Spoločnosť AstraZeneca nedodrží dohodnuté dodávky vakcín na Slovensko. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) s tým, že celkové objemy dodávok vakcín sa menia každý deň.
Zároveň oznámil, že nemocnice dostali kontakt na nákup od slovenského výrobcu injekčných striekačiek, aby mohli z vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech získať šesť namiesto piatich dávok. Asi ho doteraz nemali …
ÚMS vyzvala ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO), aby urýchlene, najneskôr do piatka (5. 2.) večera, zabezpečil podpis rozhodnutí o zriadení súkromných mobilných odberových miest (MOM) pre zrýchlenie procesu testovania obyvateľov Slovenska. Taktiež ho únia žiada o vypísanie novej výzvy na zriadenie MOM, ktoré by mohli pomôcť predovšetkým menším mestám, kde ich je nedostatok.
“Veríme, že v stredu večer alebo vo štvrtok ráno budeme mať k dispozícii jasný manuál o otváraní škôl a škôlok,” uviedla Piršelová. Mestá zároveň vítajú, že v rámci otvárania škôl je uplatnený tzv. COVID automat. To podľa únie miest v praxi znamená, že je na rozhodnutí samosprávy, v spolupráci s krízovým štábom mesta a regionálnym úradom verejného zdravotníctva, či sa školy, vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu, rozhodnú otvoriť alebo nie.
ÚMS dúfa, že najneskôr budúci týždeň oznámi minister zdravotníctva všetkým mestám a obciam informáciu, v akom percente je na Slovensku zastúpená nová britská mutácia nového koronavírusu. Únia víta, že bola splnená jej požiadavka, aby boli pedagogickí a nepedagogickí pracovníci prioritne zaočkovaní a aby bola takto zabezpečená ochrana ich zdravia a života.
Šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) podotkol, že práve na základe výzvy ministerstva ide najmä o súkromníkov, ktorí sa prihlásili, aby mohli otvoriť mobilné odberné miesta. Prihlásiť sa podľa neho mohli aj samosprávy. “Ale väčšina z nich sú súkromníci, ktorí zabezpečili všetko to, čo majú mať, aby sa stali poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, vydokladovali to, a tým pádom splnili podmienky. A ministerstvo zdravotníctva s nimi podpísalo zmluvu,” skonštatoval Krajčí.
Zamestnanci v regiónoch s lepšou epidemiologickou situáciou by do práce nemali potrebovať negatívny test na ochorenie COVID-19. Potvrdil to minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) s tým, že by sa to týkalo červených a ružových regiónov. Test by naďalej potrebovali ľudia pracujúci v službách.
Podľa Krajčího ide o reakciu na požiadavku ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), ktorá sa má odzrkadliť v uznesení vlády o predĺžení núdzového stavu. “Chcel, aby sa v lepších okresoch, to znamená červené a ružové, postupovalo regionálne podľa COVID automatu. Je tam podmienka testu pre všetkých, ktorí poskytujú služby, teda prichádzajú do styku s inými obyvateľmi,” povedal. Ústupok podľa neho uznali, aby vláda postupovala jednotne.
V spomínaných regiónoch tak nebudú musieť zamestnanci ukazovať v práci test s výnimkou služieb. Šéf rezortu zdravotníctva však testovanie zamestnancov odporúča. Ako poznamenal, je to aj ochrana zamestnávateľa pred vznikom epidémie na pracovisku. Krajčí bude každý utorok informovať o najnovších dátach, aby sa regióny mohli pripraviť na to, v akej fáze budú od ďalšieho pondelka.
Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) po stredajšom rokovaní vlády, ktorá odobrila nový COVID automat, avizoval potrebu pravidelného testovania v čiernej a bordovej fáze COVID automatu s tým, že certifikát o testovaní môže byť najviac sedem dní starý.
Právna úprava zákazu vychádzania a výnimiek bude od budúceho týždňa totožná s tou, ktorá platí v súčasnosti, priblížila po stredajšom rokovaní vlády ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Zachované majú byť aj súčasné výnimky pre deti, zdravotne postihnuté osoby či starších ľudí. Po doobednom rokovaní vlády sa avizovalo, že by sa o uznesení vlády o predĺžení núdzového stavu mohlo rokovať ešte v stredu.
Zdroj: TASR
Foto: fotolia.com