Sulík predstavil “semafor zdravia”, SaS nepodporí celoplošné testovanie

Boj proti koronavírusu prebieha aktuálne na Slovensku podľa predsedu SaS a ministra hospodárstva Richarda Sulíka chaoticky, sú ignorované názory odborníkov a riešenia sú predkladané zo dňa na deň.

SaS avizovala, že nepodporí celoplošné testovanie na celom území Slovenska, ako o ňom hovorí premiér Matovič. Je za pretestovanie najviac zasiahnutých regiónov.

Sulík preto spolu s predsedníčkou Výboru NR SR pre zdravotníctvo Janou Bittó Cigánikovou a ministrom školstva Branislavom Gröhlingom (všetci SaS) predstavili vlastný pandemický plán (Semafor zdravia) na boj proti koronavírusu na Slovensku.

„Jasný, konkrétny, logický, pochopiteľný plán je to, čo nám chýba ako soľ,“ vyhlásil Sulík. Základnou myšlienkou plánu je rozlišovať medzi málo a veľmi nakazenými regiónmi. „Nepovažujem za správne uplatniť jednu sadu opatrení na celé Slovensko,“ zopakoval minister hospodárstva.

Semafor zdravia si môžete pozrieť a pripomienkovať tu:     https://www.semaforzdravia.sk/

Semafor zdravia je rozdelený na osem kapitol, prvá sa týka všeobecných podmienok, ktoré platia vždy. Presne stanovuje, ako sa majú ľudia správať, ak sa u nich prejavia symptómy, ak sa stretli s nakazeným alebo sa vrátili z červenej krajiny.

Ľudia totiž podľa Jany Bittó Cigánikovej často nevedia, čo majú robiť a ako sa majú správať. Základom je nosenie rúšok, dodržiavanie odstupov a dezinfekcia. SaS taktiež navrhuje, aby dôchodcovia dostávali poštou 15 rúšok mesačne zadarmo a navrhujú aj obmedzenie bezplatnej dopravy.

Plán tiež hovorí o opatreniach, pravidlách a odporúčaniach pre celé Slovensko, pre konkrétne obvody, spomína plán testovania, rieši cezhraničný režim aj odškodnenie zatvorených či obmedzených prevádzok.

Celoplošné testovanie a znovuotvorenie škôl

SaS tiež avizovala, že nepodporí celoplošné testovanie na celom území Slovenska, ako o ňom hovorí premiér Igor Matovič (OĽANO). Je za pretestovanie najviac zasiahnutých regiónov.

Podľa Sulíka by testovanie malo byť robené na základe nejakých dôvodov, malo by mať plán a zámer, inak neprináša výsledky a ide o „vyhodené peniaze“. „Nerobme to hlava, nehlava,“ vyhlásil.

SaS pritom vo svojom pandemickom pláne navrhuje, aby sa testovali všetci ľudia s príznakmi, ďalej, aby prebiehalo trasovanie a následné testovanie kontaktov. Podľa liberálov by sa malo testovať aj tam, kde je vysoký výskyt ochorenia, v ohniskách, ale aj pred hromadnými akciami.

Samostatný režim testovania odporúčajú na hraničných priechodoch, ďalej pre subjekty hospodárskej mobilizácie a kritickej infraštruktúry, ako aj pre veľké podniky.

Počas brífingu minister školstva Branislav Gröhling uviedol, že chce, aby sa deti a študenti vrátili do škôl 30. novembra tohto roka. Podľa jeho slov je dôležité, aby študenti a žiaci mali kontakt s učiteľmi a kolektívom.

Podľa ministra školstva je dôležité najmä to, aby boli nastavené pravidlá. Aj školský semafor, ktorý fungoval od septembra, fungoval podľa neho preto, lebo mali dobre nastavené pravidlá.

V rámci semaforu bolo v domácej izolácii päť percent žiakov, čo podľa šéfa rezortu školstva znamená, že komunikácia a pravidlá boli nastavené dobre. Zároveň sa budú riadiť podľa špecifických pravidiel v rámci jednotlivých regiónov a navyše k tomu pribaľujú aj školský semafor.

Čítajte viac: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/569561-nazivo-sulik-predstavuje-semafor-zdravia/

Zdroj: Pravda, TASR, SITA

Foto: fotolia.com