Správa o stave krajiny ku koncu februára alebo vysoko-dramaticky-stabilne a máme dobré správy

Zdieľame informácie a predikcie analytického tímu Dáta bez pátosu a majú plnú odbornú podporu Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS).

Toto je správa pre okrúhly stôl pána premiéra. Nie sme za ním a nesieme to dobre. Drobným sústom prispievame a tí, čo vedia, vedia. Sme v podstate v stávke s pánom premiérom, ale musíme priznať, že v podstate s celou vládou, a preto sme trpezliví.

Po 2000 prípadoch na konci januára a deťmi väčšinou vo februári doma sa naplní aj “budeme sa tešiť na 1500 vo februári”. Tých 1500 nebude a budeme radi, ak nebude 2500. A preto rozumieme, že za stôl nepatríme. Nám sedí to “z kancelárie v Bratislave”. Poďme na dobré správy.
Vážená vláda,
nie vďaka Vám, ale napriek Vaším snahám, priekom, prekáračkám, sporom, strašnej komunikácii a akože opatreniam sa našťastie pre Slovensko blýska na lepšie časy. Najhoršie máme dnes za sebou-zrovna to prežívame a o moc horšie to asi nebude. Najlepšie by bolo, aby ste PCR testovali, trasovali a v ohniskách dozerali na aký-taký poriadok. Ohľadom najbližšieho vývoja si myslíme a predikujeme zhruba toto:

LOCKDOWN

Krajina si žije svojím životom, teplo vírusu nepraje, ale ľudia ožili. Pol národa sa drží doma a už 10. týždeň sa nikam nehýbe. Veľmi prispievajú k tomu, že v nemocniciach máme len niečo menej ako 4000 ľudí, z ktorých 30% zomiera. Druhá polovica národa chodí do práce, do prírody, do mesta, do tajných krčiem, kaderníctiev a aj na pobyty do penziónov, maskujúc si michalovskú značku auta v horách čečinou (vďaka za úprimné správy na náš email). Takže lockdown nemáme ani francúzsky (so zákazom vychádzania po 18:00), ani maďarský (so zákazom vychádzania po 20:00) a ani žiaden iný. Sme krajina fejkových titulov na fejkových univerzitách a uzavrime to tým, že máme po relatívne ostrom lockdowne od 4. januára do plošného skríningu od 18. januára fejk lockdown. Ak neveríte, tak si prosím pozrite mobility report https://bit.ly/3uwz6Di

TESTOVANIE AG

Už je to 5. týždeň, čo potrebujú mobilní občania priepustku na slobodu k voľnému pohybu. AG test, ktorý je validný tak 12 hodín na Slovensku získal punc “priepustky” aj na 21 dní. Rozumieme, že niektorí sa chodíte testovať a pochopili sme aj to, že niekde je tento papierik možné získať za pár eur “načierno” (opäť vďaka za úprimné správy z JV Slovenska). Vo fejk krajine je to možné a akože sa o tom nevie. Vydávať testovanie AG testami za “jediný” úspešný nástroj v boji s pandémiou je šialené. Ostatné krajiny by pri priznaní aspoň čiastočného úspechu AG testovania museli byť na tom horšie alebo by museli urobiť niečo, čo sme my neurobili. Aj tak bolo. A našťastie neurobili nič, čo sme urobili my (otváranie v druhej polovici novembra / zlatý vianočný týždeň na horách a bubliny mnohých rodín pred Silvestrom).

IZOLÁCIA

Izolovať sa po infikovaní, nahlásiť sa lekárovi, registrovať sa na korona.gov.sk a následne dostávať 55% hrubej (asi 70% čistej) mzdy je riešenie, ale nie pre celú rodinu, a tak sme presvedčení, že napriek povinnosti karantény aj okolia infikovaného k tomu nedochádza. Okolie sa proste lekárovi nehlási, na korona.gov.sk sa neregistrujte, na PCR test do 8 dní nejde, ale vzhľadom na potrebu financovať domácnosť, deti, leasingy, splátky a účtenky sa chodí do roboty a berie sa 100% veľakrát mizernej mzdy. Riešenie z Nemecka, ktoré izoláciu v lockdowne podporilo si naša vláda neprečítala, a preto sa spoliehame na občana v núdzi. Nemecko s dodatočnými 10/20 dňami plne platenej dovolenky pre rodičov v lockdowne tu: https://bit.ly/3aRy9O5
Nemáme dobrú správu, takto to fungovať nebude, ľudia izolovaní nezostanú a preto napriek potencionálnej infekčnosti chodia medzi ostatných a výsledok vidíme na denných dátach. Vírus nohy nemá, roznášajú ho ľudia všetkých vekových kategórií.

