Konferencia mala 2040 účastníkov z 75 krajín sveta, 40 vystavovateľov, uskutočnilo sa 8 farmaceutických sympózií a prihlásených bolo 1013 abstraktov. Tradične boli vystavené aj postery. Počas štyroch dní sa prezentovalo paralelne v troch veľkých sálach a deviatich menších workschopových miestnostiach, každý deň od 8:30 do 18:00.
Kľúčové prezentácie sa venovali potrebám zmien v zdravotných systémoch, nutnosti výskumu v primárnom kontakte, problémoch vyhorenia všeobecných lekárov a nástrojom, ako mu zabrániť. Diskutovalo sa o tom, aká je reálna situácia s liekmi a prečo sú lieky v súčastnosti také drahé. Horúcou témou bol problém “naddiagnostiky” a potreba zavedenia zdieľaného rozhodovania s pacientom (shared decisinon making). Dôraz sa v súčastnosti v Európe ďalej kladie aj na zavedenie integrovanej zdravotnej starostlivosti, na prácu v tímoch a na potrebu zmeny zdravotnej starostlivosti orientovanej na pacienta a stanoveného terapeutického cieľa. Dôležitá je predovšetkým na „starnutie Európy“ tiež otázka mentálneho zdravia. Inou zaujímavou a progresívnou oblasťou, ktoré je zároveň výzvou, je zavedenie POCUS (point of care ultrasound) ultrazvukového vyšetrenia do ambulancií primárnej zdravotnej starostlivosti.
Po vyčerpávajúcom „maratóne“ prezentácií , workshopov a prednášok sa konferencia skončila 10.7.2023. Je už tradíciou, že počas záverečného ceremoniálu sa odovzdáva prestížna cena Wonca – titul “Five stars doctor“- “päťhviezdičkový” lekár, ktorú si tento rok prevzal Dr. Pavlo Kolesnyk z Ukrajiny za svoju prácu a výnimočné nasadenie vo vojnou zmietanej Ukrajine, a to predovšetkým so zreteľom na poskytovanie zdravotnej starostlivosti vojnovým utečencom a založenie výučbového centra pre lekárov primárneho kontaktu v Užhorode. Nedá mi nespomenúť, že práve s Dr. Kolesnyko má Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) výnimočné ľudské aj odborné vzťahy. Prednedávnom SVLS pomohla s organizáciou, doručením a transportom humanitárnej azbierky pre medicínske centrum na Ukrajine. Veľkú zásluhu na úspešnom riadení a doručení humanitárnej pomoci mala MUDr. Anna Repovská z Trebišova, členka Dozornej rady SVLS.
A aký som mala dojem z konferencie? Znova som si uvedomila, že všeobecní a rodinní lekári Európy sú naozaj aktívni. Sú súdržní a ochotní sa podeliť so svojimi skúsenosťami. Sú schopní identifikovať a pomenovať problémy, navrhovať riešenia, a tým posúvať primárnu sféru na vyššiu a vyššiu úroveň. Vo všetkých krajinách majú všeobecní lekári problémov a práce nad hlavu. Majú však aj „počúvaniachtivé ucho“ vo svojich domovských štátoch a politikov, ktorí si uvedomujú, že dobrá primárna zdravotná starostlivosť je základom každého dobre fungujúceho zdravotného systému. Bez „primárky“ to proste nejde.
Môžeme povedať, že je to rovnaké aj u nás na Slovensku…? Jedno je isté. Ani slovenskí všeobecní lekári nezaháľajú.
Držím nám palce, aby sme boli vo svojich víziách a projektoch úspešní.
MUDr. Xénia Wöstmann
vedecká sekretárka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS)
Národná reprezentantka Slovenska v EUROPREV EUROPE