ÚVZ: Kliešťa treba odstrániť pinzetou, kvapkať ho olejom sa neodporúča

Po jeho odstránení je potrebné miesto prisatia ihneď vydezinfikovať liehom či jódovou tinktúrou z lekárne, prípadne iným prípravkom s obsahom alkoholu.

Prisatého kliešťa treba odstrániť pinzetou, dôležité je vybrať celé telo aj s hlavičkou. Neodporúča sa kvapkať naňho olej, pretože sa začne dusiť a natrávenú krv vyvráti späť do rany. Ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, je lepšie vyhľadať zdravotnícku pomoc. Pripomína to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Vyťahujte ho plynulým kolmým ťahom smerom od kože, postupujte pomaly a bez točenia. Kliešťa nevykrúcajte prudko do strán, mohli by ste ho pretrhnúť. Najdôležitejšie je nepoškodiť a nerozmliaždiť ho,” odporúčajú odborníci.

Po jeho odstránení je potrebné miesto prisatia ihneď vydezinfikovať liehom či jódovou tinktúrou z lekárne, prípadne iným prípravkom s obsahom alkoholu. Vydezinfikovať treba aj pinzetu a povrchy, na ktoré dopadla tekutina z poškodeného tela kliešťa.

Úrad zdôrazňuje, že po vybratí by ľudia kliešťa nemali mliaždiť prstami. “Hoďte ho do záchodovej misy a ihneď spláchnite, vyhoďte ho do koša v uzavretej nádobe alebo v uzavretom vrecúšku, prípadne kliešťa dôsledne znehybnite lepiacou páskou a takto ho vyhoďte do koša,” odporučil.

ÚVZ zároveň radí venovať nasledujúci mesiac po odstránení kliešťa pozornosť príznakom, ako sú väčšie začervenanie v mieste prisatia, horúčka, bolesť svalov, hlavy, kĺbov či opuch. “Ak sa vyskytnú, konzultujte svoj stav s lekárom,” uviedol.

Varuje, že kliešte môžu byť prenášačom kliešťovej encefalitídy. “Ide o akútne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. K nákaze u človeka dochádza dva až tri týždne po zaklieštení infikovaného kliešťa alebo po konzumácii nepasterizovaného mlieka alebo mliečnych výrobkov z infikovaného zvieraťa,” priblížil ÚVZ.

V tejto súvislosti pripomína, že vysoko účinnou prevenciou proti kliešťovej encefalitíde je očkovanie. “Odporúča sa vo veku od jedného roka všetkým, ktorí žijú v endemických oblastiach alebo cestujú do rizikových oblastí,” doplnil úrad.

Zdroj: TASR
Foto: fotolia.com