DETI DOMA

Predpokladá sa, že rodičia detí, ktoré sú už rok doma, zostanú doma tiež. Ale nie je to tak, lebo niekto rodiny živiť musí. A nakoľko pandemická OČR (v mizernej výške) je priznaná len rodičom detí do 11 rokov, tak ich doma nič nedrží a rovnako chodia mnohí do roboty. Opäť by pomohla pomoc od štátu, ale “peniaze ľuďom do ruky nepatria”, a tak máme mobilitu zamestnancov namiesto izolácie rodičov. Fejk na fejk sa vlastne nuluje a je to tak, ako sme to chceli – logika nepustí. Negácia negácie je pôvodný výrok a zámer. Jediný, kto je doma, sú deti a v zahraničí vyznávané: školy zatvárame posledné a otvárame prvé u nás neplatí, lebo u nás má prednosť počet vyrobených áut na obyvateľa, HDP a DPH a rast priemyselnej výroby. Aj to je stratégia, ale v ústave je “povinná školská dochádzka”.

POČTY POZITÍVNYCH

Počty pozitívnych z AG testov a PCR testov je potrebné spočítavať a asi tie AG hodnoty aj násobiť, a tak máme denne zistených nových prípadov niečo medzi 5 až 10 tisíc. Je to obrovské číslo a je stabilné od začiatku januára s malým poklesom po predpokladanom výsledku lockdownu medzi 20.jan-10.feb. Ale medzitým sa spustil skríning a mobilita a dáta sa asi pokazili. Toto číslo dá za mesiac asi 250 tisíc infikovaných a oproti tým 250 tisícom sedí aj smrtnosť vírusu pri 3000 úmrtiach mesačne. Sme nad 1%. Skúška správnosti sedí, čo je dobre. Naše PCR a AG interaktívne mapy a prehľady tu: https://bit.ly/3pSFQIn
Výbornou správou je, že napriek vysokým a dramatickým hodnotám je toto číslo relatívne stabilné a nemáme tie problémy, čo majú naši susedia, ale aj iné krajiny, ktoré hnusobe zlomili krk, dostali sa na nízke čísla a v posledných dňoch pozerajú na hrozne vyzerajúci rast. Je to tak. Oni rastú, ale Slovensko len trošku. Zlý stav je vlastne dobrou správou.
PRÍKLAD: My sme teplotu 39,8 C pacientovi nezrazili podobne ako ostatné krajiny na 37,4 C, ale len na 38,9 C. A teraz, keď sa okolnosti zhoršili a pacientom sa priťaží, tak my pôjdeme hore na nám-známych 39,2 zatiaľ čo ostatní sa rozpália z 37,4 C na 39 C. Kto je na tom lepšie? Slovensko je stabilné a aj to predikujeme. Ďaleko viac sa zhoršia susedné krajiny. Hrajte sa s dátami: https://bit.ly/3sqDB0A

POČTY HOSPITALIZOVANÝCH

Je niekoľko fundamentálnych dôvodov, prečo si myslíme, že počty hospitalizovaných kulminujú okolo 4000:
1) mnohé nemocnice sú skutočne plné a viac neberú
2) mnohých pacientov držia v stave a doliečujú ich, aj keď by mohli byť prepustení a aj pri najbližšej príležitosti budú,
3) mnohé nemocnice vykazujú viac, ako skutočne majú,
4) veľa pacientov umiera a uvoľnia postele novým, v štatistike budú mínus,
5) niektoré regióny fakt klesajú v počte infikovaných a aj v počte hospitalizovaných.
Dozvedeli sme sa, že 30% pacientov umiera a medián “doba hospitalizácie” je 9 dní. Zo 4000 včera teda do budúceho piatku umrie 600 ľudí. Je to fatálna správa, lebo v Nemecku neumiera 30% ani na JIS a ÚPV, ale to je daň za 12 rokov rozkrádania zdravotníctva SMERom a dnešným HLASom pod Donom Paškom. Je to smutné dedičstvo a mrzutá štatistika. Konečne sme sa čísla dozvedeli a vďaka Matej Misik za dáta https://bit.ly/382hVQH hneď je v tme a v dátovom pekle trochu svetla.

