znižujú obranyschopnosť ľudského organizmu.

Autor: Ronald Ižip
Zdroj: trend.sk
Foto: fotolia.com