Rýchlotest na COVID-19. Má pre mňa zmysel? Informácie pre pacientov

Médiami preletela správa, že na českom a slovenskom trhu bude čoskoro dostupný rýchlotest určený na domácu diagnostiku ochorenia COVID-19. V úvodnej prezentácii produktu v médiách boli uvedené niektoré nepresnosti, preto chceme laickej verejnosti priblížiť, o aký test ide a čo sa dá testovaním zistiť.

Kedy má zmysel rýchlotest použiť?

Test má význam použiť len u chorých osôb s klinickými príznakmi na odlíšenie ochorenia COVID-19 od bežných sezónnych nákaz.

  • Testovanie pomocou tohto rýchlotestu má zmysel najskôr 8. deň od nástupu klinických príznakov. To znamená, že máme už 8 dní napríklad zvýšenú telesnú teplotu alebo kašeľ.
  • Testovanie nemá zmysel, pokiaľ predpokladáme, že by sme mohli byť nakazení len nedávno a nemáme žiadne klinické príznaky.

K výsledkom treba pristupovať opatrne – čítajte nižšie.

 

Prečo je to tak?

  • Test, ktorý sa aktuálne v nemocniciach používa na potvrdenie ochorenia COVID-19 je založený na priamom dôkaze vírusu v tele (nazýva sa PCR), a nie protilátok, ktoré proti vírusu produkuje naše telo. Tento test je možné robiť ihneď pri objavení klinických príznakov.
  • Inkubačná doba je obdobie od nakazenia (vniknutia vírusu do organizmu) po vypuknutie choroby (objavenie prvých príznakov).
  • Ambulantný rýchlotest na koronavírus (COVID-19) je založený na detekcii protilátok IgM a IgG v ľudskej krvi. Imunitný systém reaguje na prítomnosť vírusu v organizme tvorbou protilátok. Detekovateľná produkcia sa podľa dostupných údajov začína najskôr 7-8 dní po nástupe príznakov (teda až po uplynutí inkubačnej doby). V úvode ochorenia dochádza k produkcii tzv. IgM protilátok, ktoré sa dokážu v tele vytvárať rýchlejšie, ale nemajú dlhú životnosť. Za niekoľko dní (obvykle v čase poklesu koncentrácie IgM) sa začnú produkovať protilátky IgG (najskôr 9 dní od nástupu príznakov ochorenia), ktoré ostávajú v krvi dlhšiu dobu (aj po vymiznutí klinických príznakov). Ich prítomnosť v krvi človeka automaticky neznamená prítomnosť vírusu a jeho vylučovanie nakazeným. (V súčasnosti sú dostupné dáta limitované, a preto momentálne nevieme s určitosťou povedať, ako dlho sú protilátky proti tomuto vírusu schopné v krvi človeka kolovať).

 

Čo znamená negatívny výsledok rýchlotestu:

  1. človek sa s vírusom nestretol (ak má klinické príznaky, tak sú spôsobené iným patogénom),
  2. človek je nakazený, ale ešte je v inkubačnej dobe a nemá klinické príznaky ochorenia. Predstavuje teda potenciálny zdroj nákazy pre svoje okolie!
  3. človek je nakazený, buď má, alebo nemá klinické príznaky, ale jeho telo neprodukuje dostatok protilátok.

K výsledku rýchlotestu teda pristupujeme tak, že pokiaľ je negatívny, ochorenie COVID-19 nie je aktuálne potvrdené ani vylúčené. Negatívny test nie je dôkazom, že vírus nevylučujeme a nenakazíme okolie!

 

Čo znamená pozitívny výsledok rýchlotestu:

  1. človek je nakazený ochorením COVID-19. Na potvrdenie tohto predpokladu treba kontaktovať lekára a vykonať aj PCR test (ktorý bude pozitívny).
    Pokiaľ má pozitívne len IgM protilátky, nachádza sa pravdepodobne na počiatku ochorenia. Pokiaľ má pozitívne IgG protilátky, ochorenie trvá pravdepodobne už o pár dní dlhšie.
  2. človek nákazu prekonal v minulosti, keďže tieto protilátky môžu pretrvávať v tele dlhšiu dobu. Nie je však už infekčný pre svoje okolie! PCR test bude negatívny.

Keďže sú popísané prípady tzv. reinfekcie (vyliečený človek sa zase nakazí), nie je tento stav zárukou, že neochoriete a nebudete nosičom COVID-19 opätovne. V tom prípade nie je možné spoliehať sa na opätovný vzostup IgM protilátok, ako naznačujú produktové materiály, lebo na to chýba dostatok vedeckých poznatkov.

 

Aký má tento rýchlotest prínos?

✓     Dokáže vylúčiť/potvrdiť ochorenie COVID-19 u ľudí, ktorí prekonávajú akútne respiračné ochorenie, a to najskôr na 7.-8. deň po objavení prvých klinických príznakov (napr. teplota, kašeľ, nádcha, kýchanie, dýchavičnosť…). V prípade pozitívneho výsledku je však nutné potvrdenie metódou PCR testovania.

✓     Je vhodný na zistenie percenta populácie, ktoré s vírusom prišlo do kontaktu. Takéto  testovanie má obvykle zmysel až po skončení epidémie.

 

Pozn.: Tento text aj s celou obrazovou dokumentáciou je určený na voľné šírenie s účelom šírenia osvety okolo ochorenia COVID-19 na zvýšenie ostražitosti ľudí. Infografiku si pokojne vytlačte a ukážte aj svojim známym, ktorí nemajú prístup k internetu. (pdf verzia infografiky vhodná na tlač)

Celý text nájdete na https://dennikn.sk/blog/1813437/rychlotest_covid_19/

 

Autor: Jana Radošovská

Zdroj: dennikn.sk

Foto: fotolia.com