Ústavu nemožno svojvoľne lámať cez koleno. Ani počas korony

Veľkorysý človek to azda pochopí – ani Rím nebol postavený za deň a koalícia za tú noc medzi aprílom a októbrom nestihla legislatívne vyriešiť prakticky žiaden problém, na ktorý narazila v prvej vlne. Lenže ani mimoriadne krátke leto neospravedlňuje ministrov, aby lámali ústavu cez koleno tak nehorázne, ako to skúša ešte stále minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Ten si na vláde nechal schváliť novelu zákona o ochrane verejného zdravia, kde do paragrafu 58 pripísal piaty odsek v tomto znení: „Právo na náhradu škody a ušlého zisku z dôvodu vykonávania opatrení podľa tohto zákona, ktoré sa týkajú neurčitého počtu osôb, je vylúčené.“ V preklade to má znamenať, že podnikatelia či fyzické osoby, ktorým štát pri ochrane verejného zdravia siahne na majetkové či iné práva, prípadne ich rovno zruinuje, nemajú nárok na odškodnenie, ale musia sa spoliehať, že sa na to podujme štátny aparát sám od seba (ak to vôbec bude možné).

Vláda si tým chce rozviazať ruky, aby mohla odškodňovať aj v nulovej miere. V kombinácii s predstieraním, že reštaurácie, krčmy a podobne nie sú zatvorené, „iba“ nemôžu ponúkať služby, pre ktoré vznikli, to vyvoláva dojem vyložene zlého úmyslu vyhnúť sa zodpovednosti.

Lenže ešte máme ústavu: „Vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva je možné iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme, a to na základe zákona a za primeranú náhradu.“

Vláde nech sa namiesto vykrúcania pozrie na české kompenzácie (v podstate plošných päťsto korún denne pre SZČO, kompenzácie obciam atď.) Tento pokus je hanba

Čítajte viac: https://komentare.sme.sk/c/22509083/vlada-sa-chce-vykrutit-zo-zodpovednosti.html

Autor: Peter Tkačenko

Zdroj: sme.sk

Foto: fotolia.com