Štúdia o účinnosti ivermektínu na COVID-19 je podvod. Už ju z webu stiahli

Jedna z najväčších štúdií o ivermektíne, ktorá tvrdila, že látka výrazne zlepšuje stav covidových pacientov a zníži úmrtnosť až o 90 percent,  je podľa všetkého podvod. Po ôsmich mesiacoch od jej publikovania si nezrovnalosti a početné chyby v údajoch všimol medzi prvými až študent medicíny v Londýne, ktorému tému pridelili v rámci magisterského štúdia.

Publikovaný výskum minulý týždeň stránka Research Square už zo svojich stránok stiahla.

Viac ako stotisíc prečítaní, desiatky citácií v akademických prácach a nespočetne veľa pacientov po celom svete, ktorí vďaka nej uverili v “zázračné” účinky lieku.

Ivermektín bol pôvodne vyvinutý ako veterinárny produkt na liečbu parazitických chorôb pre hospodárske a domáce zvieratá. Neskôr sa ukázal účinný v boji proti riečnej slepote či elefantiáze, pri ktorej dochádza k nadmernému zväčšeniu niektorej časti tela. Napriek nejasným dôkazom a nalomenej reputácii sa napokon začal celosvetovo využívať aj v liečbe pacientov infikovaných novým koronavírusom.

Vôbec prvé odporúčania o využití ivermektínu na liečbu ochorenia covid-19 uverejnila aliancia FLCCC (Front Line COVID-19 Critical Care Alliance). Skupina expertov uverejnila na svojej stránke recenziu a metanalýzu, v ktorých poukazovali na to, že látka vykazuje silné antivírusové a protizápalové vlastnosti proti vírusu SARS-CoV-2.

Aj keď na Slovensku má ivermektín schválenie na neregistrované používanie od bývalého ministra zdravotníctva Mareka Krajčího a viacerí slovenskí lekári jeho používanie presadzovali, vplyvné medicínske inštitúcie jeho používanie neodporúčajú. Napríklad Európska lieková agentúra jeho používanie vyslovene neodporúča.

Čítajte viac: https://primar.sme.sk/c/22704860/stiahli-dalsiu-studiu-o-ivermektine-je-plna-nezrovnalosti-a-plagiatorstva.html

Zdroj: sme.sk

Foto: fotolia.com