Tretina Slovákov pocítila zhoršenú dostupnosť zdravotnej starostlivosti počas pandémie Covid-19

Frekvencia návštev u lekára sa podľa prieskumu značne znížila nielen v prípade všeobecných, ale aj špecializovaných ambulancií. Asociácia upozorňuje na možné dôsledky naďalej pretrvávajúceho núdzového režimu v zdravotníctve.

Podľa prezidentky AOPP Márie Lévyovej je najvyšší čas začať s uvoľňovaním opatrení. Ak sa tak nestane a nezlepší sa dostupnosť zdravotnej starostlivosti, následky môžu byť podľa nej oveľa horšie.

Vyšetrenia len v nevyhnutných prípadoch

Momentálne väčšina lekárov pacienta vyšetrí fyzicky len v nevyhnutných prípadoch. Ako ukázal prieskum, len v 36 percentách prípadov sa pacienti dostanú až do ordinácie svojho všeobecného či špecializovaného lekára.

Zdravotná starostlivosť sa v týchto dňoch vo veľkej miere vykonáva cez telefonickú či mailovú konzultáciu, prípadne sa predpisuje liečba na erecept. „Pacienti sa nás v týchto dňoch pýtajú, ako postupovať, keď ich lekár odmietne fyzicky vyšetriť. Mnohí sa dokonca stretávajú s tým, že sa svojmu lekárovi nedokážu ani len dovolať,“ uviedla Lévyová.

Veľká pozornosť sa podľa prezidentky AOPP sústreďuje na pacientov s pozitívnym výsledkom na koronavírus a zabúda sa pritom na desaťtisíce pacientov s ťažkými, neraz až život ohrozujúcimi stavmi.

Zdravotníctvo môže stáť viac peňazí

Ako dodala, nedostatočné vyhodnotenie akútneho stavu pacienta, odsúvanie výkonov a vyšetrení, ale aj preventívnych prehliadok, môže znížiť šance pacienta na úspešnú liečbu, a napokon aj slovenské zdravotníctvo stáť ďaleko viac peňazí.

„Je najvyšší čas začať s uvoľňovaním opatrení a sprístupniť tak zdravotnú starostlivosť pre všetkých pacientov. Čo všetko sme museli obetovať pre zvládnutie koronakrízy, ukáže až čas,“ uzavrela Lévyová.

Čítajte viac na https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/zhorsenu-dostupnost-zdravotnej-starostlivosti-pocitila-tretina-slovakov/?fbclid=IwAR3XT6teHyglNiFY8bzTglmnI7cR84XLt9ztPY_YB-mYFUsaCshsGk7ymgU

 

Zdroj: webnoviny.sk

Foto: fotolia.com