Slovenský primár v USA: Ivermektín ani antigénové testy nepoužívame. Dvadsať percent falošnej pozitivity alebo negativity, to je neprijateľné

Peter Kadlečík pochádza z Piešťan. Vo Washingtone vedie infekčné oddelenie, kde sa stará o pacientov s koronavírusom. „Sú to preteky, či stihneme zaočkovať dosť ľudí, aby sme zastavili šírenie nových variantov,“ vraví.

V rozhovore hovorí aj o tom, ako fungujú vakcíny firmy Johnson & Johnson, ktoré by v dohľadnej dobe mali prísť na Slovensko a v USA sa už používajú,

  • ale aj o Sputniku,
  • ako pomáha očkovanie pri dlhom covide,
  • o domácej liečbe,
  • aj o tom, ako sa zmenil prístup ku covidu a vakcinácii po prezidentských voľbách.

Vakcínu Johnson & Johnson schválila nedávno Európska lieková agentúra, nasledujúce týždne môže prísť aj na Slovensko. V Spojených štátoch ju už používate dlhšie. Aké máte skúsenosti?

Všetky vakcíny cielia na takzvaný spike proteín vírusu. Zdá sa, že to bol dobre vybraný cieľ a účinnosť je veľmi vysoká. Johnson & Johnson vakcína je jednodávková, na princípe adenovírusu 26. Výsledky vakcíny ukazujú, že bola účinná na 72 percent v USA a 66 na celom svete. Cieľom vakcíny Johnson & Johnson bola prevencia stredného a ťažkého covidu, nebrali do úvahy mierny covid.

Pfizer pri testoch započítal aj mierny covid, preto sa ich výsledky môžu zdať na prvý pohľad lepšie. Výsledkom očkovania nebude zmiznutie infekcie a ľahkého priebehu choroby, ale bude to prevencia úmrtí, hospitalizácií a ťažkého priebehu. Všetky vakcíny majú stopercentnú účinnosť na prevenciu úmrtí.

Výsledkom očkovania teda nebude úplne vymiznutie covidu-19, ale to, že ľudia nebudú na covid-19 umierať a nebudú potrebovať hospitalizácie?

Presne tak. Prebieha veľká debata, ako to tu bude vyzerať napríklad o dva roky. Predpokladáme, že keď bude populácia premorená a takmer všetci budú zaočkovaní, koronavírus sa zmení na ľahšiu formu a popierači budú mať konečne pravdu, že pôjde o „chrípočku“. Ale to bude o dva či tri roky.

Stále viac sa však diskutuje, ako do toho vstúpia nové varianty, ktoré sú infekčnejšie a mnohé aj smrtnejšie. Na niektoré nemusia vakcíny zaberať. V USA máte menej britského variantu ako na Slovensku. Ako si to vysvetľujete?

V Spojených štátoch máme 25-percentný výskyt britského variantu. Pred dvomi týždňami to bolo desať percent. Zdvojnásobuje sa to u nás každých 10 dní. Sú to také preteky, či stihneme zaočkovať dosť ľudí, aby sme zastavili šírenie nových variantov.

Čítajte viac: https://dennikn.sk/2321686/slovensky-primar-v-usa-ivermektin-ani-antigenove-testy-nepouzivame-dvadsat-percent-falosnej-pozitivity-alebo-negativity-to-je-neprijatelne/?ref=tit

Autor: Veronika Folentová

Zdroj: dennikn.sk

Foto: fotolia.com