Uznesenie Vlády SR o núdzovom stave vyhlásenom od 18.4.2020 na ambulantný sektor – nie je všetko tak, ako to vyzerá

Milí kolegovia, všeobecní lekári,

dňa 16.4.2020 Ministerstvo zdravotníctva SR oznámilo, že Vláda SR schválila svojím uznesením núdzový stav pre ambulantný sektor s platnosťou od 18.4.2020 v súvislosti s pandémiou COVID-19.

„Potrebujeme využiť našich lekárov, aby zabezpečovali zdravotnú starostlivosť v domovoch sociálnych služieb. Boli sme požiadaní ministerstvom vnútra, aby sme zabezpečili zdravotnú starostlivosť v karanténnych strediskách, kde je nedostatok lekárov,“ povedal minister zdravotníctva M. Krajčí.

Všeobecní lekári pre dospelých a pediatri, máte pocit, že sme nedostatočne využití vo svojich ambulanciách?

Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) nezdieľa názor ministra zdravotníctva o “potrebe využiť našich lekárov”. Stačí sa v týchto týždňoch pozrieť do ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých a pediatrov – lekári a sestry primárneho kontaktu sú využití na 150%. Pracujeme od skorého rána často do večera. Počas dňa nemáme čas sa napiť ani najesť. Pracujeme do úmoru  bez toho, aby sme o tom zbytočne rozprávali. Boli sme skromní. Je načase to zmeniť.

Požadujeme od vlády tejto krajiny k svojej práci iba jediné – aby sme konečne dostali osobné ochranné prostriedky a mohli sa o svojich pacientov bez obáv starať vo svojich ambulanciách aj naďalej.

Ani jeden všeobecný lekár pre dospelých či pediater neopustil svoju ambulanciu napriek tomu, že sme stále nedostali osobné ochranné prostriedky, hoci Ministerstvu zdravotníctva SR je táto situácia dobre známa už poldruha mesiaca. Je to zlyhanie štátu, ktorý sa o lekárov v prvej línii nestará a ich žiadosti dokonca ignoruje. Za hrsť gumených rukavíc a krabica papierových rúšok, ktoré sme dostali z VÚC,  je výsmechom a súčasne dehonestáciou našej práce. Napriek tomu stojíme denne pri svojich pacientoch a staráme sa o nich v našich ambulanciách a chceme, aby to tak zostalo. Suplujeme aj prácu špecialistov, ktorých ambulancie sú neraz celé týždne zatvorené bez zastupovania, staráme sa o desaťtisíce občanov v karanténach či zamestnancov čerpajúcich PN alebo OČR.

Vyhlásenie núdzového stavu však nemôže vyvolať chaos – nie je všetko tak, ako vyzerá

Za posledné týždne vybavujeme aj státisíce telefonátov a mailov. Nemáme pocit, že by sme neboli využití. Všeobecní lekári pre dospelých ani pediatri v primárnom kontakte nepotrebujú vyhlásenie núdzového stavu pre ambulantný sektor na to, aby sa postarali o svojich pacientov – sami sme si ho odborne aj morálne “vyhlásili” v deň, keď ochorel prvý pacient na Slovensku na COVID-19. Odvtedy sme sa z ambulancií nepohli a podľa toho aj pracujeme – s maximálnym nasadením, pokojne a statočne. Ak je motivácia Ministerstva zdravotníctva SR iná, sme aj na to pripravení.

Uznesenie Vlády SR týkajúce sa vyhlásenia núdzového stavu na celý ambulantný sektor (teda rovnako tzv. primárnu zdravotnú starostlivosť aj ambulantných špecialistov) má platiť od 18.4.2020. Vyhlásenie núdzového stavu však nemôže vyvolať v zdravotnej starostlivosti o občanov chaos – nie je všetko tak, ako vyzerá. Vyhlásiť ho bez predchádzajúceho rozumného nastavenia krehký systém tzv. primárnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti úplne rozvráti. Príkazy a nátlak sú preň zbytočné. On totiž funguje aj bez nich. A dobre. Celé desaťročia. Potrebuje iba ochranné prostriedky v dostatočnom množstve a kvalite, aby si plnohodnotne plnil svoju úlohu aj počas pandémie COVID-19. To je všetko. 

