Prioritou AVLS/SVLS je a bude reálne financovanie našich ambulancií

Začalo sa to na jar celkom štandardne. Odborne, vecne, bez emócií. Obaja partneri – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a Aliancia všeobecných lekárov Slovenska (AVLS/SVLS) začali rokovať o texte nového dodatku k zmluve. AVLS/SVLS navrhla od 1.7.2018 zvýšiť v našich ambulanciách kapitáciu a zazmluvniť nad jej rámec aj nové kompetencie a výkony. Ako vždy, naši právnici a ekonómovia pripravili na rokovanie vecné podklady. VšZP predstavila svoj návrh dodatku. Spoločne sme pripravili revízne pravidlá. Rokovaniami sa stanoviská oboch partnerov zbližovali až napokon došlo k dohode. Členovia AVLS/SVLS sa môžu presvedčiť, že sumy na ich faktúrach sa od 1.7.2018 zvýšili skutočne veľmi výrazným spôsobom.

Dohodli sme sa však, že v rokovaniach budeme pokračovať, keď sa zoznámime s návrhom štátneho rozpočtu na rok 2019. Od neho boli závislé naše požiadavky na ďalšie dofinancovanie našich ambulancií.

Ministerka zdravotníctva je s rozpočtom spokojná. Prečo? Nevieme.

V lete bolo jasné, že vedenie VšZP sa zmení. Nevedeli sme však, ako bude vyzerať štátny rozpočet na rok 2019 a predovšetkým, ako Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) pod vedením Andrei Kalavskej vyrokuje financovanie nášho rezortu. To, že nevyrokovalo nič, nebolo prekvapením. Sklamaním, odborným aj manažérskym, však bolo a je to, že MZ SR sa vytrvalo tvári, že k návrhu štátneho rozpočtu nemá zásadné výhrady. Dokonca ani to, že odvody za poistencov štátu sa majú historicky prepadnúť pod 3% a v rezorte by tak chýbalo na zdravotnú starostlivosť takmer pol miliardy eur, nevyhodnotilo MZ SR ako ohrozujúce. A prišlo ďalšie prekvapenie – ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská opakovane deklaruje s rozpočtom spokojnosť!

Našou prioritou je reálne financovanie ambulancií všeobecných lekárov

Začiatkom októbra došlo k očakávanej zmene na poste generálneho riaditeľa VšZP. Nová generálna riaditeľka Ľubica Hlinková vyšla z prostredia VšZP a vstúpila do už rozbehnutých rokovaní o dofinancovaní ambulancií nielen všeobecných lekárov. Našou požiadavkou bolo pri zazmluvnení výkonov aj ďalšie zvýšenie kapitačných platieb. Úplne pragmaticky však bolo treba žiadať navýšenie, na ktoré VšZP v súčasnej situácii reálne má. Poistenci štátu okrem ekonomicky aktívnych pracujúcich tvoria významnú časť jej poistencov. Existenčne tak závisí od odvodov za poistencov štátu (dôchodcovia, deti, nezamestnaní). Rovnaká je situácia aj v ostatných zdravotných poisťovniach. Memorandum, ktoré AVLS/SVLS podpísalo s VšZP, bolo odrazom snahy nájsť riešenie, ktoré zaistí stabilitu v našich ambulanciách.

Osobne považujem za korektné, že vedenie VšZP sa snažilo vo vzniknutej situácii nájsť riešenie v rámci svojich možností. Súčasný stav nie je optimálny, ale určite je reálny. AVLS/SVLS akceptuje zvýšenie kapitácie tak, ako sme sa dohodli na rokovaniach a odporúča svojim členom nový dodatok podpísať. Mnohí kolegovia z iných organizácií realisticky vyhodnotili situáciu rovnako – preto si napriek udelenému mandátu dodatky už podpísali sami. Situácia je jasná – navrhnutý rizikový rozpočet pre zdravotníctvo a pasivita MZ SR ako jediného akcionára VšZP pri jeho tvorbe je však alarmujúca. Výbor pre zdravotníctvo NR SR má rovnaký názor, pretože rokovanie o rozpočte pozastavil a vyžiadal si predbežné rozpočty všetkých troch zdravotných poisťovní, aby posúdil dopady návrhu MZ SR v roku 2019. Pokiaľ sa rezort zdravotníctva nedofinancuje, hrozí, že všetky zdravotné poisťovne môžu predložiť rozpočty s “červenými číslami”. Reálne je tak ohrozené poskytovanie nielen ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

Dokázali sme sa s partnermi na rokovaniach o našich dodatkoch dohodnúť tak, aby sme všeobecné lekárstvo stabilizovali. Ak jednáme ako všeobecní lekári sami, dokážeme oveľa viac. Vieme účinnejšie dosiahneme stanovené ciele. A vidno to. Teraz opäť nastal čas konať a žiadať štát, aby si splnil povinnosti voči svojim občanom. AVLS/SVLS využije všetky dostupné možnosti, aby riešenie situácie ovplyvnilo.

Autor: Monika Palušková

Foto: AVLS/SVLS