SVLS: Zásadne nesúhlasíme s obmedzením preventívnych prehliadok u detí a dospelých

Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) zásadne nesúhlasí s návrhom poslancov NR SR F. Majerského a P. Stachuru (KDH) na výrazné obmedzenie nároku občanov Slovenska absolvovať preventívne prehliadky hradené z verejného zdravotného poistenia. Schválenie poslaneckého návrhu by rozvrátilo systém primárnej prevencie a zhoršilo by dostupnosť a kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Zníženie dostupnosti preventívnych prehliadok by sa v priebehu niekoľkých rokov odrazilo na zvýšenom počte vybraných ochorení, na ktoré sú naviazané zvýšené finančné náklady na liečbu, hospitalizáciu, práceneschopnosť a invalidizáciu občanov SR vrátane zníženej kvality života a zvýšenia počtu odvrátiteľných úmrtí.

Uvedený návrh je v rozpore s odporúčaniami Európskej komisie aj štátnou zdravotnou politikou a nebol prerokovaný s odbornými spoločnosťami. Navyše nerešpektuje aktuálny zdravotný stav obyvateľstva na Slovensku, napr. vysoký počet odvrátiteľných úmrtí, dĺžku života, dĺžku života v zdraví a ich účinnú primárnu prevenciu. Slovensko má tiež platnú Aktualizáciu Národného programu podpory zdravia pre roky 2021-2030 (Uznesenie Vlády SR č. 44/2022 zo dňa 19.1.2022), v ktorom je významná časť venovaná primárnej prevencii, kam patria aj preventívne prehliadky.

Poslanecký návrh chce výrazne obmedziť prístup k preventívnym prehliadkam obyvateľom Slovenska tak, aby sa uskutočňovali v intervaloch iba 3 roky, resp. dokonca 6 rokov (!!!), aby sa “ušetrili finančné prostriedky”.

Pri poplatkoch a doplatkoch za výkony a často aj lieky sú preventívne prehliadky jedinými výkonmi, na ktoré má občas SR zákonný nárok a sú plne hradené z verejného zdravotného poistenia a ktoré zabezpečujú všetkým občanom SR včasnú prevenciu a diagnostiku tzv. odvrátiteľných ochorení a úmrtí v súvislosti napr. s artériovou hypertenziou, cievnymi mozgovými príhodami, cukrovkou, onkologickými ochoreniami či kardiovaskulárnym rizikom.

Porovnanie s Nemeckom, tak ako sa uvádza v dôvodovej správe poslaneckého návrhu, je preukázateľne neodborné a medicínsky neprijateľné. Slovensko patrí na základe dát medicíny založenej na dôkazoch medzi krajiny s vysokým kardiovaskulárnym rizikom, z čoho vyplýva potreba intenzívnej primárnej prevencie vo výskyte (nielen) kardiovaskulárnych ochorení v ambulanciách všeobecného lekárstva. Aj preto sa od 1.1.2024 u všetkých občanov SR je povinnou súčasťou preventívnej prehliadky posúdenie tzv. kardiovaskulárneho rizika (u osôb mladších ako 40 rokov sa vypočíta tzv. relatívne kardiovaskulárne riziko).

Je nesprávnym aj konštatovanie, že obmedzenie nároku občanov SR na preventívne prehliadky by znížili náklady na laboratórne vyšetrenia. Navrhovatelia preukázateľne nerozumejú obsahu zmlúv všeobecných lekárov so zdravotnými poisťovňami, ktorými spoločne zefektívňujú indikácie laboratórnych vyšetrení napr. pri kontrolách pacientov s vysokým tlakom, obezitou alebo poruchou výmeny tukov. Fyziologické výsledky práve z preventívnej prehliadky sa akceptujú tak, aby ich nebolo potrebné opakovať, čím všeobecní lekári suplujú svojou nadprácou už roky neexistujúci eLab.

Primárna prevencia, a teda preventívne prehliadky sú opatrenia prijaté na prevenciu ochorenia u ľudí, ktorí sa cítia dobre, skôr, ako sa prejavia a jej cieľom je zníženie výskytu ochorenia. (Martins, Godycki-Cwirko, Heleno et al. 2019) Je neprijateľné, aby sa na základe absolútne odborne nepodložených názorov predkladateľov a bez odbornej diskusie otvárala tak závažná téma, akou sú preventívne prehliadky a ich obsah.

Posledných 8 rokov odborníci a zdravotné poisťovne venovali veľké úsilie kampaniam na absolvovanie preventívnych prehliadok občanmi SR – toto viacročné úsilie začína prinášať medicínsky významné výsledky vo včasnom zachytení pacientov s vysokým tlakom, cukrovkou, obezitou, chorobami pečene, obličiek a obezitou. V roku 2023 absolvovalo preventívnu prehliadku v ambulanciách všeobecných lekárov pre dospelých v SR zhruba 597 000 poistencov VšZP, čo bolo zvýšenie oproti roku 2022 o 18%, Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s. ich evidovala v tomto roku približne 304 000 a zvýšenie zo 44% na 50% poistencov, pričom v rokoch 2013 až 2021 sa účasť pohybovala len okolo 34%. Union zdravotná poisťovňa, a.s. zaregistrovala účasť 111 000 poistencov, čo bolo medziročné zvýšenie z 25,1% na 28,2%, pričom preventívnu prehliadku absolvovalo 24,1% mužov a 32,6% žien.

Uvedený pozitívny trend v primárnej prevencii je v súlade s odporúčaniami Rady EÚ posilniť preventívne prehliadky, a nie ich medicínsky nezmyselne eliminovať. 

Zníženie dostupnosti preventívnych prehliadok by sa v priebehu niekoľkých rokov odrazilo na zvýšenom počte vybraných ochorení, na ktoré sú naviazané zvýšené finančné náklady na liečbu, hospitalizáciu, práceneschopnosť a invalidizáciu občanov SR vrátane zníženej kvality života a zvýšenia počtu odvrátiteľných úmrtí.

Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) zásadne nesúhlasí s obmedzením prístupu občanov SR k preventívnym prehliadkam a vynaloží všetko úsilie, aby primárna prevencia bola zachovaná a plne hradená  z verejného zdravotného poistenia pre všetkých občanov SR.

 

Za Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS):

MUDr. Monika Palušková, PhD., MPH, MBA, LL.M., prezidentka SVLS

doc. MUDr. Marek Kučera, PhD., MPH, MHA, viceprezident SVLS

MUDr. Xénia Wostmann, MPH, vedecká sekretárka SVLS

MUDr. Martina Jandzíková, členka Výboru SVLS

MUDr. Gabriela Juríková, členka Výboru SVLS

MUDr. Bc. Juraj Kobyľák, MPH, MBA, člen Výboru SVLS

MUDr. Lenka Szwanczar Tomková, MBA, členka Výboru SVLS

MUDr. Miriam Holendová, predsedníčka Dozornej rady (DR) SVLS

MUDr. Marta Ľuptáková, PhD., členka DR SVLS

MUDr. Anna Repovská, MPH, členka DR SVLS