Primár psychiatrie: Nenechajte sa prevalcovať správami o „covide“

Veľa ľudí bagatelizuje svoje psychické problémy, hovorí primár trnavskej psychiatrie.

Ako vplýva súčasné obdobie pandémie na psychické zdravie jednotlivcov, kedy treba spozornieť, čo netreba podceňovať. Stúpol počet samovrážd? V rozhovore s Ivanom Karbulom (IK), primárom psychiatrického oddelenia Fakultnej nemocnice v Trnave, a so psychologičkou Simonou Kučerovou (SK) z rovnakého oddelenia sa dozviete aj to, ako sa terajším nástrahám vyhýbať.

Ako prežívate obdobie „korony“ u vás na oddelení psychiatrie?

– (IK) Zmenil sa chod celej nemocnice, zmeny sa dotkli, samozrejme, aj nás. Cieľom je chrániť pacientov a zdravotnícky personál. Zároveň v tomto období poskytujeme zdravotnú starostlivosť i pacientom s duševnou poruchou, ktorí majú COVID-19.

Zrejme je teraz všetko komplikovanejšie…

– (IK) Komplikovanejšie a náročnejšie ako pre pacienta, tak pre zdravotnícky personál. Všetky potrebné úkony sú náročné na manažment, časový i personálny. Od zabezpečenia ochranných prostriedkov, cez opakované dezinfekcie povrchov a miestností, selekciu pacientov podozrivých na COVID-19. A mnohé ďalšie…

Je k dispozícii dostatok lôžok pre prípadných pacientov s pozitívnym testom na koronavírus?

– (IK) Cieľom je mať za každých okolností voľné lôžka pre pacientov z okresov, ktoré patria do našej spádovej oblasti – Trnava, Piešťany, Senica, Skalica, Myjava.

Nakoľko viacero pacientov so psychickými poruchami si vyžaduje aj niekoľkotýždňovú psychiatrickú ústavnú liečbu, čo kapacitne nie sme schopní zabezpečiť, v spolupráci so psychiatrickými nemocnicami v Pezinku a vo Veľkom Záluží sú pacienti po diagnostickom procese a čiastočnom psychickom stabilizovaní ďalej prekladaní na špecializované oddelenia daných nemocníc za účelom ďalšej liečby a rehabilitácie.

Táto spolupráca je kľúčová na zabezpečenie poskytnutia maximálnej možnej zdravotnej starostlivosti.

Máte teraz v období „korony“ veľa pacientov?

– (IK) Paradoxne, počas prvej vlny pandémie počet akútnych pacientov hospitalizovaných u nás poklesol.

Vysvetľujeme si to strachom pacienta i jeho príbuzných z hospitalizácie a rizika nakazenia koronavírusom v nemocnici. Pacienti trpeli doma v izolácii. Avšak po redukcii opatrení, ktoré vláda zaviedla, sme ich v období júna až augusta mali približne o 30 percent viac, ako býva zvykom v danom období.

Veľa pacientov, ktorí mali ťažkosti a vyžadovali ústavnú liečbu, túto liečbu odkladalo do poslednej chvíle, navyše u tých, ktorí by svoje ťažkosti inokedy zvládli ambulantnou cestou, sa vplyvom izolácie a odkladania zdravotnej starostlivosti ich stav zhoršil až na potrebu ústavnej liečby.

Čítajte viac: https://mytrnava.sme.sk/c/22532285/primar-psychiatrie-nenechajte-sa-prevalcovat-spravami-o-covide.html?ref=tit

 

Autor: Peter Briška
Zdroj: sme.sk

Foto: fotolia.sk