Slovensko krivilo medzinárodné štatistiky o covide, zodpovednosť všetci odmietajú

Zlý graf ukazuje len 12-tisíc chorých.

Keď matematik Richard Kollár v stredu na facebooku upozornil, že do sveta reportujeme nesprávne dáta o počte nakazených a vyliečených, zavádzajúci graf z oficiálnej vládnej stránky korona.gov.sk zmizol.

Slovensko z týchto dát v porovnaní s inými krajinami vychádzalo ako ukážkový štát, ktorý za tri mesiace zvládol druhú vlnu pandémie a má v súčasnosti len asi 12-tisíc chorých na covid-19. V piatok sme sa pritom zaradili tesne za Portugalsko ako druhý najhorší štát v Európe v počte úmrtí. Zatiaľ čo počet prípadov v Portugalskú klesá, u nás rastie.

Zodpovedné inštitúcie sa po otázkach SME následne niekoľko dní hádali, kto za chybné dáta môže. Spor sa podľa informácií redakcie skončil spoločným videohovorom v piatok poobede, po ktorom by malo dôjsť k zmene zverejňovania dát o testovaných a vyliečených pacientoch.

Údaje zo stránky korona.gov.sk zbiera napríklad Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

„Ak niekto chce vedieť, ako vyzerá medzinárodná blamáž, tak presne takto,“ tvrdí Kollár.

Nesprávne dáta

Graf zobrazoval počet ľudí pozitívnych na covid-19 len z dát o PCR testovaní, ktorých je cez 270-tisíc, a ignoroval dáta z antigénových testov. Pritom len januárové celonárodné testovanie zachytilo asi 30-tisíc pozitívnych.

Pri čísle vyliečených ľudí už graf zobrazoval ľudí, ktorých odhalili PCR aj antigénové testy, ktorých je dokopy viac ako 238-tisíc.

Ak by tento vývoj grafu pokračoval, tak teoreticky mohlo Slovensko vykazovať nezmyselné údaje o tom, že covid-19 celkovo prekonalo viac ľudí, než naň ochorelo.

Nesprávne údaje zo slovenského grafu sa dodnes zobrazujú aj na portáli worldometers, ktorý zbiera celosvetové dáta o pandémii nového koronavírusu.

Ako posielame dáta

  • Na oficiálnej medzinárodnej úrovni Slovenská republika zasiela pravidelne do ECDC spracované pozitívne prípady zo všetkých testovaní, a to jednak pozitívnych PCR testami, ako aj pozitívnych testami antigénovými, tvrdí hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.
  • Počet vyliečených sa generuje z epidemiologického informačného systému EPIS. Ten rozdeľuje osoby “stále na liečbe/aktívne prípady”, “úmrtia” a “vyzdravenia/neaktívne prípady”.
  • Z týchto hlásení individuálnych prípadov si ECDC robí nadstavbové analýzy.
  • „Dáta ako také, ktoré Slovensko reportuje, zobrazuje reálny stav v našej krajine a stojíme za nimi,“ tvrdí hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
  • Avšak pre základné štatistiky si podľa Račkovej berie ECDC ako zdroj údajov stránku www.korona.gov.sk. A táto stránke posledné dni zverejňovala chybný graf.

Ako zdroj informácií ho preto využívajú aj vlády viacerých krajín či známe médiá ako Financial Times a podobne.

Kto za to môže

Dáta poskytuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré od stredy tvrdí, že nezodpovedá za to, ako ich stránka korona.gov.sk zverejňuje.

Stránku korona.gov.sk prevádzkuje nové ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie.

Grafy si však nekreslí ministerstvo, je pod nimi podpísaná súkromná firma bot.media, ktorá túto službu poskytuje zadarmo. Bot.media krátko po vypuknutí pandémie začala štátu pomáhať s informovaním o pandémii cez automatizovanú komunikáciu s občanmi covid.chat.

“Webová stránka korona.gov.sk a jej obsah je plne v gescii a zodpovednosti ministerstva investícií. Rovnako tak centrum zdravotníckych informácií nezodpovedá za spracovanie grafov vychádzajúcich z jeho dát tretími stranami,” tvrdí hovorkyňa.

Grafy opravia

Aj ministerstvo, aj bot.media sa, naopak, odvolávajú na dáta, ktoré im posiela centrum zdravotníckych informácií.

„Grafy uvedené na webe korona.gov.sk obsahujú dáta, ktoré sú dostupné zo zdrojov centra a Úradu verejného zdravotníctva, teda úplne mimo ministerstva investícií. Na problematiku, ktorú opisujete, sme centrum zdravotníckych informácií upozornili,“ tvrdí ministerstvo v stanovisku.

Spoločnosť bot.media si už podľa jej konateľa Patrika Serbina vyžiadala od národného centra zdravotníckych informácií nové údaje, ktoré zatiaľ nedostala.

„V stredu 10. februára 2021 nás centrum požiadalo o stiahnutie grafov z korona.gov.sk pre nesprávne zobrazované údaje. Na strane poskytovateľa údajov NCZI došlo k zmene metodiky výpočtu vyliečených z covidu-19, kde boli zahrnutí aj ľudia, ktorí absolvovali len Ag test,“ tvrdí Serbin.

Čítajte viac na www.sme.sk

 

Autor: Roman Cuprik

Zdroj: sme.sk

Foto: fotolia.com