Žijem vedu v sérii S vedcami okolo sveta prináša rozhovory s talentovanými slovenskými vedcami pôsobiacimi po celom svete. Naživo si ich môžete vypočuť vždy druhú stredu v mesiaci o 19.00.
Špičkové technológie prenikajú do biologického výskumu čoraz viac. Bunkové procesy už môžeme pozorovať napríklad aj pomocou výkonných mikroskopov v ohromnom priestorovom a časovom rozlíšení. V biomedicíne sa preto v súčasnosti produkujú terabity dát v podobe biologických obrázkov. Informácia v nich skrytá sa musí dešifrovať pomocou počítačových algoritmov. Analýza takýchto, často aj 4D dát, si však vyžaduje komplexné počítačové analytické metódy.
Kristína Uličná je momentálne doktorandkou na University College London a zaoberá sa počítačovou biológiou a biomedicínou. Ako biologička sa začala od základov učiť programovať. Nakoniec sa z programovania stala jej vášeň, o ktorú sa delí s ostatnými aj ako lektorka kurzov umelej inteligencie. Jej nadšenie a talent si všimli aj tvorcovia rebríčka Forbes 30 pod 30, kam ju v tomto roku zaradili v kategórii vzdelávanie a veda.
V podcaste sme sa rozprávali nielen o Kristíninom štúdiu v Británii a o tom, čo ju najviac baví na vedeckej práci. Zamysleli sme sa aj nad tým, či je oblasť IT a výskumu umelej inteligencie stále doménou mužov a kde všade sa s umelou inteligenciou a strojovým učením stretávame v každodennom živote. Aké výhody, ale aj riziká to so sebou prináša?
Kristínu môžete sledovať na Twitteri alebo LinkedIne, aby vám neušla jej prednáška alebo kurz.
Zdroj a odkaz: S vedcami okolo sveta: Slovenka v Británii skúma rakovinu s pomocou umelej inteligencie – Denník N (dennikn.sk)