Sudcovia kritizujú spôsob krivenia právneho štátu na Slovensku. Zúfalý krok gastroprevádzok na hrane bankrotu

Sudcovia kritizujú nielen pandemické opatrenia, ale aj skrátené legislatívne konania.

Štrnásť sudcov vyzýva prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, vládu SR, Národnú radu SR a predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka, aby nepošliapavali odkaz demokracie a aby sa vrátili k rešpektovaniu myšlienok právneho štátu.

S obavou sledujeme snahu o likvidáciu základnej paradigmy demokracie a právneho štátu, ktorou je trojdelenie štátnej moci, a ktorú rešpektuje každá kultúrna a civilizovaná spoločnosť, upozorňujú. Naša spoločnosť podľa nich čelí rozhodnutiu, či zachováme demokraciu a právny štát nasledujúcej generácii, alebo ju zlikvidujeme pod zámienkou krízy a boja s korupciou.

Výzva deklaruje, že zo strany zákonodarnej a najmä výkonnej moci prichádza k masívnej deštrukcii právneho štátu. „Dochádza k porušovaniu základných slobôd občanov SR, spočívajúcich v práve na súkromie, práve na nedotknuteľnosť osoby a obydlia, práve na slobodu pohybu a pobytu ako aj v práve na prácu a práve na ochranu lekárskeho tajomstva,” doplnili. Kritizujú, že rozhodovacie právomoci, týkajúce sa možnosti obmedzovať základné ľudské práva a slobody, sú v rozpore so zásadami právneho štátu delegované na subjekty, ako je Úrad verejného zdravotníctva, pandemická komisia či krízový štáb.

Čítajte viac: https://www.trend.sk/spravy/strnast-sudcov-vyzvalo-prezidentku-zachovanie-demokracie-pravneho-statu?itm_site=trend&itm_template=hp&itm_modul=btf_content_block_2&itm_position=1

Epidemiologický chaos zasiahol spoločnosť plnou silou

Prezidentka Zuzana Čaputová už dlhšiu dobu vyjadruje diskomfort so spôsobom, ako premiér riadi epidémiu. Posledné intermezzá s otváraním škôl, testovaním pendlerov či opätovná snaha o celoplošné testovanie napriek odporúčaniu epidemiológov si vyžiadali ďalšiu kritiku z jej strany.

K frustrovaným občanom sa pridávajú aj frustrované prevádzky, mnohé sú na hrane bankrotu. Slovenskí podnikatelia dostali mnoho zákazov, no minimálne kompenzácie – najnižšie v eurozóne. Situácia sa pre nich stala zúfalá. Niektoré reštaurácie a fitness centrá sa rozhodli svoje prevádzky protestne otvoriť.

Problém s chaotickým riadením epidémie nie je jediný. Naopak odvracia pozornosť ľudí od zákonov, ktoré sa narýchlo v parlamente plánujú schvaľovať. Miesto poctivej verejnej a odbornej diskusie o reforme ústavy, dôchodkovom systéme, núdzovom stave, generálnej prokuratúre či súdoch tu máme zákony ušité horúcou ihlou.

Ešte pred pár týždňami sociológ Michal Vašečka pre TREND povedal: „Už teraz vidím, že to ľudia prestávajú zvládať. Šíri sa nielen frustrácia, ale aj agresivita a tá môže prerásť v hnev. Nemyslím hnev, ktorý sme videli pred pár dňami u ľudí pred Úradom vlády. To môže byť hnev, ktorý môže byť ešte vážnejší. V angličtine sa to volá public disobedience – prestaneme dodržiavať predpisy a zákony.“

Jednoducho, zúfalí ľudia začnú robiť zúfalé veci. Lebo zúfalí ľudia robia zúfalé veci, pokračoval M. Vašečka. Ľudia sú nahnevaní a sklamaní. Okrem toho, že sa polícii odviazali ruky pri boji s korupciou, všetky ostatné sľuby išli do stratena. Čo je najhoršie, bojovníci proti establišmentu sa stali sami establišmentom, ktorým tak opovrhovali.

Čítajte viac: https://www.trend.sk/nazory-a-komentare/ludia-zacinaju-stavat-matovicovi-odpor-obcianska-neposlusnost-prichadza

 

Zdroj: trend.sk

Foto. fotolia.com