T. Hrindová skončila ako ministerská sestra dobrovoľne

Bývalá ministerská sestra Tatiana Hrindová nebola vo funkcii spokojná. Nepáčilo sa jej, že mala “slabé slovo” a nemohla tak vstupovať do rozhodnutí, ktoré ovplyvňovali život sestier. Takto vo štvrtok objasnila na tlačovej konferencii dôvody, prečo sa z tejto funkcie rozhodla dobrovoľne odísť ku koncu decembra minulého roka.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR ale tvrdenia o slabých kompetenciách odmieta, hovorí že ministerská sestra ich má dostatočné. “Podieľala sa na mnohých opatreniach,” povedala hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová.

Hrindová šéfovala na MZ SR odboru ošetrovateľstva od augusta 2016. Šéf rezortu Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) ho zriadil krátko po svojom nástupe na MZ, aby pripravoval opatrenia v prospech sestier. Hrindovú do funkcie nominovala sesterská komora. Ministerská sestra by mala mať podľa komory väčšie kompetencie, ako má teraz, “aby ošetrovateľstvo mohlo napredovať”.

Potvrdzuje to aj Hrindová. “Nemala som možnosť vstupovať do rozhodnutí, ktoré v konečnom dôsledku ovplyvňovali život sestier,” povedala. Prekážalo jej napríklad, že sa neriešili podnety sestier na nedodržiavanie nariadenia vlády či nedostatočná komunikácia s ministrom, hoci na to upozorňovala. Takisto uviedla, že rezort je napriek upozorneniam nečinný napríklad pri kontrole personálnych normatívov v oblasti riadenia ošetrovateľskej starostlivosti.

Ministerstvo zdravotníctva rozhodnutie Hrindovej rešpektuje. “Ide o jej osobné rozhodnutie, ďakujeme jej za odvedenú prácu,” povedala Eliášová. Rezort sa však bráni. Hovorí, že s ministerskou sestrou komunikoval, a ak nie cez ministra, tak cez štátnu tajomníčku v zastúpení Druckera, ktorého potom priamo informovala.

MZ oponuje aj v tvrdeniach o slabých kompetenciách. Ministerská sestra má podľa neho dostatočné kompetencie na to, aby pripravovala a tvorila opatrenia v prospech sestier. “Odbor ošetrovateľstva sa podieľal a podieľa na príprave mnohých opatrení zlepšujúcich pracovné podmienky sestier,” povedala Eliášová. Rezort považuje zriadenie tohto odboru za systémové opatrenie.

Ministerstvo aktuálne robí na post ministerskej sestry výberové konanie, ukončené bude do konca januára. Sesterská komora už má návrhy, zatiaľ nespresnila koho. A prečo do toho opäť ide, keď má ministerská sestra zatiaľ “slabé slovo”? “Pretože stále má táto funkcia pre nás význam,” povedala Iveta Lazorová, šéfka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). Hrindovej sa totiž podľa nej vo funkcii podarilo presadiť lepšie postupy pri poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti o umierajúcich či domácej ošetrovateľskej starostlivosti.

Lazorová však tvrdí, že do budúcna by sa ale mal rezort zamyslieť, či odbor ošetrovateľstva “má byť takýmto spôsobom zaradený v štruktúre ministerstva”. “Pretože nemá zmysel, aby tam odborník z ošetrovateľstva sedel bez toho, aby mal možnosť zasiahnuť do riadenia samotného ošetrovateľstva a dialo sa to politicky,” dodala Lazorová.

MZ tvrdí, že sestrám sa snaží vyhovieť. “Aktuálne je v pripomienkovom konaní návrh vyhlášky, ktorou sa určuje rozsah praxe sestier a pôrodných asistentiek v závislosti od ich vzdelania a praxe. Na tejto sme spolupracovali tak s ministerskou sestrou, ako aj so sesterskou komorou,” povedala Eliášová.

Rezort podľa nej pristúpil aj k zvýšeniu miezd sestier s pokročilou praxou a vyšším vzdelaním, sestry môžu tiež predpisovať niektoré zdravotnícke pomôcky, zdravotné poisťovne od tohto roka paušálne financujú ošetrovateľskú starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb. “Zároveň pracujeme na novom zákone o dlhodobej zdravotnej starostlivosti,” dodala Eliášová.

Zdroj: TASR
Foto: Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS)