V Afrike znovu zúri ebola. Pribudli COVID-19, osýpky aj žltá zimnica

Ohnisko nákazy vírusom ebola sa v Guinei nachádza na juhovýchode krajiny, v blízkosti hraníc s Libériou a Pobrežím Slonoviny. V Afrike sa rýchlo šíria aj žltá zimnica, osýpky a COVID-19.

Západoafrický štát Guinea zápasí momentálne s epidémiami štyroch vírusových ochorení: osýpok, žltej zimnice, COVID-19 a najnovšie aj s ebolou. Informoval o tom v pondelok riaditeľ Národnej agentúry pre sanitárnu bezpečnosť Sakoba Keita.

Podľa Sakobu Keitu pre spravodajský portál GuineeNews.org epidémiu osýpok sa úrady snažia potlačiť očkovacou kampaňou, ktorá sa úspešne zavŕšila už v piatich prefektúrach.

Epidémia žltej zimnice, ktorá vypukla v lokalite Koundaré a vyžiadala si životy najmenej 14 ľudí, sa bude tiež eliminovať imunizáciou obyvateľstva. Vakcíny sú už k dispozícii, očkovacia kampaň sa začína v pondelok.

Pokiaľ ide o COVID-19, Keita uviedol, že guinejská vláda objednala vakcíny od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Číny a Ruska. “Prvé dávky by mali doraziť na budúci týždeň. Očkovací plán je už hotový,” uviedol Sakoba Keita.

V súvislosti s epidémiou eboly informoval, že povolaní boli zdravotnícki pracovníci, ktorí majú skúsenosti s ebolou a boli v rezerve. Sakoba Keita uviedol, že do Guiney budú povolané aj tímy, ktoré boli vyslané do Konžskej demokratickej republiky (KDR) ako výpomoc po zistení prípadov nákazy ebolou. Informoval tiež, že v KDR testovali nové molekuly liečiva, ktoré sa ukázali ako veľmi účinné pri liečbe ľudí preukázateľne nakazených vírusom ebola.

“Veríme, že s ich podporou trochu znížime smrtnosť na mieru prijateľnú pre prípady týchto nebezpečných chorôb,” uviedol.

Guinea oficiálne informovala, že má na svojom území epidémiu vírusového ochorenia ebola. Začiatkom februára prvé úmrtie na ebolu potvrdila aj KDR. Ohnisko nákazy vírusom ebola sa v Guinei nachádza na juhovýchode krajiny, v blízkosti hraníc s Libériou a Pobrežím Slonoviny. V súvislosti s tým pomoc vláde v Konakry ponúkli WHO i Detský fond OSN (UNICEF), ktorý je pripravený poskytnúť technickú i logistickú podporu v záujme rýchlej reakcie na novú epidémiu eboly. Uvádza sa to vo vyhlásení UNICEF zverejnenom v pondelok v Konakry.

Epidémia eboly zasiahla západnú Afriku v rokoch 2013-16 a podľa oficiálnych údajov v troch krajinách regiónu – Guinei, Libérii a Sierre Leone – spôsobila viac ako 11.300 úmrtí, z toho vyše 2500 v Guinei. Prvýkrát bola ebola zaznamenaná v Kongu v roku 1976 a názov dostala podľa jednej z tamojších riek.

Ebola je jednou z najobávanejších chorôb na svete. Je vysoko nákazlivá a úmrtnosť na ňu dosahuje až 90 percent. Prvotné symptómy eboly môžu pripomínať chrípku. Ebolavírus spôsobuje horúčky a potom vnútorné a vonkajšie krvácanie, neskôr začínajú zlyhávať vnútorné orgány.

Prenáša sa krvou, sekrétmi a telesnými tekutinami. Prenos sa môže uskutočniť aj nechráneným pohlavným stykom s uzdravenými pacientmi, a to aj niekoľko týždňov po ich uzdravení.

K prenosu dochádza aj nedostatočne sterilizovanými injekčnými striekačkami a ihlami. Človek sa môže nakaziť i kontaktom s krvou alebo telesnými tekutinami živých alebo uhynutých voľne žijúcich zvierat ako opice, lesné antilopy alebo netopiere.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com