Každá kritika si žiada návrh riešení, inak nie je konštruktívna. Aké sú teda fakty?

1/ V prvom rade je nevyhnutné Ministerstvu zdravotníctva SR vytknúť absenciu komunikácie s relevantnou odbornou verejnosťou a skutočnú profesionálnu prípravu odborných a riadiacich krokov. Odôvodnením na nátlak a chybné rozhodnutia nemôže byť ani nedostatok času či mimoriadne podmienky. V zdravotníctve má každá chyba nedozierne následky. Takéto závažné fakty sa nemôžu zdravotnícki pracovníci a pacienti dozvedať z tlačových konferencií.

2/ Každý domov sociálnych služieb má svojho zmluvného lekára, ktorého na základe dohody zastupuje, resp. mu pomáha iný kolega. Treba konkretizovať, kde sa vyskytol problém a operatívne ho s rozvahou riešiť, nie generalizovať ho na celú krajinu. V prípade zvýšených nárokov na zdravotnú starostlivosť v takýchto zariadeniach pri výskyte akéhokoľvek infekčného ochorenia sa systém vždy operatívne doladil a bude to tak vždy aj v budúcnosti. Nie je to v teréne nič nové a vieme sa s tým odborne vysporiadať.

3/ Karanténne strediská Ministerstva vnútra SR vyžadujú osobitný prístup, pretože majú osobitný režim. Je nezmyslom, aby v nich potenciálneho pacienta vyšetroval všeobecný lekár pre dospelých alebo pediater s “kapsičkou” so špachtľou a fonendoskopom ako v minulom storočí. Takto sa bezpečná zdravotná starostlivosť neposkytuje ani na takomto mieste. Karanténne strediská s väčším počtom občanov vyžadujú od štátu prostredníctvom ministerstva zdravotníctva a ministerstva obrany a vnútra zabezpečenie odkladnej zdravotnej starostlivosti v mimoriadnych podmienkach v plne vybavených a fungujúcich tzv. vojenských obväziskách. Sú už v súčasnosti úspešne využívané pri karanténe osád na Spiši. Ide o štandardizovaný postup, ktorý je maximálne bezpečný pre pacientov v centralizovanej karanténe aj pre zdravotníkov. Obzvlášť pri možnom komunitnom prenose. Neodkladnú zdravotnú starostlivosť poskytnú vozidlá RZP/RLP tak, ako sa to deje za jasne definovaných podmienok na ostatnom území republiky. Opäť existujúci fungujúci systém. Pokiaľ je potrebné ďalšie ambulantné ošetrenia alebo hospitalizácia pacienta z karanténneho centra, každá na to určená nemocnica má tzv. červenú COVID ambulanciu a červenú zónu.

Dôvod vyhlásenia núdzového stavu pre ambulantný sektor je treba hľadať v hrubom lámaní odbornej oponentúry

Ako sa hovorí, keď nemáš rozumné argumenty a rešpekt, použi hrubú silu. V starostlivosti o pacientov to však takto nefunguje. Lekári a sestry v teréne nie sú stroje ani veci. Ani počas núdzového stavu. Vedia, čo majú robiť a robia to. Z uvedeného je zrejmé, že ide iba o pseudoproblémy, ktoré už teraz majú jasné legislatívou určené riešenia. Ak skutočným dôvodom je však násilím presadzované a odbornou verejnosťou jasne odmietnuté zriadenie nezmyselných tzv. COVID ambulancií v primárnom kontakte, aj na túto možnosť je SVLS/AVLS pripravená.

Vôbec nejde o centralizáciu starostlivosti o suspektných alebo infikovaných pacientov s COVID-19, ale o úplný rozvrat a decimáciu fungovania primárnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Počas pandémie COVID-19 je ešte nebezpečnejší ako kedykoľvek predtým. Terén je nevyhnutné upokojiť, konečne plne vybaviť osobnými ochrannými prostriedkami a nechať ho bez obštrukcií pracovať. S ich dostatočným množstvom nie je manažment ambulancie problémom.

SVLS/AVLS pripravuje postup, aby sme mohli pracovať tak, aby sme neohrozili našich pacientov ani samých seba. Naozaj nie je všetko tak, ako to vyzerá. Predstavíme ho v najbližších dňoch.

 

Autor: Monika Palušková

Foto: fotolia.com