OČKOVANIE

Napriek tempu očkovania je možné predpokladať, že okolo Veľkej noci by sme mohli mať väčšinu populácie nad 70 rokov zaočkovanú aspoň prvou dávkou. Je to 620 tisíc ľudí.
1) Dodnes z nich dostalo vírus 36 tisíc (6%) a tvorili polovicu (15 tisíc) z celkovo 30 tisíc pacientov a tvorili 5000 z celkovo 7 tisíc úmrtí.
2) Ku koncu apríla by sme optimisticky v tejto vekovej kategórii mohli očakávať minimálnu infikovanosť, nízku hospitalizovanosť a aj následne minimálnu úmrtnosť.
V marci príde 800 tisíc vakcín a v apríli rovnako, takže cieľ: doočkovať asi pol milióna starkých (asi 120 tisíc už očkovaných je) by sa dal naplniť. K očkovaniu máme parádny prehľad: https://bit.ly/2MraDye
Nemocnice by následne od mája mali mať polovicu hospitalizovaných (do 2000), nižšiu úmrtnosť (asi 12% namiesto 30%) a aj kratšiu dobu hospitalizácie. Veľká nádej pre nás všetkých.

ÚMRTIA

Ku koncu februára budeme mať takmer 9 tisíc úmrtí a v marci a apríli zomrie asi 5-7 tisíc ľudí, lebo podmienky sa veľmi nezlepšia a nemocnice sú plné. Ak nám dá EÚ veľké množstvo vakcín, ktoré nepotrebuje, tak u nás v marci pokročí vakcinácia a budeme úmrtí bude menej. Ak nie, tak opak. spolu odhadujeme ku koncu apríla okolo 15 tisíc úmrtí v definícii “na” +”s” a zodpovednosť padá tak na vedenie padnémie, ako aj na tú polovicu národa, ktorá sa “musí” mobilizovať a hýbať, aj keď by nemusela.

OPLOŠŤOVANIE KRIVKY – plocha pod krivkami je rovnaká?

Teraz dobrá správa. Úmrtia je potrebné rátať za obe vlny a dokopy za obdobie od marca 2020. Niekto mal ťažkú I. vlnu (Švédsko, Taliansko, Španielsko, Belgicko), niekto má horšiu II. vlnu. Spolu budú všetky krajiny niekde medzi 1000 – 2500 úmrtiami na 1 milión obyvateľov a ak je niekto vyššie, asi je to skôr daň za mizerný zdravotný stav obyvateľstva a mizerný stav zdravotníctva. Slovensko spĺňa obe kritériá. Ale za to táto vláda nemôže.
Ono to dokonca vyzerá trošku tak, že o riadení boja s pandémiou ešte bude veľa diskusií. A vďaka relatívne slušne premorenej populácii, veľkým stratám tých, ktorí sú po napadnutí vírusom náchylní to neprežiť, bude Slovensko a Česko (spolu so Švédskom z I. vlny) medzi tými, ktorí nemusia byť nutne porazenými. Jednoznačnými víťazmi budú rýchlo zaočkované národy bez postihnutia v I. a II. vlne (Škandinávia).
Ako na tom budú pred ťažkou jarou a kvázi III. vlnou (ktorá ukazuje zúbky) krajiny s úspešnými lockdownami a meškajúcou vakcináciou, je ťažké povedať. Asi sa stretneme všetci v jednom bode a veľké rozdiely medzi nami nebudú. Trochu svetla do tejto problematiky možno vnáša článok o Amerike. Vlastne o dvoch Amerických štátoch: Floride a Kalifornii, ktoré zvolili diametrálne odlišné prístupy a prekvapivo skončili v súčte veľmi podobne.
Za diskusiu to stojí. Sme všímaví a veľa čítame. Nikomu nenadržiavame, ale lomcujú s nami pochybnosti, či ten vírus nie je maratónsky bežec, ktorý si dobre rozložil sily a nakoniec nás v cieli privíta všetkých ako víťaz. Bude to samozrejme jeho posledný maratón, lebo vedci vyvinuli vakcínu a v cieli ho dorazíme. Ale začalo nám to vŕtať hlavou. Tak poďme diskutovať, keď už je ten “okrúhly stôl”. Nás učili, že “out of the box thinking”. Veríme, že tam za stolom takí sú. Držíme Vám palce.
Zdroj: Dáta bez pátosu – facebook
Foto: fotolia.com