Riaditeľka Ružinovského domova seniorov: Klientov nevieme zadržať vnútri, chodia von a aj sa stretávajú s rodinami

Vláda by mohla rozšíriť núdzový stav v sociálnych zariadeniach tak, aby klientom obmedzila alebo upravila pohyb, hovorí riaditeľka domova v Ružinove Mária Mattovič Straková. Na to isté vo štvrtok vyzval aj bratislavský župan Juraj Droba. Minister práce oznámil, že otestujú všetkých klientov aj zamestnancov domovov rýchlotestami.

Ružinovský domov seniorov je jedno z najväčších zariadení svojho druhu na Slovensku. Od minulého roka ho vedie Mária Mattovič Straková, ktorá v domove pôsobí niekoľko rokov. V rozhovore hovorí aj o tom:

  • v čom všetkom sa nespoliehajú na štát, ale zabezpečili si to sami;
  • že Pezinok sa môže opakovať v ktoromkoľvek takomto zariadení;
  • ako seniori zvládajú koronakrízu a ako sa zľakli zamestnanci;
  • či ako vyzerá krízový plán pre prípad, že sa nákaza dostane do ich domova.

Čo ste si pomysleli, keď ste sa dozvedeli o nákaze v Domove sociálnych služieb v Pezinku?

Úprimne, neprekvapilo ma to. Neviem, čo som si pomyslela, ale neprekvapilo ma to.

Dalo sa to teda očakávať?

Áno, všade vo svete sú domovy seniorov epicentrom nákazy. Keď sa pozrieme na Španielsko alebo Taliansko – seniori sú chorí, slabí, sú rizikovou skupinou a sú sústredení na jednom mieste. Epidemické riziko je vysoké. Ťažko je teda hľadať vinníka a aj pri najlepšie nastavených opatreniach je náročné nákaze zabrániť. Neviem, ako boli opatrenia nastavené v Pezinku, nedovolím si ich súdiť, ale myslím si, že stať sa to môže v každom takomto zariadení na Slovensku.

Celý článok nájdete na https://dennikn.sk/1867311/riaditelka-ruzinovskeho-domova-seniorov-klientov-nevieme-zadrzat-vnutri-chodia-von-a-aj-sa-stretavaju-s-rodinami/?ref=tit

 

Autor: Lucia Osvaldová

Zdroj: dennikn.sk

Foto: fotoli.acom