TA3: Prečo sa mnohí špecialisti stále bránia predpisovať svoje lieky? Kde vznikol nezmysel, že všeobecný lekár nemôže predpísať recept?

Na TA3 diskusia dňa 17.1.2022 k novele zákona č. 362/2011 Z.z. (“o lieku”).

Čo prináša novela zákona pre pacienta:

1/ Lieky, ktoré odporučil chronickému pacientovi jeho všeobecný lekár, mu predpisuje v pravidelných intervaloch ako bol pacient zvyknutý. Lieky má dostupné.

2/ Pacient musí po návšteve špecialistu odísť s receptom, aby nemusel kontaktovať ďalšieho lekára iba kvôli predpisu liekov. Lekár špecialista mu v prípade chronickej medikácie má možnosť pre pohodlie pacienta vystaviť opakujúci sa recept do najbližšej kontroly. Napr. pacient užívajúci inzulín, dostane recept od diabetológa na inzulín na 3 mesiace. Ak má pacient kontrolu o 4 mesiace, môže mu vystaviť opakujúci sa recept na 4 mesiace do najbližšej kontroly. Pacient nemusí špecialistovi volať ani ho osobne navštíviť. Rovnako ako v príklade s diabetológom postupujú aj lekári ostatných špecializácií. Ak je jediným ošetrujúcim lekárom pacienta výhradne všeobecný lekár, postupuje sa identicky. Lieky má dostupné.

3/ Každý lekár, ktorý pacientovi predpisuje ním odporúčané lieky, tak “stráži” bezpečnosť pacienta – každý lekár vidí, aké lieky mal pacient predpísané a užíva za posledný polrok a vie ich vzájomný účinok skontrolovať.

4/ Z nemocnice pri prepustení dostane recepty na lieky najviac na 30 dní. Nemusí sa tak do 3 dní hlásiť u lekára iba kvôli predpisu liekov. Zároveň má čas na zotavenie a ak je to potrebné aj čas na kontaktovanie všeobecného lekára a špecialistu.

V štúdiu diskutovali:

Hostia: Marek Krajčí, poslanec NR SR (OĽaNO), Zuzana Dolinková (Hlas-SD), Monika Palušková (Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska), Jaroslava Orosová (Zväz ambulantných poskytovateľov). Moderátor: Peter Bielik

Celú reláciu nájdete tu:

O predpisovaní liekov sa podľa Krajčího šíria hoaxy. Lekári sa však obávajú o pacientov – TA3

Zdroj: TA3