Rakúska dôstojnosť verzus slovenská nafúkanosť

Slovensko a s ním aj Igor Matovič konečne získali tak dlho očakávanú pozornosť. Problémom však je, že zvažované riešenia v Rakúsku majú toho toľko spoločného s Matovičovým testovaním ako kotlebovci s riešením pandémie.

Na reakciu Igora Matoviča nebolo potrebné dlho čakať. Jeho facebookový profil už po niekoľkých hodinách explodoval pod nátlakom bombastických vyjadrení a chvastaním sa tým, že Slovensko po kauzách Smeru konečne prinieslo do sveta aj nejaký pozitívny príklad.

Najväčším rozdielom medzi návrhom rakúskeho kancelára a operáciou „Spoločná zodpovednosť“ je prístup vlády k občanom. Zatiaľ čo Igor Matovič pomocou vydierania a zákazov donútil svojich občanov k účasti na testovaní alebo desaťdňovej karanténe, tak Rakúsko sa správa k svojim občanom ľudskejšie.

Predseda slovenskej vlády pri príležitosti svojej facebookovej výpravy zabudol dodať, že rakúske testovanie je podľa ministra zdravotníctva Rudolfa Anschobera len „freiwilliges Angebot“, teda dobrovoľnou ponukou.

Na rozdiel od slovenského premiéra, ktorý na svojich občanov pôsobil strachom a aroganciou, rakúsky kancelár opisuje testovanie viac ako príležitosť chrániť svoju rodinu pred vianočnými sviatkami a ako alternatívu pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť PCR testovanie.

Rozdiely medzi rakúskou a slovenskou cestou sa však nekončia len na prístupe vlády k občanom. Naďalej nie je známe, akú formu bude testovanie antigénovými testami mať. Okrem celoplošného testovania populácie sú v hre aj častejšie testovania (tzv. skríningy) zamestnancov verejného sektora (zdravotníci, opatrovatelia, učitelia) alebo regionálne testovania v ohniskách nákazy.

Samotný šéf rezortu zdravotníctva je voči testovaniu celej populácie pomerne skeptický a omnoho viac sa prikláňa k používaní skríningov, inteligentnej karantény a zvyšovaniu kapacít trasovania kontaktov. Podľa neho kľúčom v boji s pandémiou nie je len veľký rozsah testovania, ale najmä jeho častá frekvencia.

Rakúšania sa taktiež vyhýbajú populistickým hrám typu „celoplošné testovanie je záchranou pred tvrdým lockdownom“. Zatiaľ čo tvrdý lockdown krajiny vchádza do platnosti už od utorka, samotné testovanie by sa malo odohrať až v decembri.

Veľké slová, žiadne činy – Liverpool v hlave slovenského premiéra

Prípad Rakúska nie je zďaleka prvým, kedy Igor Matovič zavádzal verejnosť v prospech svojho mentálneho nastavenia. Iba týždeň predtým sa predseda vlády hrdo chválil príkladom britského mesta Liverpool, ktoré sa malo údajne vydať Matovičovou cestou.

Vôbec to však nie je tak, ako tvrdí slovenský premiér. Liverpoolské testovanie nebolo len dobrovoľné, ale aj na lokálnej úrovni jedného mesta s použitím troch rôznych typov testov. Na rozdiel od Slovenska, obyvatelia mesta neboli nútení sa zúčastniť testovania. Podobne ako v prípade Rakúska, Igor Matovič vedome zavádzal s cieľom získať si rešpekt a podporu občanov.

 

Rakúsko rešpektuje odborné názory aj dôstojnosť svojich občanov

Pri čítaní rakúskej tlače nenarazíme na chválospevy na adresu Igora Matoviča. Narazíme tam omnoho častejšie na kritiku slovenského prístupu.

Miestne média si všimli faktickú povinnosť každého občana vo veku 10-64 rokov sa zúčastniť na testovaní pod hrozbou sankcií. Okrem toho opísali aj paradoxnú situáciu mnohých seniorov, ktorí sa podľa vlády nemuseli testovania zúčastniť, no reálne nemali na výber.

Samostatnou kategóriou bola otázka efektívnosti antigénových testov v kombinácii s nepriaznivými atmosférickými podmienkami. Dalo by sa povedať, že na rozdiel od Slovákov, Rakúšania prihliadajú nielen na odporúčania epidemiológov, ale aj na svoje zákony, ľudskú dôstojnosť a zdravý rozum.

 

Čítajte viac: https://www.trend.sk/nazory-a-komentare/matovic-opat-zavadza-rakusko-riadi-slovenskou-cestou-tak-ako-slovensko-zdravou-logikou?itm_site=trend&itm_template=hp&itm_modul=readest_articles&itm_area=24h&itm_position=1

Autor: Hubert Kowal

Zdroj: trend.sk

Foto: fotolia.com